W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Elektroniczne ułatwienia dla lubelskich podatników

Elektroniczne ułatwienia dla lubelskich podatników
10.02.202110:28

SMS-owe lub e-mailowe przypomnienie o płatnościach, odbiór decyzji podatkowej bez wychodzenia z domu, a także wygodna platforma informacyjno-płatnicza – to kilka propozycji elektronicznych udogodnień dla mieszkańców uiszczających należności i zobowiązania z tytułu podatków lokalnych.

Podatnicy podatku od nieruchomości, rolnego, leśnego i od środków transportowych, mogą zostać poinformowani przez Urząd Miasta Lublin o niezapłaconej racie podatku sms-em lub e-mailem. Zapłata zaległości po otrzymaniu powiadomienia, a przed pisemnym upomnieniem, uchroni mieszkańca przed koniecznością ponoszenia dodatkowych kosztów. By odbiór takiego powiadomienie był możliwy, konieczne jest wyrażenie zgody na jego otrzymywanie. Wypełniony druk zgody można przesłać pocztą tradycyjną lub za pośrednictwem Elektronicznej Skrzynki Podawczej (ESP) Urzędu Miasta Lublin albo złożyć w jednym z  Biur Obsługi Mieszkańców: przy ul. Wieniawskiej 14, ul. Filaretów 44, ul. Szaserów 13-15, ul. Kleeberga 12a, ul. Wolska 11. Zgoda przesłana mailem nie będzie akceptowana.

Przypominamy również, że decyzję podatkową z Urzędu Miasta Lublin, a także wiele innych pism urzędowych można odebrać bez wychodzenia z domu – elektronicznie za pośrednictwem Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej (ePUAP). Aby otrzymywać decyzje w sprawach podatku od nieruchomości, rolnego lub leśnego oraz inne pisma z urzędu poprzez ePUAP, trzeba posiadać Profil Zaufany (podpis elektroniczny nieodpłatny) lub kwalifikowany podpis elektroniczny (podpis płatny) oraz przesłać elektronicznie wniosek o doręczanie pism elektronicznie (przez ePUAP lub portal rządowy Mój Gov). W tym celu można skorzystać z usługi: „Pismo ogólne do podmiotu publicznego”. Instrukcja założenia Profilu Zaufanego znajduje się na stronie gov.pl.

Z kolei wpłat podatków i opłat można dokonywać za pośrednictwem Platformy Informacyjno-Płatniczej – PLIP. Serwis PLIP zawiera aktualne informacje o zobowiązaniach z tytułu podatków i opłat wobec Gminy Lublin oraz pozwala uiścić należności w wygodny i szybki sposób. W ten sposób można płacić podatki od nieruchomości, rolnego, leśnego, od osób fizycznych i od środków transportowych, a także wnosić opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, z tytułu użytkowania wieczystego oraz najmu i dzierżawy. Ta e-usługa Urzędu Miasta Lublin dostępna jest dla osób fizycznych, legitymujących się numerem pesel. Logowanie do Platformy Informacyjno-Płatniczej PLIP odbywa się przy pomocy profilu zaufanego.

Platforma Informacyjno-Płatnicza PLIP dla Miasta Lublin powstała w ramach projektu „E-rozrachunki, e-podatki, e-opłaty – wysoka jakość usług, kompetencje i elektronizacja administracji samorządowej” z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.

W załączeniu formularz zgody na powiadomienie SMS/ e-mail o stanie należności i zobowiązań z tytułu podatków lokalnych.
 

Pliki do pobrania