W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Cukrzyca problemem wśród uczniów

Cukrzyca problemem wśród uczniów
03.03.201513:52

22 proc. polskich nastolatków cierpi z powodu nadwagi lub otyłości. Uczniowie I klasy gimnazjalnej w bezpłatnych badaniach przesiewowych sprawdzą swój stan zdrowia pod kątem występowania czynników zagrażających zachorowaniu na choroby cywilizacyjne, w tym na cukrzycę typu 2 (uznaną przez WHO, jako pierwszą chorobę niezakaźną, za epidemię).

W Lublinie rozpoczął się jeden z największych programów profilaktycznych w Europie - Program Profilaktyki Cukrzycy i Chorób Cywilizacyjnych „PoZdro!” realizowany przez Fundację Medicover we współpracy z Miastem Lublin.

- Badania przeprowadzone w pierwszej edycji Programu w Gdyni pokazały, że co 5 uczeń ma problemy z otyłością lub nadwagą, a aż 65 proc. gimnazjalistów, nawet z prawidłową masą ciała, miało dostateczną, słabą lub bardzo słabą wydolność. Brak ruchu i zła dieta to główne czynniki wpływające na rozwój chorób cywilizacyjnych, w tym cukrzycy typu 2,. Specjaliści alarmują, że dzieci urodzone po 2000 roku mogą żyć krócej, niż pokolenie ich rodziców. Chcemy zatrzymać ten proces poprzez Program, do którego zgłosiło się już 27 szkół gimnazjalnych, a objętych badaniem w Lublinie zostanie ponad dwa tysiące uczniów. - mówi Monika Lipińska, zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych.

Pierwszy etap realizacji tych założeń polega na przeprowadzeniu na terenie szkół dobrowolnych, bezpłatnych i nieinwazyjnych, około 20-minutowych badań przesiewowych: m.in. oceny ostrości widzenia, oceny postawy ciała, sprawności krążeniowo-oddechowej, masy i składu ciała (o badaniach będą wcześniej informowani rodzice). Drugim elementem programu jest przeprowadzenie szkoleń w placówkach edukacyjnych, dotyczących kształtowania i realizacji polityki zdrowotnej na terenie szkół poprzez wykłady skierowane do nauczycieli oraz dostarczenie odpowiednich narzędzi służących edukacji zdrowotnej.



W ramach trzeciego elementu Programu, dzieci z czynnikami ryzyka rozwoju chorób cywilizacyjnych oraz ich rodziny, obejmowane są dwuletnią opieką indywidualną prowadzoną przez zespół specjalistów: lekarza, specjalistę od aktywności fizycznej, dietetyka i psychologa, w tzw. Zintegrowanej Opiece Indywidualnej (ZOI). Rodzina objęta Programem wprowadza w swoim życiu stopniowe zmiany, np. dietetyk doradza jakie produkty są dla korzystne dla zdrowia, a jakie, czasem z pozoru nieistotne błędy w naszym sposobie żywienia mogą prowadzić do choroby. Specjalista od aktywności fizycznej konsultuje z rodziną ilość uprawianego sportu, psycholog wspiera w procesie zmian, a lekarz cały czas monitoruje stan zdrowia ucznia.

„PoZdro!” jest jednym z największych programów w Europie, jeżeli chodzi o planowaną ilość przebadanych dzieci. Dotychczas w ramach Programu „PoZdro!” przebadano łącznie ponad 3600 dzieci i badania wciąż są prowadzone. Do Programu zakwalifikowało się już ponad pół tysiąca nastolatków w Gdyni i w Warszawie. Docelowo Fundacja Medicover zamierza przebadać w ciągu pięciu lat ok. 30 tysięcy uczniów pod kątem ryzyka wystąpienia cukrzycy typu 2. Rezultat, jaki chcą osiągnąć organizatorzy po zakończeniu Programu to około tysiąca osób, które wyjdą z grupy ryzyka zachorowania. Fundacja Medicover realizuje program „PoZdro!” z własnych środków, pochodzących z grantu uzyskanego od założycieli i właścicieli firmy Medicover – Fundacji Szwedzkiej Rodziny Jochnick’ów o nazwie J&C af Jochnick Foundation. Program powstał w oparciu o najlepsze krajowe i międzynarodowe wzorce i został przyjęty przez Radę Naukową, uwzględniając skuteczne narzędzia zdrowia publicznego stosowane w promocji zdrowia i w tzw. medycynie behawioralnej.



- Regularnie spotykamy się z nastolatkami, którzy uczestniczą w Zintegrowanej Opiece Indywidulanej w Gdyni i Warszawie. Zmiany, które obserwujemy są niesamowite, gdyż wielu uczniów całkowicie odmienia siebie i swoje życie. Lepiej się czują, mają więcej energii i są po prostu zdrowsi. A tylko zdrowa młodość daje szansę na zdrową dorosłość. – mówi Marcin Radziwiłł, Prezes Fundacji Medicover

O Fundacji Medicover
Fundacja Medicover została powołana przez Grupę Medicover w 2007 roku. Głównymi zadaniami Fundacji są: szerzenie wiedzy na temat zdrowego i bezpiecznego trybu życia, propagowanie profilaktyki oraz prawidłowej diagnostyki, kształtowanie społecznej świadomości dotyczącej konieczności świadczenia profesjonalnych usług medycznych. W oparciu o wiedzę i doświadczenie z zakresu medycyny działalność Fundacji Medicover koncentruje się na edukowaniu, wspieraniu społeczności lokalnych oraz tworzeniu programów, które w sposób pośredni lub bezpośredni przyczyniają się do polepszenia stanu zdrowia i świadomości społeczeństwa. Poza organizacją Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Cukrzycy i Chorób Cywilizacyjnych PoZdro Fundacja wspiera także Interwencyjny Ośrodek Preadopcyjny w Otwocku, ośrodek „Ufność” w Częstochowie oraz Fundację Kasisi w Zambii. Fundacja prowadzi też Wolontariat Pracowniczy i wydaje dwumiesięcznik pod nazwą MedMagazyn.

O Grupie Medicover
Firma Medicover działa na rynku prywatnej opieki medycznej w Europie Środkowo-Wschodniej. Została założona w 1994 r. i dziś obecna jest w dwunastu krajach. Z usług medycznych Medicover korzystają zarówno firmy, jak i klienci indywidualni. W tej chwili firma opiekuje się ponad 400 tys. klientów w Polsce i zapewnia kompleksową opiekę zdrowotną – od profilaktyki, opieki podstawowej aż po leczenie szpitalne.

„PoZdro!” Infolinia: 500 900 777 (czynny od wtorku do piątku w godz. 12-20, w soboty od 10-14)

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej: www.po-zdro.pl