W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Zakończyła się rewitalizacja Baszty Półokrągłej

Zakończyła się rewitalizacja Baszty Półokrągłej
19.11.202111:38

Baszta Półokrągła jest elementem nieistniejących już murów miejskich. W tym roku przeprowadzono szereg prac rewitalizacyjnych, dzięki którym zabytkowa budowla cieszy oczy mieszkańców i turystów za dnia i nocą.

Baszta Półokrągła to jeden z nielicznych zachowanych elementów murów obronnych Lublina. Jej powstanie datuje się na początek XVI wieku. Budulcem Baszty są kamienie wapienne połączone zaprawą piaskowo-wapienną oraz cegły jako wykończenie fasady. Ze względu na zniszczenia, dziś jej jedyną oryginalną częścią jest podstawa. Baszta Półokrągła przez wieki pełniła funkcje obronne, a następnie cyrkacza świec, czyli miejsca, gdzie wytapiano m.in. gromnice.

Rewitalizacja Baszty Półokrągłej zakładała oczyszczenie wnętrza budowli, uzupełnienie zniszczeń, zabezpieczenie, a także założenie wewnętrznego oświetlenia. Dzisiaj w zamkniętej części ul. Jezuickiej (tuż obok Bramy Krakowskiej) można podziwiać odnowioną Basztę zarówno za dnia, jak i nocą.


🇪🇺 Rewitalizacja Baszty Półokrągłej jest częścią projektu "Nowe życie Starego Miasta: rewitalizacja zabytków dziedzictwa historycznego i kulturalnego w Łucku i Lublinie". Projekt realizowany jest w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020 i finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa.