W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Pracownie Kultury "Maki” zapraszają

Pracownie Kultury "Maki” zapraszają
28.01.201609:52

W dawnym spółdzielczym domu kultury „Kolejarz” przy ul. Olchowej 8 powstała nowa filia Dzielnicowego Domu Kultury „Bronowice” - Pracownie Kultury "Maki”. DDK „Bronowice” działa od 1958 r., a od 2003 roku funkcjonuje również jego filia w dzielnicy Tatary. W ciągu tygodnia z oferty korzysta około 400 dzieci i młodzieży oraz grupy seniorów i dorosłych. Pracownie Kultury "Maki” otwierają nowe możliwości dla mieszkańców dzielnicy i miasta.

Obecnie obie placówki DDK "Bronowice" mają powierzchnię po ok. 300 m2. Główna siedziba przy ul. Krańcowej znajduje się na parterze i I piętrze wspólnoty mieszkaniowej – budynku, który nie był przystosowany do tak dużej liczby uczestników zajęć. W ciągu tygodnia z oferty korzysta ok. 400 dzieci i młodzieży oraz grupy seniorów i dorosłych.

W roku 2015 nastąpił dalszy rozwój instytucji poprzez pozyskanie budynku po dawnym domu kultury w dzielnicy Kośminek. Budynek ten do końca lat 70. zajmował Spółdzielczy Dom Kultury „Kolejarz”, a następnie wynajmowany przez prywatnych najemców, przez ostanie lata stał niewykorzystany, aż do czasu powołania kolejnej filii DDK „Bronowice” w połowie 2015 roku.

Budynek w chwili przejęcia nie spełniał wymaganych standardów, dlatego niezbędnym było dostosowanie go do potrzeb wszystkich grup odbiorców, z uwzględnieniem grup zagrożonych wykluczeniem społecznym. Modernizacja budynku i dostosowanie go do pełnienia funkcji o charakterze społeczno-kulturalnym zostały sfinansowane przez Miasto Lublin i wkład własny domu kultury. Przeprowadzone prace remontowo - adaptacyjne objęły niezbędne prace w zakresie m.in.: naprawy posadzek, modernizacji szatni, demontaż wszystkich wyeksploatowanych, zniszczonych i nieestetycznych elementów budynku. Obecnie w Pracowniach Kultury "Maki” zakończone zostały prace remontowe.

W nowej filii DDK zaplanowane są pracownie przyjazne dzieciom, młodzieży, dorosłym oraz seniorom. Kluczowym działaniem jest zapewnienie wszystkim 10 grupom tanecznym profesjonalnej przestrzeni do treningów oraz możliwości ich prezentacji. Wszystkie grupy taneczne zostaną przeniesione do nowej siedziby ze względu na podniesienie jakości i specyfiki pracy.

Drugim strategicznym zadaniem jest stworzenie profesjonalnej sali widowiskowej, wyposażonej w nowoczesny sprzęt nagłaśniający i oświetleniowy. Dotychczas DDK nie dysponował taką możliwością, a na wszelkie prezentacje i koncerty wykorzystywana była przechodnia sala wielofunkcyjna. W nowym budynku na salę widowiskową zaadaptowano dawną aulę, przystosowaną dla ok. 120 osób.

Jest to rozwiązanie, które pozwoli DDK być jeszcze bardziej dostępnym dla szerszej grupy odbiorców. Wiele form zajęć i warsztatów ze względu na niegasnące zainteresowanie jak i ilość chętnych odbiorców będzie realizowanych zarówno w DDK „Bronowice” jak i filiach.

Zupełną nowością w Pracowniach Kultury „MAKI” będzie nowoczesna pracownia MediaLab, wyposażona przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej ze środków Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa i Partnerstwa w ramach „ Programu Współpracy Transgranicznej Polska – Białoruś - Ukraina 2007-2013). Projekt „Inwestycja w kulturę” Działania systemowe na rzecz edukacji kulturalnej” realizowany był przez Wydział Kultury Urzędu Miasta Lublin. Pracownia będzie dostępna zarówno dla młodzieży jak i seniorów.

Na parterze Pracowni Kultury "Maki”, obok sali tanecznej i MediaLab znajdować się będą profesjonalnie wyposażone pracownie dla najmłodszych dzieci oraz młodzieży, a także pracownia wielofunkcyjna oraz miejsce przyjazne dla seniorów.

Na piętrze obok Sali widowiskowej będzie działała Galeria Mała – miejsce w którym można podziwiać twórczość dziecięcą i młodzieżową oraz pracownia plastyczna, a także pomieszczenia dla pracowników merytorycznych i administracji.

Pozyskanie nowych przestrzeni do pracy pomoże w uruchomieniu nowej oferty, która będzie uzupełnieniem prowadzonych wcześniej działań i pozwoli wprowadzić nową jakość, a wydarzenia kulturalne staną się bardziej dostępne dla mieszkańców dzielnicy oraz każdego zainteresowanego.

Budowa od podstaw nowej przestrzeni dla kultury wymaga poznania oczekiwań społeczności lokalnej, struktury społecznej dzielnicy i  zbudowania na tej podstawie oferty skierowanej na ich potrzeby i zainteresowania. Wzmocni się również współpraca między nowo powstałą instytucją a działającymi w bliskim sąsiedztwie placówkami oświatowymi, społecznymi i pomocowymi.