Miasto można poznawać na kilka sposobów. Tradycyjnie z mapą, przewodnikiem i spontanicznie bez planu... Zagadkowy Lublin czeka na uważnych turystów. Proponujemy zwiedzanie wymagające aktywności, interakcji z przestrzenią miasta, rozwiązywania zagadek, wykonywania zadań i samodzielnego poszukiwania odpowiedzi. Ten sposób odkrywania Lublina dostarcza zwiedzającym wyjątkowych emocji. Przydadzą się detektywistyczne umiejętności, spostrzegawczość, odwaga i odrobina sprytu.
Quest to rodzaj edukacyjnej gry. Polega na odkrywaniu pozornie znanych miejsc poprzez wędrówkę nieoznakowaną trasą. Kierunek zwiedzania wyznaczają wierszowane wskazówki zawarte w Karcie wyprawy. Uczestnik przemieszcza się odgadując zagadki dotyczące miejsca, które zwiedza. Rozwiązanie poszczególnych zadań jest niezbędne do odgadnięcia hasła, odnalezienia skarbu i zdobycia nagrody – np. pieczątki. Wystarczy pobrać i wydrukować ulotkę questu, czytać polecenia i odkrywać tajemnice wybranego miejsca.
Zakon Dominikanów przybył do Lublina prawdopodobnie już w 1230 r. Początkowo ich świątynia była drewniana, a następnie na jej miejscu powstał kościół murowany pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Wielki pożar Lublina w 1575 r. znacząco pogorszył stan kościoła. W świątyni przechowywano fragment Drzewa Krzyża Świętego. Według legendy, przywiózł je do Lublina biskup kijowski Andrzej w 1420 r. Niestety, w 1991 r. relikwie zostały skradzione i do dnia dzisiejszego ich nie odnaleziono.
Trasa questowa prowadzi po Bazylice i Klasztorze oo Dominikanów ukazując miejsca na co dzień niedostępne. Kartę można pobrać z naszej strony lub na miejscu na Furcie.
Furta - Biuro Obsługi Ruchu Turystycznego i Wydarzeń Kulturalnych
czynne codziennie w godz. 10.00-18.00
tel. 81 532-89-80, 728-429-926 (w godzinach pracy biura)
adres e-mail:
Informacje: strona internetowa
Rymowany quest, który poprowadzi wszystkich chętnych szlakiem lubelskich smaków i "smaczków" historycznych. Dla tych, którzy odwiedzają nasze miasto po raz pierwszy quest będzie idealnym wstępem do jego poznania. Ci, którym wydaje się, że lubelskie Stare Miasto jest im dobrze znane, przekonają się jak wiele jest jeszcze do odkrycia! Szlak questu prowadzi w obrębie Starego Miasta. Bez problemu przemierzać go mogą zarówno starsi jak i młodsi, samodzielnie, rodzinnie, z przyjaciółmi...
Kiedy: quest całoroczny, preferowane godziny przejścia: 9:00 - 19:00 (okres letni), 10:00 - 17:00 (okres zimowy)
Czas przejścia: ok. 50 min.
Początek questu: Ratusz Miejski (Plac Łokietka).
Quest przygotowało Biuro Turystyki Kulturowej Krajka
Informacje: strona internetowa Biura Turystyki Kulturowej Krajka
Tajemnice Starego Miasta odkryje ten, kto jest uważny, odważny i nie boi się zajrzeć w paszczę smoka.
Kiedy: quest całoroczny, preferowane godziny przejścia: 12:00 - 22:00
Czas przejścia: ok. 40 min.
Początek questu: Brama Krakowska (od strony Placu Łokietka)
Questy napisane zostały przez dzieci i młodzież w trakcie warsztatów w Biurze Turystyki Kulturowej Krajka w ramach akcji "Zima w mieście 2017".
Czyje wizerunki przedstawiają medaliony na kamienicy Klonowiców i kto jest patronem staromiejskiego zaułka, dowiedzą się odkrywcy podążający szlakiem upamiętniającym ważnych lublinian.
Kiedy: quest całoroczny, preferowane godziny przejścia: 10:00 - 17:00 (okres zimowy); 9:00 - 19:00 (okres letni)
Czas przejścia: ok. 40 min.
Początek questu: Rynek Starego Miasta przed Trybunałem Koronnym
Questy napisane zostały przez dzieci i młodzież w trakcie warsztatów w Biurze Turystyki Kulturowej Krajka w ramach akcji "Zima w mieście 2017".
Lublin jest stolicą województwa lubelskiego, które od 2004 r. stanowi wschodnią granicę Unii Europejskiej. Tutaj w 1569 roku została zawarta Unia między Koroną Królestwa Polskiego a Wielkim Księstwem Litewskim, która dała początek jednoczenia się Europy. Ze względu na znaczenie tego wydarzenia dla historii i dziedzictwa kulturowego Europy Unia Lubelska wraz z trzema obiektami: kaplicą Św. Trójcy, kościołem p.w. św. Stanisława i klasztorem o.o. Dominikanów oraz pomnikiem Unii Lubelskiej została uhonorowana w 2015 roku Znakiem Dziedzictwa Europejskiego. W tym samym roku Miasto Lublin ustanowiło dzień 1 lipca Dniem Unii Lubelskiej.
Zapraszamy Cię Gościu na spacer po Starym Mieście i do miejsc związanych z Unią Lubelską. Twoim zadaniem będzie ułożenie hasła z liter odpowiadających poszczególnym cyfrom. We wskazanym w queście miejscu czeka na Ciebie skarb.
Start: Kamienica Rynek 8 /parter/
Czas: 1,5 h
Miejsce: Centrum Spotkania Kultur - wejście do budynku
Czas: 50 minut
Gra miejska to gra fabularna rozgrywana na określonym obszarze. Tematyka gier jest nieograniczona a udział w grze możliwy w dowolnym momencie. Gry wykorzystują elementy znajdujące się w przestrzeni miasta, a o powodzeniu uczestnika decydują umiejętności pozyskiwania wiedzy i tempo rozwiązywania zadań.
Zapraszamy do wzięcia udziału w grach miejskich, które w angażujący sposób przekazują wiedzę na temat bogatej historii Lublina.
Gra została przygotowana dla posiadaczy Lubelskiej Karty Turysty ale każdy turysta i mieszkaniec miasta może zwiedzić z nią Lublin. Prowadzi ona przez najważniejsze miejsca Lublina oraz zapoznaje uczestnika z wieloma ciekawostkami związanymi z zabytkami miasta. Podczas spaceru należy odnaleźć 15 haseł, które będą rozwiązaniem gry. Zapraszamy do wędrówki.
Podczas gry uczestnicy odwiedzają muzea do których posiadacze karty turysty mają bezpłatny wstęp.
Strona internetowa Lubelskiej Karty Turysty.
Gra przeznaczona jest dla najmłodszych turystów i mieszkańców Lublina. Do zabawy zachęcamy nawet najmłodsze dzieci wystarczy, że potrafią liczyć i znają kolory. Podczas spaceru wyznaczonym na mapie szlakiem dzieci będą musiały uważnie przyglądać się wszystkim budynkom aby znaleźć odpowiedzi na zwarte w karcie pytania. Wystarczy bystre oko i można podjąć wyzwanie!