W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wystawa „Wanda Brzyska. Życie jak chemiczny wzór”

GALERIA RATUSZ

Osoby zainteresowane organizacją wystawy
 w Galerii Ratusz,
prosimy o osobisty kontakt:
Urząd Miasta Lublin
Plac Króla Łokietka 1
20-109 Lublin
pokój nr 14

Wystawa „Wanda Brzyska. Życie jak chemiczny wzór”
08.09.202209:46

Galeria Ratusz i Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 w Lublinie zapraszają na wystawę „Wanda Brzyska. Życie jak chemiczny wzór”, prezentującą historię życia tej niezwykłej lublinianki. Ekspozycję, zorganizowaną w ramach 30. Europejskich Dni Dziedzictwa, można oglądać w przestrzeni Ratusza do końca września.

Pochodząca z Grodna, Wanda Brzyska (1931-2020) była wybitną polską chemiczką, specjalistką z zakresu chemii koordynacyjnej, cenioną nauczycielką akademicką i wychowawczynią wielu pokoleń chemików. Całe swoje życie zawodowe związała z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej, a od 1960 roku działała w Polskim Towarzystwie Chemicznym. Za swoją działalność dydaktyczną, naukową i organizacyjną Profesor Brzyska otrzymała wiele nagród i wyróżnień, m.in.: Złoty Krzyż Zasługi (1974), Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1979), Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (2003) oraz Medal Komisji Edukacji Narodowej (1979). Do jej wielkich pasji, poza nauką, należało także lotnictwo - była aktywną spadochroniarką oraz sekretarzem Lubelskiego Klubu Seniorów Lotnictwa.

Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do końca września, od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30 do 15.30.