W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Studenci zagraniczni w Polsce 2015

Studenci zagraniczni w Polsce 2015
22.01.201512:26

Ogólnopolska konferencja „Studenci zagraniczni w Polsce 2015”, która w dniach 22-23 stycznia odbywa się na Wydziale Prawa i Administracji UMCS w Lublinie, poświęcona jest problemom umiędzynarodowienia uczelni. W wydarzeniu uczestniczy Prezydent Krzysztof Żuk.

W konferencji „Studenci zagraniczni w Polsce 2015" wzięli udział: dr Krzysztof Żuk - Prezydent Miasta Lublin , prof. Ryszard Zimak - Wiceprzewodniczący KRASP, prof. dr hab. Włodzimierz Nykiel - Przewodniczący Komisji ds. Współpracy Międzynarodowej KRASP, Waldemar Siwiński - Prezes Fundacji "Perspektywy" oraz prof. dr hab. Stanisław Michałowski - Rektor UMCS.



W Lublinie lepiej

Wydział Anglojęzyczny Uniwersytetu Medycznego został laureatem pierwszego miejsca wśród uczelni wyższych w Polsce, pod względem ilości studentów cudzoziemców. Lublin zaś jest obecnie na drugim miejscu pod względem ilości studentów zagranicznych, zaraz za Warszawą. Aktualnie, w roku akademickim 2014/2015, na lubelskich uczelniach studiuje 4 478 cudzoziemców. Jest to wzrost o prawie 50% w stosunku do roku 2013/2014.

Osoby z zagranicy, które rozpoczynają studia w Lublinie, mogą opanować znajomość języka polskiego dzięki kursom przygotowawczym (2-tygodniowe, miesięczne lub roczna zerówka). W ofercie lubelskich uczelni pojawia się coraz więcej merytorycznych kierunków studiów, w języku angielskim, na wysokim poziomie. Dzięki międzynarodowym akredytacjom lubelskie dyplomy są cenione i uznawane na całym świecie. Ścisła współpraca lubelskich uczelni z lokalnymi firmami ułatwia wejście na rynek pracy absolwentom.



Dobry start w przyszłość

Lublin to nie tylko miasto studenckie, ale także miejsce, w którym istnieją perspektywy zawodowe na przyszłość. W ostatnich latach (2011 – 2014) dokonaliśmy ogromnego skoku inwestycyjnego, na który przeznaczono 2,2 mld zł. Jeśli uwzględnimy wszystkie inwestycje publiczne, prowadzone także przez uczelnie i samorząd województwa, to w Lublinie w ostatnim czasie wydano ok. 4,5 mld zł. Dzięki temu powstało prawie 9 000 nowych miejsc pracy, w tym 1335 w branży BBO/SSC, 510 w branży IT czy 475 w logistyce i transporcie. Lublin rozwija się z roku na rok i staje się coraz bardziej atrakcyjny dla młodych ludzi.

Jednym z priorytetów uznawanych przez uczelnie wyższe, jak i miasto, jest jakościowa obsługa studentów i absolwentów oraz integracja cudzoziemców ze społecznością lokalną. Absolwenci, którzy decydują się na założenie własnej firmy w Lublinie mogą liczyć na wsparcie w postaci lokali czy obsługi księgowo-prawnej w inkubatorach przedsiębiorczości oraz na zwolnienie z podatku od nieruchomości w ramach programu „Start-up Lublin”. Dodatkowo, najlepsze pomysły na biznes zgłoszone przez młodych ludzi, otrzymują wsparcie merytoryczne i finansowe największych firm z regionu.



Study in Lublin

Szczególnie ważnym elementem, który zachęca cudzoziemców do studiowania w Lublinie, jest działający od 2011 roku program „Study in Lublin”. W ramach tego miejskiego programu, we współpracy ze środowiskiem akademickim, w czterech językach (angielskim, ukraińskim, rosyjskim i polskim) prowadzony jest portal informacyjny www.study.lublin.eu, gdzie można uzyskać informacje o aktualnych kierunkach studiów, stypendiach, kosztach życia w mieście, legalizacji pobytu i wielu innych. Aktywna komunikacja z użytkownikami portalu, również w czterech językach obcych, odbywa się za pomocą portali społecznościowych, takich jak vkontakte czy facebook. Na portalu dostępne są również bezpośrednie dane kontaktowe do osób odpowiedzialnych za proces rekrutacyjny na wybranym kierunku studiów. Daje to możliwość uzyskania odpowiedzi na wszelkie pytania dotyczące rekrutacji, oferty edukacyjnej, kulturalnej, mieszkaniowej czy możliwościach odbycia stażu i praktyk.

„Study in Lublin” to również spotkania z ukraińską, kazachską, gruzińską, turecką, białoruską i rosyjską młodzieżą, podczas których przedstawiana jest oferta edukacyjna lubelskich uczelni oraz oferta gospodarcza i kulturalna Lublina. Wyjazdy promocyjne z udziałem przedstawicieli Urzędu Miasta oraz lubelskich uniwersytetów odbyły się na Ukrainie w takich miastach jak: Łuck, Kowl, Równy, Żytomierz, Kijów, Zdołbunow, Winnica, Chmielnicki, Tarnopol, Odessa czy Mikołajew.



Program „Study in Lublin” jest promowany na targach edukacyjnych odbywających się w krajach ościennych. Corocznie przedstawiciele programu uczestniczą w targach edukacyjnych na Ukrainie (w Kijowie). Prezentują także ofertę Lublina i odpowiadają na pytania zainteresowanych podczas targów odbywających się w Kazachstanie (Almaty), Gruzji (Tbilisi), Turcji (Istambuł), Czechach (Praga) oraz na Białorusi (Mińsk).

Program „Study in Lublin” został doceniony trzema nagrodami za aktywny udział w targach edukacyjnych i turystycznych na Ukrainie (w Kijowie i w Odessie). W 2014 roku na Forum Polityk Migracyjnych w Warszawie program „Study in Lublin” otrzymał nagrodę za aktywne działania mające na celu przyciągnięcie studentów zagranicznych do miasta oraz drugą nagrodę za zatrudnianie cudzoziemców w urzędach lokalnych.