W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Rejs kultury Lublin-Wrocław
08.06.201508:27

To projekt artystyczno-promocyjny, polegający na przepłynięciu łódką przez lubelskich artystów dwiema największymi rzekami w Polsce: Wisłą i Odrą do Wrocławia. Ponad 1000 kilometrów trasy – przez Warszawę, Toruń, Bydgoszcz, Gorzów Wielkopolski i Kostrzyn - której najprawdopodobniej nikt jeszcze nie przepłynął w ten sposób.

Na pokładzie łódki znajdą się lubelscy artyści, animatorzy, dziennikarze, którzy w każdym portowym mieście prezentować będą specjalny, oryginalny program artystyczny. Finałem i jednocześnie kulminacją projektu będzie akcja na jednym z mostów we Wrocławiu w ramach programu MOSTY. Podczas rejsu przez Polskę załoga będzie się zmieniać, na pokładzie przewinie się kilkunastu artystów i aktywistów.

REJS KULTURY z lubelskiego MOSTU KULTURY popłynie rzekami polski aż do Wrocławia, gdzie weźmie udział w pierwszej odsłonie programu Europejskiej Stolicy Kultury 2016

Projekt REJS KULTURY to symboliczne ale i realne połączenie dwóch inicjatyw kulturalno-społecznych, którym przyświecają te same idee partycypacji obywatelskiej. Odbywają się na mostach w dwóch jakże rożnych miastach - Wrocławiu i Lublinie w ramach projektu Inwazja Koalicji Miast 2016.

REJS KULTURY rozpocznie się podczas Lubelskiej NOCY KULTURY – największego święta kultury po prawej stronie Wisły (ponad 200 wydarzeń i 100 000 uczestników w trakcie jednej, energetycznej nocy). Finał zaś – podczas pierwszej odsłony programu WROCŁAW ESK 2016.

Planowany harmonogram:
6.06 (sobota) – Inauguracja projektu i wodowanie prezentacja Łódki w Noc Kultury na Moście Kultury
7.06 - 20.06 – rejs po rzekach Polski
20.06 godz. 10.00 - Finał akcji na Moście Uniwersyteckim we Wrocławiu

Inwazja Koalicji Miast
To pierwsza odsłona współpracy miast: Gdańska, Lublina, Katowic i Łodzi, której finał nastąpi na jednym z mostów Wrocławia. W myśl hasła „Kierunek Kulturalna Stolica” wyruszą z miast Polski specjalny karawany artystyczne w niezwykła kulturową podróż artyści i animatorzy. I tak, oprócz lubelskiej Łódki Kultury, do Wrocławia w kilkudniowych podróżach zmierzać będą: z Gdańska - Camper Sztuki ze specjalnymi instalacjami artystycznymi, z Łodzi – Łódź Truck z artystami i animatorami na pokładzie zaś z Katowic - najstarszy rower na Śląsku. Wszyscy podróżnicy spotykają się we Wrocławiu na moście Uniwersyteckim 20.06 o godz. 10.00 – gdzie będą artystycznie prezentowali swoje miasta.

Co to jest Koalicja Miast 2016?
Koalicja Miast to projekt czterech miast które ubiegały się o tytuł ESK a obecnie współpracują z Wrocławiem jako Europejską Stolicą Kultury 2016. Projekt ma na celu prezentacje kulturowe miast: Gdańska, Katowic, Lublina i Łodzi na scenie Wrocławia w ramach piastowania przez Wrocław tytułu ESK w 2016 roku.

Idea Koalicji Miast ubiegających się o tytuł ESK powstała już na początku konkursu, w 2010 roku. Głównym jej założeniem było odejście od rywalizacji, na rzecz wspólnotowego dzieła, jakim będzie Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016. Organizatorzy, którzy przygotowywali aplikacje konkursowe, pomimo wewnętrznej rywalizacji dosyć szybko postawili na sferę wymiany doświadczeń i dzielenie się najlepszymi praktykami zrealizowanymi w swoich lokalnych kręgach.

Celem Koalicji jest prezentacja miast skupiona na najważniejszych i najbardziej charakterystycznych dla nich narracjach kulturowych, flagowych projektach i tym, co stanowi o ich genius loci. Istotnym wymiarem programu jest dyskusja o samorządowej odpowiedzialności za kulturę polską.

Most Kultury Lublin
Most Kultury to interdyscyplinarny projekt wprowadzający działania artystyczno-animacyjne o charakterze edukacyjnym w przestrzeń zupełnie niezagospodarowaną kulturalnie, postrzeganą również jako „defaworyzowaną”. Przy współpracy z lokalną społecznością oraz radami tych dzielnic odbywa się "lokalne święto" na moście. Jest to miejsce o prawdopodobnie największym potencjale animacyjnym spośród niewykorzystanych terenów miejskich. Ten historyczny most na trzy letnie miesiące: czerwiec, lipiec, sierpień staje się miejscem warsztatów, koncertów, wystaw, pokazów filmowych i spotkań.

Projekt MOSTY Wrocław
Zapowiedzią tego, co się wydarzy w roku 2016 jest ogromny projekt artystyczno-społeczny pt. „Mosty”. W sobotę (20 czerwca) 26 wrocławskich mostów zostanie oddanych w ręce kilkuset młodych Dolnoślązaków, którzy zamienią je w sceny teatralne, przestrzenie koncertowe i happeningowe, pracownie plastyczne, a nawet ciemnie fotograficzne. Młodzi ludzie (najmłodszy animator mostów ma 13 lat) wraz z artystami opowiedzą na mostach o sobie, Wrocławiu i sztuce.

Więcej o projektach:
Lubelski Most Kultury tutaj.
Prezentacja programu Wrocław ESK 2016 na stronie internetowej.