W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Zmarł Władysław Stefan Grzyb - Klikon Miejski

Zmarł Władysław Stefan Grzyb - Klikon Miejski
10.02.201916:13

Z przykrością informujemy, że w wieku 86 lat zmarł Władysław Stefan Grzyb  - Klikon Miejski. Przez ponad ćwierć wieku pełnił w Lublinie funkcję Klikona Miejskiego czyli krzykacza. Ubrany w charakterystyczny, paradny strój, przez lata uczestnicząc w wielu lubelskich wydarzeniach, obwieszczał dzwonkiem i swoim silnym głosem ważne miejskie informacje. Władysław Stefan Grzyb całe swoje życie związany był z Lublinem. Aktywnie, społecznie działał na rzecz miasta, angażując się w liczne inicjatywy mające na celu upamiętnianie polskiej i lubelskiej historii oraz osób zasłużonych dla naszego kraju i Lublina.

Władysław Stefan Grzyb swoją działalność społeczną w sferze kultury rozpoczął w 1956 roku, inicjując i współorganizując Robotniczy Dyskusyjny Klub Filmowy przy Fabryce Samochodów Ciężarowych w Lublinie. Od 1958 roku pełnił funkcję Kierownika Klubu Stowarzyszeń Twórczych Pracowników Radia i Telewizji w Lublinie, a w połowie lat 60-tych XX wieku zorganizował i kierował klubem „Merkury” przy Lubelskiej Spółdzielni Spożywców „Społem”. W latach 90-tych został klikonem Miasta Lublin. Rozsławiał Lublin i Lubelszczyznę na forum ogólnopolskim i międzynarodowym. Władysław Stefan Grzyb uczestniczył w wielu konkursach krzykaczy miejskich, odbywających się w Europie i na świecie. Od 1997 roku był członkiem Angielskiej Gildii Krzykaczy Miejskich, zaś od 2002 roku członkiem Gildii Krzykaczy Miejskich Kontynentu Europejskiego z/s w Gandawie (Belgia).

W roku 1990 Władysław Stefan Grzyb odnalazł nuty hejnału Miasta Lublin z 1686 roku. Dzięki jego odkryciu melodia ta grana jest codziennie w samo południe przez lubelskiego trębacza miejskiego, nieprzerwanie od 1991 roku. Władysław Stefan Grzyb był ponadto pomysłodawcą założenia w 1996 roku Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Miłośników Hejnałów Miejskich z/s w Lublinie, którego Kanclerzem pozostał do śmierci. Główny cel Stowarzyszenia stanowi ochrona dziedzictwa narodowego poprzez przywrócenie rodzimych tradycji i upowszechnianie wartościowych dokonań kulturalnych. Współorganizowany przez Władysława Stefana Grzyba Przegląd Hejnałów Miejskich to wydarzenie promujące walory historyczne i kulturowe wśród trębaczy z miast Polski, mieszkańców miasta oraz gości. Do głównych celów przeglądu należy popularyzacja średniowiecznych tradycji grania i prezentacja współczesnych hejnałów oraz podkreślenie europejskiego wymiaru dziedzictwa kulturowego Miasta Lublin. Przegląd od początku swojego istnienia jest wydarzaniem niekomercyjnym, dostępnym bezpłatnie dla wszystkich, którzy chcą zapoznać się z kulturą i historią Lublina.

W 2002 roku Władysław Stefan Grzyb współpracował przy budowie pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego na Placu Litewskim w Lublinie. W latach 2002 – 2005 zainicjował również całkowitą odnowę mogiły Grobowca Powstańców Styczniowych z 1863 roku na cmentarzu przy ul. Lipowej w Lublinie.

Za swoją pasję i zaangażowanie w działalność kulturalną Lublina, a także znawstwo wartości, jaką pełni świadomość historyczna we współczesnych czasach oraz nieustępliwość w przezwyciężaniu wszelkich trudności związanych z realizacją nakreślonych celów, został uhonorowany m.in. Złotym Krzyżem Zasługi (1993), srebrnym i złotym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej (2003 i 2008), wyróżnieniem „Człowiek Roku 2012” czy Medalem 700-lecia Miasta Lublin (2017).