W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wystawa w Ratuszu: „100 lat powstańczej mogiły”

GALERIA RATUSZ

Osoby zainteresowane organizacją wystawy
 w Galerii Ratusz,
prosimy o osobisty kontakt:
Urząd Miasta Lublin
Plac Króla Łokietka 1
20-109 Lublin
pokój nr 14

Wystawa w Ratuszu: „100 lat powstańczej mogiły”
16.09.201613:24

Z okazji tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa, Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 w Lublinie, przygotował wydarzenie „100 lat Powstańczej Mogiły". Przedsięwzięcie obejmuje m.in. wystawę fotografii i materiałów związanych z działaniami w 1916 r. Wystawę można obejrzeć w Galerii Ratusz.

Na planszach znajdują się fotografie i biogramy powstańców oraz zdjęcia miejsc upamiętniających powstańców w Lublinie: ulice, szkoły, tablice, krzyże.

Tytułowa mogiła, to grobowiec wzniesiony w 1916 r. na cmentarzu katolickim przy ul. Lipowej, w miejsce drewnianego krzyża z wieńcem cierniowym, postawionego wcześniej na skrzyżowaniu alejek cmentarza w rocznicę Powstania Styczniowego.
Na mogile znajduje się napis: PROCHY STRACONYCH W ROKU PAŃSKIM 1863 oraz tablice poświęcone rozpoznanym powstańcom i pochowanym później weteranom Powstania Styczniowego.

Grobowiec powstał w celu pochowania szczątków powstańców, pogrzebanych  w miejscu straceń, na terenie przykoszarowego carskiego poligonu, wówczas mieszczącego się poza granicami miasta. Obecnie przy miejscu straceń stoi pomnik i krzyż. Przebiega tędy ul. Gen. M. Langiewicza, dyktatora powstania. Byłe koszary świętokrzyskie są siedzibą Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Grobowiec został zbudowany z funduszy społecznych zebranych  przez "Komitet przeniesienia szczątków uczestników 1863 r.", któremu przewodniczył były powstaniec Henryk Wierciński. Uroczyste przeniesienie szczątków odbyło się 23 października 1916 r. Uczestniczyli w nim lubelscy weterani z 1863 r., rodziny straconych powstańców, delegacje legionistów z Lubartowa i Dęblina, delegacje stowarzyszeń, korporacji i cechów lubelskich oraz mieszkańcy Lublina.