W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Lubelskie obchody rocznicowe (7 stycznia)

Lubelskie obchody rocznicowe (7 stycznia)
05.01.201612:19

Lubelskie obchody 77. rocznicy śmierci Romana Dmowskiego, 75. rocznicy śmierci Ignacego Paderewskiego, 95. rocznicy III Powstania Śląskiego i 97. rocznicy Powstania Wielkopolskiego odbędą się w najbliższy czwartek (7 stycznia) w Lublinie.

W czwartek (7 stycznia) odbędą się w Lublinie obchody 77. rocznicy śmierci Romana Dmowskiego i 75. rocznicy śmierci Ignacego Paderewskiego, wybitnych mężów stanu, współtwórców odbudowy Państwa Polskiego i ustalenia jego granic w latach 1918 – 1921 oraz 95. rocznicy III Powstania Śląskiego, które przesądziło o przynależności większości przemysłowego Śląska do Polski i 97. rocznicy Powstania Wielkopolskiego, rozpoczętego w wyniku wizyty w Poznaniu Ignacego Paderewskiego i związanej z tym niemieckiej prowokacji, jedynego w pełni zwycięskiego polskiego powstania narodowego, o dużym znaczeniu dla odbudowy i siły Państwa Polskiego, które istotnie wpłynęło na pokojowe przejęcie Pomorza do macierzy.

  • O godz. 16.15 nastąpi złożenie kwiatów pod tablicą Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski przy ul. Gospodarczej 7 w Lublinie.
  • W Trybunale Koronnym odbędzie się okolicznościowa uroczystość, poprzedzona o godz. 16.45 koncertem kolęd patriotycznych w wykonaniu chóru „Gloria Victis”.
  • O godz. 17.00, po odśpiewaniu hymnu narodowego i powitaniu uczestnicy wysłuchają koncertu fortepianowego utworów, które grał podczas słynnych koncertów Ignacy Paderewski. W dalszej części okolicznościowe wystąpienie Wojewody Lubelskiego prof. Przemysława Czarnka, wykład pt. „Ignacy Paderewski – artysta i mąż stanu” wygłosi prof. Mieczysław Ryba, Zastępca Przewodniczącego Rady Miasta Lublin, dr Rafał Dobrowolski, Urząd Marszałkowski WL - „Roman Dmowski jako twórca Obozu Wielkiej Polski”, red. Wojciech Kempa, portal „Śląsk i Polska” - „Źródła sukcesu III Powstania Śląskiego i jego znaczenie dla Polski”. Po zakończeniu referatów przewidziana jest projekcja filmu o jednym z dowódców Powstań Śląskich pt. „Podporucznik Karol Gajdzik”.
  • O godz. 19.00 pod przewodnictwem ks. bpa Ryszarda Karpińskiego odprawiona zostanie w Archikatedrze Lubelskiej Msza św. w intencji Ojczyzny oraz za duszę śp. Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego oraz Powstańców Śląskich i Wielkopolskich.
  • Ok. godz. 20.00, po Mszy św. i przejściu na Plac Litewski złożone zostaną kwiaty i zapalone znicze na płycie pomnika Nieznanego Żołnierza w hołdzie Powstańcom Śląskim i Wielkopolskim.

Organizatorem lubelskich uroczystości jest Społeczny Komitet obchodów 77. rocznicy śmierci Romana Dmowskiego i 75. rocznicy śmierci Ignacego Paderewskiego oraz 95. rocznicy III Powstania Śląskiego zawiązany przez 39 instytucji i organizacji działających na terenie Lublina i Lubelszczyzny.