W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

GALERIA RATUSZ

Osoby zainteresowane organizacją wystawy
 w Galerii Ratusz,
prosimy o osobisty kontakt:
Urząd Miasta Lublin
Plac Króla Łokietka 1
20-109 Lublin
pokój nr 14

Drukuj stronę do PDF „Lublin 1939-1944” w Galerii Ratusz

17.10.201811:57

Prezydent Miasta Lublin dr Krzysztof Żuk, Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”, Katedra Historii Państwa i Prawa, Wydziału Prawa i Administracji UMCS zapraszają od 18 października do 5 listopada 2018 roku do obejrzenia wystawy w Galerii Ratusz.

Tematem ekspozycji jest fotograficzny zapis Lublina z okresu II wojny światowej, czasu, który stanowi najtragiczniejszy rozdział w dziejach naszego Miasta. W ciągu kilku lat Lublin bezpowrotnie zatracił swój wielokulturowy charakter, a wraz z nim dotychczasową tożsamość. Fotograficzny obraz Miasta z lat 1939-1944 składa się z oficjalnych źródeł miejskich, jak i ze zdjęć prywatnych wykonywanych przez cały okres trwania działań wojennych. Wydarzenia dokumentowano już od pierwszych dni września 1939 roku. Zniszczenia po bombardowaniach miasta, które poważnie uszkodziły historyczną tkankę Lublina zestawione są z dokumentacją codziennego życia w okresie okupacji. Najtragiczniejsze wydarzenia jakie miały miejsce w tym czasie to eksterminacja ludności żydowskiej zamieszkującej miasto. Oprócz życia w getcie fotografowie udokumentowali ruiny Podzamcza i pustkę jaka pozostała w miejscu przedwojennej dzielnicy żydowskiej. Lublin okresu II wojny światowej to także pobyt w mieście żołnierzy niemieckich i funkcjonariuszy aparatu okupacyjnego III Rzeszy, których obecność została udokumentowana przez nich samych i zachowana w prywatnych albumach. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do zapoznania się z tą wystawą.

Autorzy zdjęć: nieznani oraz Jerzy Krystosik, Edward Hartwig, Ludwik Hartwig. Zdjęcia pochodzą z kolekcji Marka Gromaszka oraz zbiorów Pracowni Ikonografii Ośrodka „Brama Grodzka - Teatr NN"

Wybór tematów i zdjęć: Marek Gromaszek, Marcin Fedorowicz, Joanna Zętar

Opisy zdjęć: Marcin Fedorowicz

Teksty wprowadzające: Joanna Zętar, Marcin Fedorowicz, Tadeusz Przystojecki

Projekt i opracowanie graficzne: Krzysztof Bilski

Koordynacja prac: Marek Gromaszek
 

Wystawa została zorganizowana dzięki wsparciu finansowemu Miasta Lublin.

Powiązana galeria: