W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Bohaterski lotnik z Lublina awansowany na stopień oficerski

Bohaterski lotnik z Lublina awansowany na stopień oficerski
21.04.201513:38

Uroczystość wręczenia rodzinie ś.p. pilota Eugeniusza Kasprzaka pośmiertnego awansu na stopień podporucznika WP, nadanego przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, odbędzie się w środę (22 kwietnia), o godz. 12.00, w Szkole Podstawowej nr 31 przy ul. Lotniczej 1 w Lublinie. W wydarzeniu weźmie udział doradca prezydenta prof. Tomasz Nałęcz, który wręczy akt nominacji.

Wniosek o awans złożyło środowisko lubelskiej Dzielnicy Bronowice, na terenie której w 1922 roku urodził się Eugeniusz Kasprzak. Prezydent RP Bronisław Komorowski przychylił się do wniosku. Na uroczystość w SP nr 31 im. Lotników Polskich, przy ul. Lotniczej 1 w Lublinie przybędzie doradca prezydenta RP prof. Tomasz Nałęcz, który wręczy akt nominacji na stopień oficerski bratu ś.p.Eugeniusza Zbigniewowi i synowi drugiego brata ś.p. Mieczysława Eugeniuszowi.

Eugeniusz Kasprzak urodził się przy ul. Rolnej 10A na Bronowicach w 1922 roku. W 1939 roku uczęszczał do Szkoły Pilotów w Świdniku i wraz z nią ewakuował się po wybuchu wojny, najpierw do Łucka, a następnie do Rumunii. Kierowany pragnieniem kontynuowania walki z z niemieckim najeźdźcą, po kilkumiesięcznym internowaniu w Rumunii, przedostał się do Marsylii we Francji, przez Stambuł, Ateny, Aleksandrię, Hajfę, Bejrut. Po klęsce Francji został ewakuowany do Liverpoolu w Anglii, gdzie ukończył szkolenie w zakresie pilotażu. Latał w polskiej Eskadrze 301 i 304 Dywizjonu Bombowego oraz 138 Dywizjonu Specjalnego RAF. Nocą z 16 na 17 września 1943 r. wystartował samolotem Halifax, z lotniska Temsford, ze zrzutem do polski, w rejonie Tłuszcza k. Warszawy. W drodze powrotnej nad Danią zostali zaatakowani przez niemieckiego myśliwca nocnego Ju-88. Po walce obydwa samoloty runęły na zimię. Duńczycy postawili w tym miejscu, w miejscowości Slagille, pomnik alinckim lotnikom, w tym śp. Eugeniuszowi Kasprzakowi, oddanemu w służbie Ojczyźnie i sprawie wolności innych narodów, aż do ofiary życia. Napis na pomniku głosi: „Nie jest nikt większy od tego, co daje życie swoje za innych”. Od 2013 r. ś.p. Eugeniusz Kasprzak ma rondo swojego imienia w Lublinie, u zbiegu al. Witosa i ul. Krańcowej, w Dzielnicy Bronowice.