W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Wyniki ankiety transportowej
19.11.201814:31

System transportowy miasta i otaczających go terenów stanowi podstawę jego funkcjonowania, umożliwiając przemieszczanie się mieszkańców i osób przyjezdnych pomiędzy źródłami i celami podróży.

Różne odległości od miejsca zamieszkania do miejsca pracy, nierównomierna dostępność do sieci połączeń komunikacji miejskiej i regionalnej oraz tras rowerowych, a także występowanie przeszkód liniowych (drogi szybkiego ruchu, linie kolejowe, rzeki, wzniesienia), wpływają na wybór danego środka transportu. Wybór ten jest szczególnie istotny gdy początek i koniec pracy wypadają w porze porannego i popołudniowego szczytu, jak ma to miejsce w przypadku większości pracowników Urzędu Miasta Lublin.

Nadmierny ruch samochodowy jest przyczyną powstawania korków, zwiększonego hałasu i zanieczyszczeń powietrza. Promowanie alternatywnych dla samochodów środków transportu odbywa się poprzez inwestycje w system komunikacji miejskiej (nowy tabor, wydzielone pasy dla autobusów i trolejbusów, dynamiczna informacja pasażerka, atrakcyjne taryfy biletowe), rozwój ruchu rowerowego (nowe drogi dla rowerów, parkingi, kampanie społeczne dla szkół, pracowników i mieszkańców), rozwijanie systemu podróży z przesiadkami lub wspólnego dojeżdżania przy lepszym wykorzystaniu samochodów.

Organizowane na całym świecie obchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu w dniach 16-22 września są okazją do nagłaśniania i wspierania alternatywnych dla samochodów środków transportu, każdorazowo pod innym hasłem. W 2018 roku było to „Przesiadaj się i jedź”.

Przedstawiona analiza z uwagi na dużą złożoność zagadnienia nie wyczerpuje tematu, szczególnie w części dotyczącej korzystania z transportu publicznego, kolejowego oraz systemu połączeń z przesiadkami. Stanowi jednak punkt wyjścia do dalszej dyskusji związanej z ruchem i funkcjonowaniem transportu w mieście, zwłaszcza możliwych do podejmowania działań, zmierzających do wzrostu udziału transportu publicznego, kolejowego, regionalnego lub rowerowego, przy jednoczesnym spadku natężenia ruchu samochodowego lub co najmniej jego lepszego i efektywniejszego wykorzystania.

Pliki do pobrania