W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Miasta międzykulturowe - po wizycie delegacji Rady Europy i miast uczestniczących w programie...

Miasta międzykulturowe - po wizycie delegacji Rady Europy i miast uczestniczących w programie...
07.11.200811:24

W tym tygodniu miała miejsce wizyta robocza delegacji Rady Europy i miast uczestniczących w programie „Miasta Międzykulturowe” (Lublin jako jedyne miasto z Polski został wybrany do udziału w fazie pilotażowej projektu). Wzięli w niej udział: Jagtar Singh – ekspert Rady Europy, Daniel Busch – przedstawiciel Berlin Neukölln, Andrea Losonc i Gyula Ladoczki – przedstawiciele miasta Subotica (Serbia).

W programie znalazły się spotkania z instytucjami i organizacjami pozarządowymi zaangażowanymi w dialog międzykulturowy w różnych dziedzinach, tak kulturalnych jak i dotyczących pomocy imigrantom, integracji społecznej uchodźców czy problemów mniejszości etnicznych i religijnych.

„Miasta międzykulturowe” – to wspólna inicjatywa Rady Europy i Komisji Europejskiej, której ideą jest wzmocnienie i wspieranie działań społeczności lokalnych w celu lepszego wykorzystania ich różnorodności kulturowej. Program ten jest istotnym elementem Europejskiego Roku Dialogu Międzykulturowego 2008.

Celami programu „Międzykulturowe miasta” są m.in.:

- promocja różnorodności kulturowej,
- wzmocnienie działań służących pełnemu wykorzystaniu potencjału różnorodności kulturowej,
- wspieranie miast w rozwoju międzykulturowych strategii i działań, które pomogą im poradzić sobie z różnorodnością w sposób konstruktywny i innowacyjny,
- pomoc w kształtowaniu ogólnej polityki publicznej w dziedzinie różnorodności kulturowej.

Projekt opiera się na doświadczeniach wielu miast europejskich, które dzięki wymianie poglądów przyczynią się do powstania ulepszonych struktur organizacyjnych, nowych rozwiązań politycznych i dobrych praktyk w innych miastach. Poza bezpośrednią wymianą doświadczeń i publikacjami, program przewiduje organizowanie raz do roku forum „Miast międzykulturowych”. Pierwsza faza pilotażowa, przewidziana na lata 2008-2009 (ewentualnie do 2010 r.) umożliwi rozwój międzykulturowego zarządzania i polityk publicznych dla różnorodności kulturowej na wyższym poziomie. Niezbędne jest również zademonstrowanie korzyści płynących z działań w takim kierunku.

Lublin jako jedyne miasto z Polski został wybrany do udziału w fazie pilotażowej programu, co było efektem wizyty w mieście przedstawicieli Departamentu Kultury i Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego Rady Europy, która miała miejsce pod koniec stycznia 2008 roku. Doceniona została jakość wydarzeń kulturalnych mających charakter międzykulturowy a także zaangażowanie miasta i jego mieszkańców w dialog międzykulturowy oraz właściwe rozumienie tego pojęcia.

Udział Lublina w programie „Miasta międzykulturowe” jest również bardzo istotnym elementem na drodze do osiągnięcia tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Daje możliwość głębszego poznania założeń polityki kulturalnej Unii Europejskiej, umożliwia wymianę doświadczeń i zdobycie wiedzy bezpośrednio od osób związanych z inicjatywą Europejskiej Stolicy Kultury.

W ramach programu przedstawiciele Lublina wzięli udział w konferencji Miast Międzykulturowych, która odbyła się w maju w Liverpoolu (Europejska Stolica Kultury 2008) gdzie nastąpiło oficjalne otwarcie programu.

Ponadto delegacja Lublina brała udział w studyjnej wizycie i warsztatach z zarządzania międzykulturowego jakie miały miejsce we wrześniu w dwóch włoskich miastach Reggio Emilia i Viareggio. Odbyła się wówczas konferencja i panel dyskusyjny reprezentantów miast na temat międzykulturowej polityki. Podczas wizyty oficjalne zakończone zostały włoskie obchody Roku Dialogu Międzykulturowego. Obrady prowadzili: Robert Palmer i Irena Guidikowa.