W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Nagroda Główna GUS dla cyfrowego Lublina

Nagroda Główna GUS dla cyfrowego Lublina
26.05.202215:16

Miasto Lublin zajęło I miejsce w konkursie na najbardziej cyfrową gminę Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021. Uroczyste wręczenie Głównej Nagrody Prezesa GUS odbyło się dzisiaj (26 maja) w Urzędzie Statystycznym w Lublinie.

– Nasze miasto ponownie wzorowo wywiązało się ze wszystkich obowiązków, które nałożył na nas Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Tak jak przy poprzednim spisie rolnym, wiązało się z to z powołaniem Miejskiego Biura Spisowego, organizacją jego pracy, naborem i szkoleniem rachmistrzów, monitorowaniem wszystkich czynności spisowych oraz promocją i popularyzacją spisu wśród mieszkańców Lublina. Samodzielne spisanie się przez Internet było bardzo ważne nie tylko z punktu bezpieczeństwa, gdyż cały okres spisu przypadł na stan epidemii, ale również dlatego, że była to forma podstawowa i obligatoryjna. Bardzo się cieszę, że nasi mieszkańcy stanęli na wysokości zadania i osiągnęliśmy tak dobry wynik – mówi Andrzej Wojewódzki, Sekretarz Miasta Lublin.

W Lublinie formę samospisu przez Internet wybrało ponad 62% mieszkańców. To najwyższy wynik w województwie lubelskim, stąd Miasto Lublin otrzymało Główną Nagrodę w Konkursie Prezesa GUS na najbardziej cyfrową gminę - urządzenie wielofunkcyjne oraz 11 laptopów.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 trwał od 1 kwietnia do 30 września 2021 r. na terenie całego kraju i obejmował całą populację ludności i mieszkań. Udział w spisie był obowiązkowy.

To już kolejna nagroda dla Lublina za osiągnięcia w statystyce publicznej. W 2021 roku, w konkursie Powszechnego Spisu Rolnego, Lublin zajął I miejsce wśród gmin o największej liczbie gospodarstw rolnych spisanych samodzielnie przez Internet. Spośród wszystkich 5118 gospodarstw rolnych na terenie Lublina prowadzonych przez osoby indywidualne i osoby prawne, formę samospisu wybrało wówczas 1435 użytkowników.