W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Finisaż wystawy „Petrykiwka” Oleny Kovalenko

GALERIA RATUSZ

Osoby zainteresowane organizacją wystawy
 w Galerii Ratusz,
prosimy o osobisty kontakt:
Urząd Miasta Lublin
Plac Króla Łokietka 1
20-109 Lublin
pokój nr 14

Finisaż wystawy „Petrykiwka” Oleny Kovalenko
25.01.202308:45

W najbliższy piątek (27 stycznia), o godz. 15.00, w Galerii Ratusz odbędzie się finisaż wystawy prac ukraińskiej artystki Oleny Kovalenko, która w swoich dziełach pielęgnuje tradycję malarskiej szkoły Petrykiwki.

Podczas wydarzenia zostanie przedstawiony krótki program artystyczny, prezentujący ukraińską twórczość. Uczestnicy spotkania będą mogli zobaczyć, m.in. występy uczennic bandurzystki Olhy Matsyupy oraz samej autorki wystawy, która wykona pieśń „Żurawie”.

Petrykiwka jest rodzajem dekoracyjnego malarstwa ukraińskiego. Głównym motywem obrazów malowanych tą techniką są kwiaty, a do ich tworzenia używa się dłoni oraz pędzla z kociej sierści. Jej nazwa wywodzi się od wsi Petrykiwka, w której powstała. W 2013 roku sztuka ta została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, stając się przy okazji jednym z głównych symboli Ukrainy.

Olena Kovalenko to ukraińska artystka, która po wybuchu wojny w swojej ojczyźnie znalazła schronienie w Lublinie. Sztuki petrykiwskiej uczyła się od 2006 roku w technikum we wsi Petrykiwka, specjalizując się w malarstwie na drewnie. Obecnie artystka jest także nauczycielką sztuk plastycznych oraz sztuki dekoracyjno-użytkowej. Od czerwca ubiegłego roku Olena Kovalenko współpracuje z Dzielnicowym Domem Kultury „Bronowice”, gdzie prowadzi zajęcia plastyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Przedstawione na wystawie dzieła powstały podczas pobytu artystki w naszym mieście. Na ekspozycji zaprezentowane są także wybrane prace jej polskich uczniów i uczennic, którzy w swoich obrazach tworzonych za pomocą tej techniki przedstawili kulturę i symbolikę naszego kraju.

Ekspozycję przygotowaną przez Dzielnicowy Dom Kultury „Bronowice” można zwiedzać w Galerii Ratusz (pl. Łokietka 1) do piątku 27 stycznia.