W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Prezydent wzmacnia obszary rewitalizacji i partycypacji społecznej

Prezydent wzmacnia obszary rewitalizacji i partycypacji społecznej
03.01.201713:00

Dwie nowe komórki organizacyjne pojawiły się od 1 stycznia w strukturze Urzędu Miasta Lublin. To Biuro Rewitalizacji i Biuro Partycypacji Społecznej. Celem ich powołania jest wzmocnienie procesów szczególnie istotnych w zarządzaniu miastem i związanych z włączaniem mieszkańców w procesy decyzyjne.

Biuro Partycypacji Społecznej powstało na bazie referatu partycypacji społecznej i współpracy z organizacjami pozarządowymi funkcjonującego w Kancelarii Prezydenta w Departamencie Kultury, Sportu i Relacji Zewnętrznych. Poza dotychczasowymi zadaniami zajmie się także projektami realizowanymi przez zespół ds. mobilności aktywnej, skierowanymi przede wszystkim do rowerzystów i pieszych.

- Od początku mojej pracy na rzecz Lublina stawiam na silny udział partycypacji społecznej w procesie zarządzania miastem. Zmiany organizacyjne z jednej strony są potwierdzeniem znaczenia tego obszaru w Urzędzie, z drugiej pozwolą na operacyjne uproszczenie współpracy z organizacjami pozarządowymi i mieszkańcami w procesach konsultacyjnych. Innym ważnym dla mnie obszarem jest przestrzeń miasta, która wymaga skoordynowania w ramach jednej wyspecjalizowanej komórki.  – Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Biuro Rewitalizacji weszło natomiast w skład Departamentu Inwestycji i Rozwoju. Zajmie się przede wszystkim przygotowywaniem, aktualizacją, zarządzaniem i monitoringiem programów rewitalizacji - zadanie to dotychczas realizowane było przez Wydział Planowania. Do Biura Rewitalizacji przejdą także związane z rewitalizacją projekty z zakresu zagospodarowania dolin rzecznych, wąwozów oraz zadrzewienia parków (dotychczas w Wydziale Ochrony Środowiska) oraz koordynowanie działań związanych z kulturą przestrzeni i rewitalizacją (dotychczas w Biurze Konserwatora Zabytków). W ramach zmian regulaminu organizacyjnego Wydział Organizacji Urzędu przejmie zadania dotyczące udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej, które dotychczas realizowane były przez Kancelarię Prezydenta.