W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Odszedł prof. Władysław Bartoszewski

Odszedł prof. Władysław Bartoszewski
25.04.201519:12

Zmarł Władysław Bartoszewski

24 kwietnia 2015 r. w wieku 93 lat odszedł do wieczności ś.p. prof. Władysław Bartoszewski – wybitna postać polskiego życia społecznego i politycznego, szanowany w kraju i poza jego granicami, działacz społeczny,  historyk, pisarz, dziennikarz, polityk, dyplomata, kawaler Orderu Orła Białego, odznaczony medalem Sprawiedliwy wśród Narodow Świata.

 

Urodził się 22 lutego 1922 r. w Warszawie. Uczestniczył w obronie Warszawy we wrześniu 1939 r. Aresztowany w łapance we wrześniu 1940 r. i zesłany do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, uwolniony z pomocą Międzynarodowego Czerwonego Krzyża w kwietniu 1941 r. Włączył się do struktur Polskiego Państwa Podziemnego, służył w Biurze Informacji i Propagandy Komendy Głównej Armii Krajowej oraz Delegaturze Rządu RP na Kraj - w Radzie Pomocy Żydom „Żegota” i Komórce Więziennej Wydziału Bezpieczeństwa Departamentu Spraw Wewnętrznych Delegatury Rządu organizującej pomoc osadzonym w niemieckich więzieniach. Uczestniczył w Powstaniu Warszawskim, odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami i Krzyżem Walecznych. Po wojnie przystapił się do Polskiego Stronnictwa Ludowego kierowanego przez Stanisława Mikołajczyka, kilkakrotnie aresztowany i więziony przez władze komunistyczne za działalność opozycyjną, kilkadziesiąt lat obserwowany i rozpracowywany przez Służbę Bezpieczeństwa PRL. Autor wielu raportów, artykułów i książek dotyczących głównie okresu okupacji niemieckiej, sytuacji ludności polskiej i żydowskiej, okresu PRL.

W latach 1990 -1995 był ambasadorem RP w Austrii, dwukrotny minister spraw zagranicznych RP – w roku 1995 i w latach 2000 – 2001, senator RP IV kadencji (1997 – 2001), od 2007 r. aż do śmierci sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, a od 2001 r. przewodniczący Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Warszawie.

Doktor honoris causa kilkunastu uniwersytetów polskich i zagranicznych, wielokrotnie odznaczany przez polskie władze w kraju i na emigracji, a także innych krajów, m.in. Izraela, Niemiec, Austrii.