W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

„Makramy” w Galerii Ratusz

„Makramy” w Galerii Ratusz
11.01.202413:09

Galeria Ratusz zaprasza mieszkanki i mieszkańców Lublina na wystawę „Makramy” przygotowaną przez Pracownię Makramy Młodzieżowego Domu Kultury „Pod Akacją” w Lublinie. Ekspozycję zorganizowano z okazji 45-lecia funkcjonowania warsztatu.

W przestrzeni Ratusza prezentowane są prace wykonane przez uczestniczki i uczestników zajęć prowadzonych w Pracowni. Wśród nich znajdują się zarówno dekoracyjne prace abstrakcyjne typowe dla makramy, jak i inspirowane architekturą naszego miasta czy wydarzeniami historycznymi. Założycielką i opiekunką artystyczną warsztatu jest Maria Świstek-Duda, absolwentka Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie i dwuletniego Studium Kulturalno-Oświatowego przy Uniwersytecie Jagiellońskim. Przez wiele lat miejsce prowadzone w MDK „Pod Akacją” był jedyną pracownią w Lublinie zajmującą się takim rodzajem twórczości. Uczestnikami zajęć prowadzonych w Pracowni Makramy są dzieci i młodzież ze wszystkich lubelskich szkół.

Makrama to technika dekoracyjnego zaplatania, wiązania, nawijania i skręcania sznurków za pomocą różnych splotów. Prace tworzą kombinacje węzłów dekoracyjnych wiązanych ręcznie, bez użycia jakichkolwiek przyborów i narzędzi. Najbardziej odpowiednim materiałem do wiązania makram jest sznurek bawełniany, konopny lub sizalowy. Makramy charakteryzują się różnorodnością form, mogą to być abstrakcyjne ozdoby ze sznurka, ale i praktyczne przedmioty codziennego użytku, jak torby, breloki na klucze czy kwietniki.

Wystawę „Makramy” Młodzieżowego Domu Kultury „Pod Akacją” w Lublinie można zwiedzać w Galerii Ratusz (pl. Łokietka 1) do 31 stycznia, od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30-15.30.