W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Kino CK w marcu
03.03.202417:36

Marzec, a zwłaszcza jego początek, to dobry moment na nadrobienie filmowych zaległości przed tegorocznym rozdaniem Oscarów. W Kinie CK nie zabraknie filmów nominowanych do tej nagrody, pojawią się również klasyki oraz poruszające dokumenty połączone ze spotkaniami.

Na ekran Kina CK wraca „Pianoforte”, czyli dokumentalne spojrzenie na wchodzących w dorosłość uczestników legendarnego Konkursu Chopinowskiego. Bohaterów produkcji łączy jedno – od dzieciństwa poświęcili się bez reszty grze na fortepianie.

Ponownie zobaczymy też „Poprzednie życie”, czyli reżyserki debiut Celine Song. To historia o miłości, utraconych nadziejach i nowych szansach. I tej nieuchwytnej tęsknocie za przeszłością, którą nosi w sobie każdy z nas. Wątki egzystencjalne znajdziemy również w „Czasem myślę o umieraniu”. W tej pełnej subtelnego humoru opowieści o pokonywaniu własnych ograniczeń zobaczymy gwiazdę finałowej trylogii „Gwiezdnych wojen” Daisy Ridley. W Kinie CK pojawi się również Kasia Smutniak, która tym razem stanęła po drugiej stronie kamery i wyreżyserowała „Mur” – dokument o kryzysie humanitarnym na granicy polsko-białoruskiej. 

Premierowo CK pokaże „Cztery córki”, czyli nowatorsko sportretowaną, pełną przemocy domowej rzeczywistość tunezyjskich kobiet. Nominowane do Oscara „20 dni w Mariupolu” to z kolei zdecydowanie najbardziej wstrząsający film dokumentalny, który zobaczymy w tym miesiącu. To obraz korespondenta wojennego, z narażeniem życia rejestrującego zniszczenie ukraińskiego miasta. 

Chwilę przed Oscarową Galą mamy też okazję nadrobić krótkometrażowe filmy animowane i fabularne nominowane do tej prestiżowej nagrody. Kolejnym nominowanym obrazem jest „Anatomia upadku” – portret moralnego upadku zarówno oskarżonej o morderstwo męża pisarki, jak i jej domniemanej ofiary, zmarłego Samuela. Dobrym wyborem na Dzień Kobiet będzie najnowsza produkcja Sofii Coppoli pt. „Priscilla”, która zza kulis spogląda na życie młodej kobiety u boku jednej z największych gwiazd swoich czasów, czyli Elvisa Presleya. Dzień później zobaczymy „Biedne istoty” – produkcję z przełomową i niesamowitą rolą Emmy Stone. Film greckiego reżysera wprowadza widza w alternatywny świat, w którym nie istnieją zasady ani moralne ani etyczne. 

Centrum Kultury zaprasza równnież na cykl Kino 5 zmysłów, w ramach którego w marcu pojawi się „Simona”. Wnuczka tytułowej bohaterki stara się odkryć, kim tak naprawdę była legendarna badaczka, która żyła otoczona zwierzętami w Puszczy Białowieskiej.

Benshi w marcu proponuje waleczny i mocno skoncentrowany na męskiej energii cykl bokserski –„Na ringu”. Repertuar otwiera „Wściekły byk” , gdzie wcielający się w postać słynnego boksera Robert De Niro przez rok trenował z LaMottą, w wyniku czego sceny walk przeszły do historii kina ze względu na swój niezwykły realizm. Podobnie jest w „Braciach ze stali”, będąca poruszającą biografią rodziny Von Erich. Za kulisami wrestlerskich widowisk, na punkcie których w latach 80. oszalała Ameryka, kryją się jednak brutalne treningi, złamane charaktery, przekreślone marzenia i poturbowane braterskie relacje. Na pytanie, gdzie jest miejsce na uczucia w brutalnym świecie sportowców odpowiada film „Olli Maki. Najszczęśliwszy dzień jego życia”. Skromny sportowiec z prowincji, postawiony w blasku reflektorów, musi zmierzyć się z własnymi aspiracjami i oczekiwaniami managera. W tym miesiącu powracają również pokazy z cyklu LFF cały rok. Tym razem tytuł specjalnie wyselekcjonowanych krótkich metraży nosi tytuł „Społeczeństwo w akcji”.

Bilety na seanse dostępne są w kasie CK oraz sprzedaży online.