W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

„Lady Hamilton” – pokaz filmu w ramach Edukacyjnego Cyklu Filmowego „Akademia zapomnianych arcydzieł filmowych”

„Lady Hamilton” – pokaz filmu w ramach Edukacyjnego Cyklu Filmowego „Akademia zapomnianych arcydzieł filmowych”
Data rozpoczęcia 2013-05-09
Godzina rozpoczęcia 19:00
Kategoria Film

Lady Hamilton (That Hamilton Woman) Wielka Brytania 1941, 128 min.
reżyseria: Alexander Korda
scenariusz: Walter Reisch, R.C. Sheriff
obsada: Vivien Leigh, Laurence Olivier, Alan Mowbray

Korda był Węgrem z pochodzenia i słynął w Wielkiej Brytanii przede wszystkim, jako producent obdarzony niezwykłym „nosem” do filmowych projektów przeradzających się w artystyczne sukcesy. „Trzeci człowiek” jest tego najlepszym przykładem. Czasami Sir Alexander podejmował się reżyserii swoich filmów. I wtedy czegoś zawsze brakowało do wydawałoby się ewidentnego sukcesu. „Lady Hamilton” jest kostiumowym melodramatem, który Vivien nagrała dwa lata po gigantycznym sukcesie wcielenia Scarlett w „Przeminęło z wiatrem”. Partneruje jej sławny mąż, Lawrence, aktor absolutny o reputacji wówczas największego artysty w dziejach XX-wiecznego teatru. I mimo wszystko film został w historii kina „zaledwie” zapomnianym arcydziełem. A przecież po latach porusza nawet bardziej niż „Przeminęło…” i historią miłości i heroicznymi dziejami Anglii. Nakręcony w latach II wojny światowej spełniał też rolę „krzepienia serc” anglosaskich i odbierany był, jako wojenna aluzja. Miał ten film, w związku z tym politycznym kontekstem, swych zaprzysięgłych zwolenników, wręcz fanów: Winstona Churchilla i Józefa Stalina. Ciekawostką jest tutaj wkład brytyjskiego premiera w realizację filmu jako „ghost writera” pomagającego scenarzystom. Churchill napisał ze swojego punktu widzenia dwie przemowy Admirała Nelsona. Akcja filmu lawiruje pomiędzy dziejami romansu i dziejami romantycznej Europy. Sir William Hamilton, posunięty w latach wdowiec, jest ambasadorem brytyjskim w Królestwie Neapolu. Uboga Emma, która przyjeżdża tutaj z wysp w poszukiwaniu życiowej szansy i stabilizacji odnajduje drogę do serca ambasadora poprzez przyjaźń z królową Neapolu. Emma lubi nową tożsamość Lady Hamilton, a wystawne życie toczy się jej bez miłosnego uniesienia, ale w przyjaźni i gładko. Jednak do czasu gdy admirał Nelson przypływa do Neapolu z wizytą. Sir William decyduje wpierw, że – wobec jego wieku – młoda żona może mieć cichy, sentymentalny romans i udaje, że nie wie, co się dzieje. Ale wydawałoby się, że banalne i harmonijne dzieje takiego klasycznego towarzyskiego i właściwie dworskiego trójkąta, niszczą dwa czynniki: Namiętność i Historia…

„Akademia zapomnianych arcydzieł filmowych” to edukacyjny cykl pokazów filmowych z okresu Złotych Lat Hollywood, który obfitował w najlepsze z możliwych przykłady amerykańskiego kina gatunków. Wszystkie nasze wyobrażenia i stereotypy o kinie mają swoje źródło w tamtych obrazach. Poza „Casablancą” i „Przeminęło z wiatrem” był to czas niezrównanych narracji, wirtuozerii realizacyjnej i wyrafinowanej gry aktorskiej w co najmniej setce innych filmów. W ramach cyklu pokazujemy subiektywną reprezentację tych niezwykle płodnych czasów. By pokazać jak najszerszą gamę gatunków i różnorodność ówczesnej stylistyki filmowej, każdy zaproponowany tytuł przypomina innego wybitnego reżysera tamtej epoki. Autor cyklu i prowadzący spotkania: dr Rafał Szczerbakiewicz z Zakładu Literatury Współczesnej UMCS.

Pomysłodawcą cyklu jest dr Rafał Szczerbakiewicz z Zakładu Literatury Współczesnej UMCS, gdzie zajmuje się m.in. specyfiką i problematyką kina światowego.

Wstęp wolny