W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

V Wieczór z literaturą ukraińską w Lublinie: Jerzy Hawryluk

V Wieczór z literaturą ukraińską w Lublinie: Jerzy Hawryluk
Data rozpoczęcia 2017-05-16
Godzina rozpoczęcia 17:00
Miejsce Miejska Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego w Lublinie – filia nr 2 (ul. Peowiaków 12)
Organizator Towarzystwo Ukraińskie
Udział Bezpłatny
Kategoria Spotkanie autorskie

Moderator spotkania – dr Andrij Saweneć.
Spotkanie prowadzone będzie w języku ukraińskim.

Współpraca: Miejska Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego w Lublinie, Związek Ukraińców Podlasia, Koło Naukowe Studentów Filologii Słowiańskiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, Koło Naukowe Ukrainistów Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.

Patronat honorowy: Konsul Generalny Ukrainy w Lublinie Wasyl Pawluk, Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk.
Patronat medialny: Polskie Radio Lublin, Telewizja Polska Lublin.
Zrealizowano dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji RP oraz dzięki wsparciu Miasta Lublin w ramach obchodów 700-lecia miasta w 2017 roku.

Jerzy Hawryluk (ur. 1964 r. w Bielsku Podlaskim) – ukraiński poeta, prozaik, historyk, publicysta, dziennikarz, fotografik z Podlasia. Redaktor naczelny ukraińskiego pisma Podlasia „Nad Buhom i Narwoju”, członek Rady Głównej Związku Ukraińców Podlasia. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jeden z liderów i inicjatorów ukraińskiego odrodzenia kulturalnego na Północnym Podlasiu – między Bugiem i Narwią, gdzie zamieszkuje ludność posługująca się gwarami języka ukraińskiego, przeważnie nie posiadająca ukształtowanej świadomości narodowej.

Debiutował jako poeta jeszcze w szkole średniej, pisząc wiersze w ojczystej ukraińskiej gwarze Podlasia, a później także w ukraińskim języku literackim. Autor m.in. tomików poetyckich W nepromynajuczomu pochodi (1986), Neherbowiji heneałohiji (1988), Hołosy z Pidlaszszia (1999), tomu publicystyki Nechaj żywe Pudlasze!: Z pereżytoho i peredumanoho (2001), wyboru utworów W pawutynni żyttia (2004), tomu notatek Chronologion 2001–2011, a także licznych prac historycznych dotyczących historii i kultury Podlasia, m.in: Propozyciji zapysu pidlaśkych dialektiw (1998), Istorija Pidlaszsza (Berestejśkoji zemli) u X–XIV stolittiach (1990), Z dziejów Cerkwi prawosławnej na Podlasiu w X–XVII wieku (1993), Kraje ruskie Bielsk, Mielnik, Drohiczyn. Rusini-Ukraińcy na Podlaszu – fakty i kontrowersje (1999), Podlasze. Śladami ruskiej przeszłości (2000), Kraina tura i żubra. Historia, kultura, zabytki ziemi bielsko-hajnowskiej (2013, współautor), Od wypraw Włodzimierza do linii Curzona (2013). Redaktor antologii Ruś podlaska. Podlasie w opisach romantyków (1995) oraz śpiewników Zakoliadujmo wsi razom (1999), Kozak odjiżdżaje, diwczynońka płacze (2001). Artykuły J. Hawryluka ukazują się w licznych periodykach ukraińskich.
Jerzy Hawryluk jest członkiem Narodowego Związku Pisarzy Ukrainy. Laureat Nagrody imienia Dmytra Nytczenki (2007), odznaczony przez Prezydenta Ukrainy orderem „Za zasłuhy” III stopnia (2009). Mieszka w Bielsku Podlaskim.

 

W ramach cyklu Wieczory z literaturą ukraińską odbywają się spotkania literackie z najwybitniejszymi współczesnymi pisarzami ukraińskimi. Ideą cyklu jest zaprezentowanie na kolejnych spotkaniach najważniejszych zjawisk literackich we współczesnej kulturze ukraińskiej. Zapraszani będą pisarze różnych pokoleń, tworzący w różnych ośrodkach.

Idea Wieczorów z literaturą ukraińską wzięła się z poczucia potrzeby znalezienia nowego wymiaru dla życia kulturalnego społeczności ukraińskiej Lublina. Naturalnym jest, że każda społeczność – także w warunkach funkcjonowania jako mniejszość w społeczeństwie odmiennym kulturowo – prowadzi własne życie kulturalne, odbywające się niejako równolegle wobec mainstreamu kulturowego społeczności większościowej.

Wieczory z literaturą ukraińską są elementem tworzenia przestrzeni własnego życia kulturalnego (w tym literackiego) dla mieszkających w Lublinie Ukraińców. Nie ma raczej wątpliwości, że w Lublinie jest odpowiedni potencjał i potrzeba istnienia takiej swoistej ukraińskiej „niszy” życia kulturalnego miasta. Każda społeczność etniczna, językowa, będąca w mniejszości, tworzy własne formy życia kulturalnego, będące elementem wielokulturowego krajobrazu życia kulturalnego miasta.

Naturalnym jest, że przebywający w Lublinie Ukraińcy w kontaktach między sobą posługują się własnym językiem, a ukraińscy czytelnicy ukraińskiego pisarza rozmawiają z nim w swoim języku. Gdy polski pisarz spotyka się ze swoimi polskimi czytelnikami w Londynie czy Lwowie, naturalnym jest, że takie spotkanie odbywają się tam w języku polskim, nie zaś w angielskim czy ukraińskim… W ten sposób w miastach tych powstaje przestrzeń polskiego życia kulturalnego. Analogicznie w Lublinie istnieje przestrzeń dla ukraińskiego życia kulturalnego.

W Lublinie odbywa się wiele przedsięwzięć służących popularyzacji kultury ukraińskiej wśród Polaków. Biorą w nich udział także członkowie społeczności ukraińskiej, jednak głównym celem tych wydarzeń jest zaprezentowanie kultury ukraińskiej Polakom. Instytucje kulturalne miasta często nie dostrzegają istnienia społeczności ukraińskiej i nie widzą potrzeby skierowania do tej niszowej grupy odbiorców kultury specyficznej oferty, podczas gdy taka specjalna oferta kierowana jest do innych niszowych grup odbiorców kultury. Idea Wieczorów z literaturą ukraińską jest właśnie próbą zmiany tej sytuacji i dostosowania oferty kulturalnej także do specyficznej grupy odbiorców kultury, jaką są mieszkający w Lublinie Ukraińcy. Naturalnym jest więc, iż spotkania odbywać się będą w języku ukraińskim.

Wieczory z literaturą ukraińską skierowane są do społeczności ukraińskiej Lublina oraz wszystkich mieszkańców Lublina i turystów zainteresowanych literaturą ukraińską, znających lub rozumiejących język ukraiński.