W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Szlak Zabytków Architektury

Liczba przystanków: 16
Czas przejścia: 2,5 - 3 godz

Szlak Zabytków Architektury prowadzi do najważniejszych obiektów dziedzictwa kulturowego miasta, którego początki sięgają VI w. Prezentowane zabytki świadczą o wyjątkowej tradycji, historii i wartości przestrzeni turystycznej miasta. Stanowiły one podstawę do uznania w 2007 r. przez Prezydenta RP centrum Lublina za Pomnik Historii. Obiektem wyjątkowej rangi jest w tej grupie Kaplica Zamkowa, która jest znakomitym przykładem przenikania się kultur Wschodu i Zachodu.

Renesans lubelski to jeden z nurtów w architekturze polskiej XVII w. występujący na Lubelszczyźnie. Został stworzony przez muratorów przybyłych do Polski znad włoskiego jeziora Como. Główne ośrodki, w jakich wykształcił się to Lublin, Zamość i Kazimierz Dolny, jednak wraz z migracją zarobkową muratorów rozpowszechnił się daleko od Lublina, gdyż występuje także w klasztorze jasnogórskim czy w kościele św. Michała w Wilnie. Jego charakterystyczne cechy to m.in. półkoliste zamknięcie kościołów, bogata dekoracja szczytów podzielonych na strefy i zdobionych arkadami oraz szczególny wyróżnik - sztukaterie na sklepieniach złożone z figur geometrycznych i listew.

Broszura zawierająca szlaki turystyczne Lublina

                 

Do pobrania