W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spacer trasą "Poematu o mieście Lublinie"

Spacer trasą "Poematu o mieście Lublinie"
28.07.200709:16

Zapraszamy na spacer trasą "Poematu o mieście Lublinie" Józefa Czechowicza w nocy 30/31 lipca (poniedziałek/wtorek). Zbiórka o godz. 20.00, na wiadukcie nad al. Tysiąclecia, od strony Górek Czechowskich.




Już piąty raz wyruszymy wspólnie z Czechowiczem – Wędrowcem na nocny lipcowy spacer ulicami Lublina, miasta, które było - jak sam to określił poeta - jego „poetyckim domem”. W ręku trzymamy "Poemat o mieście Lublinie" - niezwykły przewodnik po naszym mieście, ułożony w 1934 roku. Idziemy na spotkanie Lublina, którego już nie ma, ale żyjącego wciąż w naszej pamięci, w naszych wspomnieniach.

Tegoroczny lipiec jest szczególny: 80 lat temu - w lipcu 1927 roku wyszedł debiutancki tomik poezji Czechowicza pt. "Kamień", 70 lat temu – 9 lipca 1937 roku o godzinie 21.45 Rozgłośnia Polskiego Radia w Warszawie nadała po raz pierwszy "Poemat o mieście Lublinie".

Zapraszamy na spacer w noc lipcową, pierwszą noc pełni księżyca, bo właśnie wtedy przemierza Lublin Czechowiczowski wędrowiec. Wkracza on do miasta od strony Górek Czechowskich, kieruje się ku nieistniejącemu dziś przedmieściu Wieniawa, odwiedza cmentarz przy ulicy Lipowej, dalej Krakowskim Przedmieściem podąża na Stare Miasto, a stamtąd na Zamek. Potem schodzi w dół na nieistniejącą dziś ulicę Szeroką i krętymi uliczkami, także nieistniejącej dzielnicy żydowskiej, przez "Kalinowszczyznę i Czwartek" opuszcza rodzinne miasto.

Trasą prowadzić nas będzie Czechowicz i murale z Kogucikiem opisanym w utworze, wymalowane w poszczególnych miejscach spaceru. Fragmenty utworu będą, jak co roku, wspólnie czytane przez uczestników.

Pamiątką z tegorocznego spaceru będzie tomik "Poematu o mieście Lublinie" oraz Jednodniówka ”Scriptores”, w której znajdą się między innymi informacje o Poemacie i Kamieniu. Ponadto Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” wyda reprint Kamienia.