Jeśli nie masz możliwości zwiedzać Lublina w sposób tradycyjny, to nic straconego! Przygotowaliśmy dla Was ofertę online - zwiedzanie, spacery i słuchowiska bez wychodzenia z domu.
Zachęcamy do wirtualnego zwiedzania Archikatedry Lubelskiej. Na stronie dostępne są wybrane obiekty: freski na ścianach i sklepieniu nawy głównej, Kaplica Krzyża Trybunalskiego i Kaplica Matki Bożej, kruchta, krypty, ołtarze boczne, organy, prezbiterium, skarbiec, zakrystia akustyczna. Archikatedra Lubelska jest największym kościołem w Lublinie i siedzibą lokalnej diecezji. Wyróżnia się architekturą renesansu lubelskiego.
Dzięki stronie Kultura na Złotej można odbyć wirtualny spacer po Bazylice oo. Dominikanów w Lublinie. Lubelski klasztor z Bazyliką św Stanisława, zwany Lubelskim Wawelem to wyjątkowy XIII-wieczny kompleks, rozbudowany w XIV w. z fundacji Króla Kazimierza Wielkiego, zabytek wpisany na Listę Dziedzictwa Europejskiego, zlokalizowany na obszarze uznanym za Pomnik Historii. To najstarsza instytucja miasta Lublina, pierwsza wyższa uczelnia na wschodnich ziemiach polskich – miejsce dialogu kultur i wyznań, miejsca zaprzysiężenia Unii polsko-litewskiej w 1569 r.
Muzeum Lubelskie w Lublinie na swojej stronie internetowej oferuje wirtualne zwiedzanie Dworku Wincentego Pola. Klasycystyczny modrzewiowy dworek, mieszczący muzeum Wincentego Pola, wzniesiony został pod koniec XVIII w. na terenie niewielkiego folwarku Firlejowszczyzna pod Lublinem. W setną rocznicę śmierci Wincentego Pola, 2 grudnia 1972 r., dokonano w nim otwarcia muzeum poety i geografa. Muzeum gromadzi rękopisy i publikacje dzieł Wincentego Pola, korespondencję poety, jego portrety oraz wizerunki osób z nim związanych, ikonografię miejsc, w których przebywał, dokumenty rodzinne, księgozbiór, pamiątki, fotografie, odznaczenia, jak również meble i wyposażenie XIX-wiecznego dworu. Odrębną kolekcję tworzy 120 polskojęzycznych globusów Ziemi. Najstarsze wykonano w 2. poł. XIX wieku. Pokaźny zbiór stanowi także produkcja współczesna.
Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN udostępnia wirtualne zwiedzanie Lubelskiej Trasy Podziemnej. Jest to ok. 280-metrowa trasa turystyczna biegnąca pod Rynkiem i kamienicami Starego Miasta. Trasa powstała w wyniku połączenia kilkunastu z licznych staromiejskich piwnic, których historia sięga początku XVI w., czyli stulecia największej świetności Lublina. Zostały one częściowo połączone korytarzami i w ten sposób pod miastem powstał podziemny labirynt.
Muzeum Wsi Lubelskiej oferuje opcję mobilnego przewodnika po skansenie. Lubelski obiekt jest jednym z największych w Polsce. Prezentuje kulturową różnorodność województwa, dzięki połączeniu bogatej kolekcji architektury i eksponatów z troską o niematerialne dziedzictwo regionu. W sposób kompleksowy gromadzi przedmioty związane z dawnym życiem wsi, dworów oraz miasteczek, ale też utrwala wiedzę na temat zwyczajów, obrzędów, tradycji i codziennej pracy ludzi minionej epoki.
Lublin Airport to najmłodsze lotnisko w Europie. Wirtualny spacer po lotnisku pozwala lepiej przygotować się przed podróżą. W czasie spaceru można zobaczyć lubelskie lotnisko z innej, wirtualnej perspektywy, w tym płytę, terminal, halę przylotów i odlotów a także peron kolejki i szynobus.
Na stronie Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN” dostępne jest zwiedzanie wystawy „Lublin. Pamięć Miejsca”. Wystawa, poświęcona wielokulturowemu, przedwojennemu Lublinowi, w sposób szczególny skupia się na tematach związanych z realizowanymi w ośrodku programami: Historia Mówiona oraz Przestrzeń i ikonografia przedwojennego Lublina. W czasie zwiedzania dostępne są wszystkie obiekty z wystawy.
Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN” w swoich realizowanych programach nawiązuje do symbolicznego i historycznego znaczenia swojej siedziby: przejścia pomiędzy miastem chrześcijańskim i żydowskim, miejsca spotkania różnych kultur, tradycji i religii. Początkowo jego działalność ukierunkowana była na realizację autorskich przedstawień. Wśród najważniejszych realizacji Teatru NN jest m.in. projekt „Historia mówiona”, który ma na celu zapis opowieści mieszkańców Lublina o wydarzeniach związanych z miastem i historią Polski.
Zapraszamy do wirtualnego zwiedzania Domu Słów – Izby Drukarstwa. W czasie zwiedzania poznają Państwo wszystkie pomieszczenia na dwóch piętrach, w tym introligatornię, zecernię, papiernię, drukarnię oraz pracownię litografii.
Dom Słów powstał w oparciu o istniejącą od 2008 roku Izbę Drukarstwa, działającą przy ul. Żmigród 1. Program Domu Słów ma podkreślać znaczenie słowa (mówionego i drukowanego) w kulturze i w życiu społecznym. Chodzi tu również o rolę „wolnego słowa” jako ważnego czynnika zmian społecznych i politycznych. Obok działań popularyzujących proces powstawania książki (druk, grafika, typografia), prowadzone są w tym miejscu programy promujące czytelnictwo.
Zapraszamy do zapoznania się z perełką wśród lubelskich zabytków: Kaplicą Trójcy Świętej. Panorama kaplicy dostępna jest na stronie Muzeum Lubelskiego w Lublinie. Kaplica została ufundowana przez Króla Władysława Jagiełło. Znajdują się w niej bezcenne malowidła rusko-bizantyjskie z 1418 r. Stanowi jeden z najcenniejszych zabytków sztuki średniowiecznej w Polsce i Europie. Doskonałe zespolenie gotyckiej architektury z bizantyńsko-ruską polichromią wnętrza czyni z niej zabytek unikatowy w skali międzynarodowej.
Fundacja Via Jagiellonica przeniosła piątkowe spacery do Internetu! Spacery odbywają się co tydzień na Facebooku. Prowadzenie: przewodnik Janusz Kopaczek.
Zapraszamy do odwiedzin interaktywnego ogrodu – ścieżki edukacyjnej w Ogrodzie Botanicznym UMCS. Na powierzchni ponad 20 ha występuje ponad 1600 gatunków drzew i krzewów, ponad 3300 roślin zielnych rosnących w gruncie oraz ok. 1600 gatunków roślin szklarniowych i 106 drzew w wieku ponad 100 lat.
Muzeum Lubelskie w ramach akcji #zostańwdomu przygotowało następujący :
CODZIENNIE #odkrywamyfreskikaplicy
Polichromia w Kaplicy Trójcy Świętej została wykonana zgodnie z tradycjami technicznymi sztuki bizantyńskiej. Program ikonograficzny zaczerpnięty z Bizancjum został dostosowany do architektury budowli innej niż kopułowa. Codziennie prezentujemy jedną scenę malowideł kaplicy wraz z komentarzem.
WTORKI #archeologiczneodkrycia
W ramach cyklu, we wtorki prezentować będziemy najciekawsze odkrycia archeologiczne pochodzące z terenu lubelskiego wzgórza zamkowego oraz badań na terenie Lublina.
ŚRODY #zWarsztatuKonserwatora
W naszym środowym cyklu prezentujemy podstawy wiedzy o tym jak dawniej wykonywano przedmioty rzemiosła artystycznego, jakich używano narzędzi, a także spróbujemy podpowiedzieć jak obecnie dbać o posiadane przez przedmioty.
CZWARTKI Zaglądamy do oddziałów!
W czwartki zaglądamy do oddziałów Muzeum Lubelskiego i przypominamy najciekawsze z ich publikacji.
PIĄTKI #zarchiwummuzeumlubelskiego
Instalacja Leona Tarasiewicza w Kaplicy Trójcy Świętej, "Mityzacja rzeczywistości" Brunona Schulza, wystawy Goyi, Marca Chagalla i Pabla Picassa, w ciągu ponad 110 lat istnienia Muzeum Lubelskie prezentowało wiele niezwykłych dzieł autorstwa wybitnych artystów. W piątki zaglądać będziemy do archiwum muzeum i przypominać najciekawsze z wystaw, które prezentowaliśmy z naszych murach.
SOBOTY #muzealnagratkazagadka
W sobotnie przedpołudnia prezentować będziemy zagadki, arkusze edukacyjne i muzealne ciekawostki przygotowywane z myślą o najmłodszych. Publikowane rebusy, kolorowanki i łamigłówki, będzie można pobrać, wydrukować i rozpocząć zabawę. W cyklu znajdzie się miejsce na zabawę dla nieco starszych!
NIEDZIELE #odkrywamylublin
W cyklu prezentujemy miejsca, które mijamy codziennie, ale często nic o nich nie wiemy, nie znamy ich historii. Zapraszamy do odkrywania ich na nowo.
Serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnej edycji Lubelskiej Akademii Niepodległej. Jest to cykl sobotnich wykładów edukacyjnych, których celem jest poszerzenie wiedzy uczestników na temat walki Polaków o niepodległość, ze szczególnym uwzględnieniem nie tylko działań militarnych, ale również poczynań artystów na polu literatury, kultury i sztuki, którzy przemycając w swoich dziełach rodzime tradycji i wartości, podtrzymywali świadomość narodową kolejnych pokoleń rodaków. Tematy wykładów będą odnosić się do ważnych rocznic narodowych przypadających w roku 2020, w szczególności:
Na spotkaniach zostaną także podjęte zagadnienia dotyczące zbiorów Muzeum Lubelskiego z obszaru archeologii, etnografii, sztuki, numizmatyki i militariów, które wpisują się w tematykę niepodległościową.
Wykłady połączone w bloki tematyczne będą się odbywały w kolejne soboty, od 25 kwietnia do 20 czerwca 2020 r. Ze względu na stan zagrożenia epidemiologicznego, wykłady tymczasowo przybiorą formułę online, a spotykać będziemy się za pośrednictwem platformy do telekonferencji.
Harmonogram wykładów 25.04.2020 r., godz. 10.00:
1) Jolanta Polańska, Bohater narodowy w kapłańskiej sutannie - Kardynał Stefan Wyszyński.
2) dr Joanna Wiśniewska-Krupa, "W tym zamku, pamiętnym Unią, bawiłem kilka miesięcy...". Uczeń, powstaniec, kronikarz i kuracjusz, czyli o znaczeniu Lublina w biogarfii oraz twórczości Bolesława Prusa.
3) Marta Kempisty, Pamiątki polskich dróg do Niepodległej w nałęczowskiej Chacie Stefana Żeromskiego.
4) prof. dr hab. Monika Gabryś-Sławińska, Stefan Żeromski Anno Domini 1920.
Link do spotkania za pośrednictwem platformy Zoom.
Meeting ID: 885 3864 4554
Password: 079435
Prosimy o połączenie się 25.04.2020 o godzinie 9.45 - 10.00, aby móc punktualnie rozpocząć wykłady. Szczegółowa instrukcja, jak skorzystać z platformy Zoom pojawi się niebawem.