W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wierzę w cuda nie od dziś - promocja książki Elżbiety Matyaszewskiej...

Wierzę w cuda nie od dziś - promocja książki Elżbiety Matyaszewskiej...
11.12.200809:40

Wykład i promocja książki Elżbiety Matyaszewskiej „Wierzę w cuda nie od dziś” Religia w życiu i twórczości Jana Matejki będą miały miejsce 17 grudnia o godz. 18.00 w Galerii WBP (ul. Narutowicza 4). Na spotkanie zaprasza Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego.

Słowo o autorce wygłosi prof. dr hab. Lechosław Lameński 
 
Elżbieta Matyaszewska – po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego w Lubaczowie, rozpoczęła studia wyższe na kierunku historia sztuki w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracę magisterską, Monografia Jamy Michalikowej, napisała pod kierunkiem prof. dr. hab. Andrzeja Ryszkiewicza. W 2008 r. uzyskała tytuł doktora nauk humanistycznych w dziedzinie historii i historii sztuki na podstawie dysertacji Wierzę w cuda nie od dziś czyli religia w życiu i twórczości Jana Matejki, której promotorem był prof. dr hab. Lechosław Lameński.

W latach 1985-1990 należała do ogólnopolskiego zespołu badawczego przy Instytucie Sztuki PAN w Warszawie, którego celem było gromadzenie dokumentacji i prowadzenie badań nad polskim życiem artystycznym XIX wieku.

W okresie od 1991 do 1993 roku była sekretarzem naukowym zespołu przy Instytucie Sztuki PAN, przygotowującego wraz z Wydawnictwem Arkady katalog dzieł malarskich Jana Matejki. Dwutomowa publikacja została wydana w 1993 roku pod tytułem Matejko. Obrazy olejne.

 W latach 1992-1993 współpracowała w Lublinie z redakcjami „Przeglądu Akademickiego” oraz „Kroniki Tygodnia”, regularnie przygotowując relacje z wystaw sztuki dawnej i współczesnej. Przez kolejne lata (1994-2001) przygotowywała teksty z zakresu historii ubioru, mody i rzemiosła artystycznego dla kilku lubelskich i warszawskich periodyków: „Dobre Wnętrze”, „Gospodyni”, „Dziennik Wschodni”. Obecnie współpracuje z warszawskim miesięcznikiem „Zabytki-Heritage”.