Serwis Lublin.eu używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Zrewitalizowany Plac Litewski zdobył najwięcej głosów!

19.09.201709:51

Rewitalizacja części Śródmieścia Miasta Lublin, tj. Placu Litewskiego uzyskała najwięcej pozytywnych głosów w konkursie Top Inwestycje Polski Wschodniej 2017! 18 września zakończyło się głosowanie na stronie Portalu Samorządowego, a oficjalnie laureatów poznamy podczas Wschodniego Kongresu Gospodarczego w Białymstoku, który odbędzie w dniach 27-28 września.

Rewitalizacja obszaru tak ważnego z punktu widzenia architektonicznego i historycznego spowodowała wykreowanie nowej, otwartej przestrzeni, która jest wykorzystywana w realizacji działań społecznych, kulturalnych i gospodarczych. Efektem realizacji projektu jest powstanie ponad 4,4-hektarowej wielofunkcyjnej przestrzeni dla rożnego rodzaju aktywności społecznej. Powstało nie tylko miejsce do wypoczynku i spacerów, ale przede wszystkim dla aktywizacji społecznej dzielnicy Śródmieście.

W sercu miasta stworzona została enklawa dla mieszkańców, jak i turystów. Wyłączenie ruchu kołowego spowodowało nie tylko powiększenie traktów spacerowych, ale także zmniejszenie hałasu i zanieczyszczenia powietrza.

Do ekologicznego podróżowania po mieście zachęca zlokalizowana w pobliżu Placu Litewskiego stacja Lubelskiego Roweru Miejskiego. W miejsce starej fontanny zbudowano nową wraz z kompleksem urządzeń wodnych, z pięciometrową groblą i najnowocześniejszym w Europie systemem sterowania pięcioma funkcjami (woda, światło, dźwięk, lasery i obraz wyświetlany na fasadzie budynku poczty znajdującego się naprzeciwko fontanny).

Na uwagę zasługują także place zabaw dla dzieci, wyposażone w zabawki solidne, trwałe i bezpieczne. Uporządkowanie zieleni spowodowało wzrost walorów estetycznych terenu objętego projektem. Oświetlenie placu i deptaka oparto na zastosowaniu energooszczędnych rozwiązań, co przyczyni się do obniżenia emisji gazów cieplarnianych. Przy realizacji projektu wykorzystano materiały odporne na zmiany klimatu.

Jako kolejne zadanie ujęte w ramach projektu w 2018 roku planowane jest także przebudowanie istniejącego deptaka miejskiego oraz Placu Łokietka.

Swój głos można było oddać na stronie portalu samorządowego.

Wartość inwestycji: 67 805 422,77 zł.

  • Dofinansowanie inwestycji: 41 933 652,99 zł (w ramach RPO woj. lubelskiego).
  • Data zakończenia inwestycji: do 30 czerwca 2017 roku projekt został zrealizowany w ponad 50%.
  • Inwestor projektu: Miasto Lublin.