W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

W związku z artykułem „Może niepotrzebne liście rozwieje wiatr?” (Gazeta Wyborcza Lublin)

W związku z artykułem „Może niepotrzebne liście rozwieje wiatr?” (Gazeta Wyborcza Lublin)
07.11.200813:49

Poniższe wyjaśnienia odnoszące się do sprawy poruszonej w artykule „Może niepotrzebne liście rozwieje wiatr?” [„A może liście rozwieje wiatr?”] przesłaliśmy do lubelskiej redakcji Gazety Wyborczej, z prośbą o ich publikację. Biuro Prasowe w Kancelarii Prezydenta.


*****
W związku z artykułem „Może niepotrzebne liście rozwieje wiatr?” na stronie http://miasta.gazeta.pl/lublin (w wydaniu tradycyjnym pt. „A może liście rozwieje wiatr?” - GWL z 4 listopada) informuję, że publikacja ta naświetla jedynie pewien punkt widzenia. Dla pełni obrazu proszę przyjąć poniższe wyjaśnienia.

Wyjaśniam mianowicie, że Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Lublin działa tak, aby liście z miejskich terenów były usuwane sukcesywnie wg rzeczywistych potrzeb, w skali całego miasta i na miarę możliwości finansowych budżetu tego roku.

Do końca października wygrabiono i wywieziono liście z miejskich trawników z następujących ulic: Lipowa, Biała, Obrońców Pokoju, skwer Partyzanta, Sowińskiego, Długosza, Al. Racławickie, Poniatowskiego, Nowy Świat, Mickiewicza, Kunickiego, Siemiradzkiego, Zemborzycka, pl. Litewski. To samo, przy pomocy bezrobotnych, zrobiono przed dniem Wszystkich Świętych na chodnikach i trawnikach wokół cmentarzy, tj. przy Drodze Męczenników Majdanka, przy ul. Unickiej, al. Andersa i ul. Dolińskiego oraz przy cmentarzu na Kalinowszczyźnie - na ul. Kleeberga.
Oprócz powyższego Wydział zlecał wywożenie liści zebranych przez mieszkańców z chodników miejskich położonych wzdłuż posesji prywatnych (zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi), a także z miejskich trawników. W ten sposób wywiezione zostały liście zebrane w worki przez mieszkańców m.in. z ul. Świętochowskiego, Słowackiego, Kopernika, Puławskiego, Białostockiej, Śniadeckiego, Kochanowskiego, Matejki, Reymonta, Biernata, Kraszewskiego, Dunikowskiego, Słonecznej oraz zgrabionych w pryzmy przez mieszkańców np. ul. Wyścigowej, Glinianej, Długiej. Ponadto wystawione zostały zlecenia na wygrabienie i wywiezienie liści z ul. Głębokiej oraz na wywiezienie z ul. Kamiennej.

W dalszej kolejności - w bieżącym tygodniu zajmiemy się terenami LSM oraz powtórnie ulicą Sowińskiego, Al. Racławickimi i placem Litewskim. Jednocześnie ciągle prowadzimy wywożenie liści z ulic na zgłoszenie mieszkańców – tzn. zabieramy worki z liśćmi zebranymi z pasów drogowych przez mieszkańców.

Nadmienić jednak trzeba, że WGK nie może wywozić liści z terenów prywatnych. Za grabienie i wywożenie liści z tych terenów odpowiedzialni są właściciele posesji, spółdzielnie, administracje osiedli czy też inne jednostki mające tereny w swoim użytkowaniu. Reguluje to ustawa z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 236, poz. 2008) oraz uchwała nr 963/XXXIX/2006 Rady Miasta Lublin z dnia 23 marca 2006 r. w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Lublin.

Obiektywnie należy zauważyć, że ze względu na łagodne warunki atmosferyczne w bieżącym roku (brak przymrozków) proces opadania liści jest długotrwały, a prace związane z ich usuwaniem zwielokrotniają się. W konsekwencji efekty nakładów pracy ponoszonych na usuwanie liści są krótkotrwałe. Nie zmienia to faktu, że zarówno w październiku, jak i obecnie oczyszczanie miejskich chodników i trawników oraz wywożenie liści zebranych przez mieszkańców z miejskich terenów jest sukcesywnie wykonywane.

Będę wdzięczny za publikację tego wyjaśnienia – uzupełnienia.

Z poważaniem -
/-/ Tomasz Radzikowski
Dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej
Urzędu Miasta Lublin