W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Gala Kultury „Lublin 700”

11.04.201811:17

Przed nami Gala Kultury 2017. W tym roku pod hasłem „Lublin 700”. 13 kwietnia podczas wydarzenia poznamy laureatów nagród Miasta Lublin w dziedzinie kultury.

Do 23 lutego 2018 roku kandydatów do Nagród mogły zgłaszać osoby fizyczne, prawne oraz inne podmioty. Zgłoszenia oceniła Komisja do spraw nagród powołana przez Prezydenta Miasta Lublin, która spośród nich rekomendowała Prezydentowi po 3 kandydatów do każdej z kategorii nagród. Poniżej prezentujemy sylwetki nominowanych w kategoriach:

 • Nagroda Artystyczna Miasta Lublin za 2017 r.,
 • Nagroda Miasta Lublin za Upowszechnianie Kultury w 2017 r.,
 • Nagroda Miasta Lublin za Całokształt Działalności,
 • Nagroda Miasta Lublin dla Mecenasa Kultury 2017 roku

Laureatów w poszczególnych kategoriach nagród poznamy podczas Gali Kultury, która odbędzie się 13 kwietnia o godzinie 18:00 w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Podczas uroczystej Gali poznamy również zwycięzców plebiscytu Gazety Wyborczej „Strzały 2017”.

W tym roku Gala Kultury połączona zostanie z podsumowaniem obchodów Wielkiego Jubileuszu 700-lecia Miasta Lublin, które zaprezentowane zostanie w formie multimedialnego widowiska z udziałem artystów zaangażowanych w jubileuszowe wydarzenia.

Nagroda Artystyczna Miasta Lublin za 2017 r.

 • Grupa nieformalna: Łukasz Witt-Michałowski i Marcin Wroński
  Nominacja za widowisko „Pogrom w przyszły wtorek” na podstawie kryminału Marcina Wrońskiego. Spektakl w reżyserii Łukasza Witta-Michałowskiego i Norberta Rudasia został zrealizowany w ramach obchodów 700-lecia Miasta Lublin. Wydarzenie prezentowane na dziedzińcu Zamku Lubelskiego było wielkim sukcesem artystycznym i frekwencyjnym. Otrzymało szereg entuzjastycznych recenzji i komentarzy widzów.
 • Mateusz Nowak
  Monodramista, animator i edukator kulturalny, Kierownik Programowy w Dzielnicowym Domu Kultury „Węglin”, dwukrotny stypendysta Programu Kultura Polska na Świecie (IAM), pięciokrotny – Prezydenta Lublina. Nominowany za: zagraniczne prezentacje monodramu „Od przodu i od tyłu” (Cypr, Kosowo, Litwa, Ukraina, USA - Theatre Row na Brodwayu NY i w Filadelfii), dwie międzynarodowe nagrody za ten monodram: Best Actor (Kosowo) i Nagroda Dyrektorów Międzynarodowych Festiwali Monodramu (Litwa) oraz monodramu „Żertwa” (Czechy, Słowacja, Turcja), setne wystawienie monodramu „Od przodu i od tyłu”, role (Asmodeusz, Kajetan Nowiński, tłum bandytów, Wojsko, Ulryko) w spektaklu „Żywi i umarli czyli Bandyci w Piekle”, rolę Zajfena w spektaklu „Pogrom w przyszły wtorek”, rolę Sójki w słuchowisku „Tango nie kłamie”, performatywne czytanie „Legend Lubelskich wg Czechowicza”, prezentację poezji F. Arnsztajnowej i G. Chrostowskiej podczas koncertu „Gdy do Niego iść będę” w ramach Festiwalu "Wielkopostne Śpiewanie", prezentację tekstów literackich w Teatrze Starym podczas Bajkowej niedzieli i Bitwy o literaturę, nagrody: Ministra Kultury, Marszałka Woj. Lubelskiego, Medal 700-lecia Miasta Lublin, Nagrodę Instruktorską na 45. Ogólnopolskim Turnieju Recytatorskim im. L. Staffa w Skarżysku-Kamiennej, udział w perfomansie „Siedem życzeń”, prezentację spektaklu „Gdzie jest Nobel” na podstawie poezji W. Szymborskiej w wykonaniu Teatru Bombonierka Życia z DDK „Czuby Południowe” w Teatrze Zależnym w Krakowie, reżyserię „Benefiksu z Węglina” z okazji jubileuszu Witalii Sosnowskiej, opiekę kuratorską i organizację cykli „Spis Treści”, „T1A”, „Wieczne Czytanie” w DDK „Węglin” z udziałem wybitnych aktorek i aktorów polskich oraz prezentacje spektaklu „Matka Polka Teatralna.Konkurs” w DDK „Węglin” (rola Mistrza Ceremonii).
 • Robert Pranagal
  Artysta fotografik. Od wielu lat związany z lubelskimi instytucjami kultury i środowiskiem fotograficznym. Nominowany za tytuł Wybitnego Artysty FIAP (EFIAP) przyznany przez Międzynarodową Federację Sztuki Fotograficznej w Paryżu w uznaniu sukcesów na międzynarodowych salonach fotografii pod jej patronatem. W przeszłości, tytuł EFIAP otrzymali tak znakomici polscy fotograficy, jak Zofia Rydet, Edward Hartwig, Feliks Zwierzchowski, Jan Weselik, czy Paweł Pierściński, natomiast jest to pierwszy w historii taki tytuł nadany fotografikowi lubelskiemu. W ubiegłym roku jego prace zostały zaakceptowane do udziału w 16 salonach w Polsce, Indiach, Serbii, Izraelu, Australii, Bułgarii, Czarnogórze, Grecji, we Włoszech oraz na Słowacji i Cyprze, zdobywając 7 złotych i 5 srebrnych medali, a także 12 wyróżnień.

Nagroda Miasta Lublin za Upowszechnianie Kultury w 2017 roku

 • Fundacja Sztukmistrze
  Została powołana by podejmować działania na rzecz rozwoju kultury i sztuki nowego cyrku. Swoją misję realizuje, m.in. poprzez prowadzenie warsztatów, kursów, organizowanie międzynarodowych wymian artystycznych oraz festiwali. Nominacja za organizację: 40. Europejskiej Konwencji Żonglerskiej – największego na świecie i najbardziej prestiżowego wydarzenia środowiska żonglerów amatorów, hobbystów, artystów nowego cyrku i ulicy; Wschodnioeuropejskiego Konkursu Etiud Nowocyrkowych Cyrkulacje; Dzielnicowe Laboratorium Kultury; Master Class; Open Stage; polsko-niemieckich spotkań młodzieży, spektakli Variete, pokazów Work in Progress; Akademii Sztukmistrzów i Dziecięco-Młodzieżowej Akademii Sztukmistrzów; Festiwalu Inwazja Sztukmistrzów oraz za program Migam ze Sztukmistrzami.
 • Karolina Rozwód
  Dyrektor Teatru Starego w Lublinie. Nominacja za realizację 302 wydarzeń kulturalnych: spektakli teatralnych, spotkań z twórcami, transmisji Te Metropolitan Opera, seansów filmowych i spotkań z twórcami produkcji filmowych, debat z cyklu „Bitwa o kulturę/literaturę, debat „Ponad Granicami”, koncertów, Filmową Niedzielę, Małą Muzykę, Bajkową Niedzielę, cykl edukacyjny „Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej”; realizację 4 premier: „Wieloryb. The Globe” - kooprodukcja z krakowskim Teatrem Łaźnia Nowa wyróżniony m.in. nagrodą miesięcznika Teatr i nagrodą Ludwiki za najlepszą muzykę, „Kocham, Lublin, Szanuję. Harmonie miasta” - produkcja własna, projekt muzyczno-filmowy B. Wąsika z okazji 195-lecia Teatru Starego oraz 5. rocznicy po nowym otwarciu, „Szukaj w snach” - koncert kołysanek w wykonaniu M. Napiórkowskiego i N. Kukulskiej oraz tancerzy Lubelskiego Teatru Tańca, „Żywi i umarli, czyli bandyci w piekle” - produkcja Fundacji Teatrikon we współpracy z Teatrem Starym; prezentację produkcji własnych poza Lublinem; wydanie płyty z piosenkami ze spektaklu muzycznego „Boogie Street” - „Boogie Street. Renata Przemyk śpiewa piosenki L. Cohena”; wydanie płyty z muzyką ze spektaklu „Czas kobiety”, wydanie DVD z widowiska „Kocham, Lublin, Szanuję. Harmonie Miasta”.
 • Barbara Sawicka
  Producentka Festiwalu Konfrontacje Teatralne, spektakli Teatru Provisorium, kierowniczka Zespołu Konfrontacji Teatralnych, kuratorka autorskiego programu filmowego w Centrum Kultury w Lublinie. Nominacja za produkcję widowiska „Sen o mieście” w reż. Janusza Opryńskiego w ramach obchodów 700-lecia Miasta Lublin, jednej z największych imprez 2017 roku oraz za autorski program filmowy w Centrum Kultury w Lublinie z filmami poruszającymi tematy ważne i inspirujące, obejmującym głównie nowości i pokazy premierowe. W 2017 r. odbyły się 232 projekcje, które obejrzało 10 867 widzów. A także za produkcję wydawnictwa Próby z Dostojewskim i inne wykłady lubelskie pod red. Piotra Augustyniaka i Piotra Pękali. Książka jest efektem wykładów prof. Cezarego Wodzińskiego dla lubelskiej publiczności.

Nagroda Miasta Lublin za Całokształt Działalności

 • Waldemar Michalski
  Polski poeta, krytyk literacki, eseista, prozaik, redaktor. Nominacja za 60 lat pracy i działalności twórczej i z zakresu upowszechniania kultury. Debiut pisarski w 1957 r. reportażami z życia ówczesnych Polaków we Lwowie i na Wołyniu w Tygodniku Społeczno-Kulturalnym Katolików. Przez 23 lata pracował jako kustosz biblioteki KUL oraz lektor języka polskiego w Szkole Kultury i J. Polskiego dla Obcokrajowców (1977-87). Współzałożyciel Studenckiego Klubu Literackiego Kontrapunktu, współredaktor jego kolumny literackiej w Kurierze Lubelskim, współzałożyciel Nauczycielskiego Klubu Literackiego im. J. Czechowicza (1968-80), jego wiceprezes i współredaktor jego publikacji. 1979 uczestniczył w powołaniu grupy poetyckiej Signum. W czasie stanu wojennego współinicjował powstanie Duszpasterstwa Środowisk Twórczych. Od 1985 członek zespołu redakcyjnego Akcentu. 1994 współzałożyciel Wschodniej Fundacji Kultury Akcent, 28 lat był sekretarzem redakcji. Autor książek i tomików poezji: Pejzaż rdzawy, Lingin Jan Okoń pisarz i społecznik, Ogród, Głosy na wersety, Kazimierz A. Jaworski 1897-1973. Portret Literacki, Pod znakiem Wagi, Będziesz jak piołun, Tradycje literackie Lubartowa i Ziemi Lubartowskiej, Lekcja współczesnego języka, Słowa i twarze, Tryptyk z gwiazdą, Klucze i słowa, Bariera timpului. Szkice literackie, Bariera timpului mu exista. Culegere de poezji, Z podróży na Wschód, Kazimierz A. Jaworski – poeta- tłumacz-redaktor, Zapisane w kalendarzu. Szkice, komentarze, wspomnienia. Najnowszy zbiór wierszy Znak bez kropki opublikował „Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN” w 2017 r. Najnowsza obszerna antologia Linie światła ukazała się w 2017 r. Michalski opracował ponad 40 książek autorów lubelskich (M. Derecki, Z. Strzałkowski. S. Popek, M. Danilkiewicz, S. Burda, R. Kornacki, U. Michalak, J. Kozłowski, A. Jahołkowska …). Autor kilku antologii poetyckich, w tym monumentalnego dzieła Pięć wieków poezji o Lublinie. Za swoją pracę dwukrotnie nagrodzony Nagrodą Literacką im. J. Czechowicza, Nagrodą Literacką Głosu Nauczycielskiego, Złotym Krzyżem Zasługi, Nagrodą Główną w Konkursie im. J. Łobodowskiego, Medalem Prezydenta Lublina, Nagrodą im. W. Hulewicza, nagrodami Prezydenta Lublina, Marszałka Woj. Lubelskiego, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
 • Jolanta Męderowicz
  Historyk sztuki, kurator wystaw, autorka tekstów i wykładów zakresu idei sztuki współczesnej, absolwentka KUL, gdzie od 2013 r. podjęła studia doktoranckie w Katedrze Historii Sztuki Nowoczesnej i Współczesnej. Badaczka sztuki II poł. XX w. oraz sztuki neoawangardowej w Polsce. Od 1988 r. kuratorka kilkudziesięciu wydarzeń artystycznych o zasięgu krajowym i międzynarodowym w Polsce, Anglii, Francji, Niemczech, w tym: wystawy sztuki, warsztaty, festiwale, koncerty, wykłady, zajęcia edukacyjne, panele dyskusyjne. Jej teksty nt. sztuki współczesnej i twórców (w tym lubelskich) ukazały się w katalogach, magazynach artystycznych, publikacjach zbiorowych (Exit, Guardian, Sztuka.pl, Rzeźba CRP Orońsko, Zeszyty Naukowe KUL, Wschodni Salon Sztuki ZPAP) oraz w monografiach (Energia przekazu). Od 1992 r. prowadziła pionierskie autorskie zajęcia edukacyjne na UMCS, KUL, ASP w Łodzi. W tym roku mija 30 lat jej pracy zawodowej. Pracowała w BWA (kurator Galerii Grodzkiej, kierownik Działu Realizacji Wystaw i Działu Wydawnictw i Dokumentacji Sztuki). Od 2010 w Galerii Labirynt jako specjalista ds. kolekcji. Wykładowca WSEI na kierunku wiedza o kulturze. Od 2015 prowadziła zajęcia z rysunku i kultury na specjalizacji antropologiczno-kulturowej Filologii Polskiej KUL. Związana z Lubelskim Towarzystwem Zachęty Sztuk Pięknych, gdzie w latach 2006-2010 była wiceprezesem, a następnie jako członek zarządu współtworzyła koncepcję i program kolekcji sztuki współczesnej wg swojego autorskiego programu. Od 2004 – członkini rady nadzorczej Fundacji Sztuki Współczesnej In Situ w Sokołowsku. Od 2017 – przewodnicząca Rady Programowej przy Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej w Słupsku. Autorka programów badawczych nt. sztuki współczesnej w Polsce i programów promujących sztukę polską za granicą, m.in.: Międzynarodowe Warsztaty Rzeźby w Motorhouse Nort Yorkshire w Anglii, Międzynarodowa Konferencja Współczesna Sztuka w Polsce na University of Hertfordshire w Hatfield w Anglii, Labirynt: the Labirynt 2 Gallery presents contemporary Polish art (UH Galleries University of Hertfordshire w Hatfield i w Folly Gallery Lancaster w Anglii, cykl kuratorskich wystaw Energia przekazu. Mikołajczyk, Rybakowski, Rytka prezentowanych w muzeach i galeriach w kraju. Współkuratorka pierwszej wystawy sztuki krajów zza wschodniej granicy Polski pt. Terytoria. Polska, Ukraina, Białoruś. Kuratorka Meta-Weiss/Meta biel we Freies Muzeum Berlin jako konkursowy projekt zrealizowany w ramach programu kulturalnego Prezydencji Polski w UE. Stypendystka Ministra Kultury i Prezydenta Lublina.
 • Janusz Opryński
  Polski reżyser teatralny, menedżer kultury, autor adaptacji, dyrektor Festiwalu Konfrontacje Teatralne i zastępca dyrektora Centrum Kultury w Lublinie do spraw artystycznych, kierownik artystyczny Teatru Provisorium. Działa nieprzerwanie od 42 lat. Reżyser legendarnych przedstawień Teatru Provisorium: Nasza niedziela, Nie nam lecieć na wyspy szczęśliwe, Dziedzictwo, Z nieba przez świat do samych piekieł. We współpracy z Kompanią Teatr zrealizował m.in.. Ferdydurke i Do piachu. Ostatnie spektakle: Bracia Karamazow, Lód, Punkt Zero: Łaskawe. Spektakle Opryńskiego prezentowane były w Ameryce Północnej, Afryce, Azji i niemal wszystkich krajach Europy. Wyróżniane były prestiżowymi nagrodami (dwukrotnie Fringe First w Edynburgu, Grand Prix Festiwalu Klasyka Polska, Grand Prix Festiwalu Kontrapunkt. Opryński nagrodzony jest Nagrodą im. K. Swinarskiego przyznawaną przez miesięcznik Teatr, Gwarancją TVP Kultura, nagrodą za reżyserię w 10. Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej i Laurem Konrada na Festiwalu Sztuki Reżyserskiej Interpretacje. Ferdydurke i Bracia Karamazow zostały zarejestrowane dla RVP. Był inicjatorem obchodów Roku Gombrowicza w 2004 r. Autor cyklu Jak żyć (spotkania z wybitnymi intelektualistami i filozofami).

Nagroda Miasta Lublin dla Mecenasa Kultury 2017 roku

 • Budimex S. A.
  Za finansowe wsparcie Festiwalu Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie” oraz wydania książki B. Stelmacha „Teatr w Budowie. Dziennik podróży” oraz wielu innych wydarzeń kulturalnych i artystycznych realizowanych w Lublinie.
 • Grupa Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” S. A.
  Za finansowe wsparcie cyklu koncertów „Nie tylko rock’n’roll” i Koncertu „Warto być Polakiem” realizowanych przez Radio Lublin.
 • Anna i Maciej Manieccy
  Za finansowe wsparcie cyklu „Jazz w Teatrze Starym” oraz wsparcie pozafinansowe polegające na promowaniu działalności Teatru w środowisku biznesowym, udział w Radzie Artystyczno-Programowej Teatru.

Laureaci Nagrody Artystycznej Miasta Lublin oraz Nagrody Miasta Lublin za Upowszechnianie Kultury otrzymają nagrodę finansową oraz dyplom. Laureat Nagrody Miasta Lublin za Całokształt Działalności otrzyma nagrodę finansową, statuetkę oraz dyplom. Laureat Nagrody Miasta Lublin dla Mecenasa Kultury otrzyma statuetkę oraz dyplom.

Komisja obradowała w składzie:

 • prof. Leszek Mądzik – przewodniczący Komisji
 • Ewa Noga
 • prof. Lechosław Lameński
 • Marcin Pospiszyl
 • Zbigniew Nestorowicz
 • Józef Szopiński
 • Wojciech Mendzelewski

Nagrody przyznawane są na podstawie przepisów Uchwały nr 745/XXX/2013 Rady Miasta Lublin z dnia 25 kwietnia 2013 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania dorocznych nagród za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury.