W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Delegacja z Ołomuńca z wizytą w Lublinie

Delegacja z Ołomuńca z wizytą w Lublinie
25.03.202410:05

W dniach 21-23 marca 2024 r.  w Lublinie miała miejsce wizyta delegacji z Ołomuńca. W jej składzie znaleźli się: Pan Miroslav  Žbanek - Prezydent Miasta Ołomuniec, Pani Katerina Dobrozemska - Zastępca Prezydenta Miasta ds. Polityki Społecznej, Mieszkalnictwa oraz Problemów Społecznych Młodzieży,  Pan Michal Malacka  - Zastępca Rektora Uniwersytetu Palacky, Pani Hana Ederová - przedstawicielka Kancelarii Prezydenta, Biuro ds. Współpracy Międzynarodowej.
W ramach wizyty w dniu 21 marca br. członkowie delegacji spotkali się z władzami UMCS, zwiedzili Laboratorium Technologii Światłowodów – Wydział Chemii UMCS, odwiedzili ECOTECH-COMPLEX Centrum Analityczno-Programowe dla Zaawansowanych Technologii Przyjaznych Środowisku. W dniu 22 marca miały miejsce spotkania z władzami Lublina: Panem Krzysztofem Żukiem - Prezydentem Miasta Lublin, Panem Jarosławem Pakułą - Przewodniczącym Rady Miasta Lublin, Panią Anną Augustyniak - Zastępcą Prezydenta Miasta ds. Społecznych, Panią Beatą Stepaniuk-Kuśmierzak - Zastępcą Prezydenta Miasta ds. Kultury, Sportu i Partycypacji, Panem Krzysztofem Stanowskim - Dyrektorem Biura Centrum Współpracy Międzynarodowej.

Rozmawiano o perspektywach współpracy między miastami przede wszystkim na płaszczyźnie naukowo-technicznej, ale także w dziedzinie kultury i wymiany doświadczeń. Zaprezentowano dokonania Lublina w ramach roku „Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023" oraz jego możliwości w obszarze gospodarki i inwestycji.  
Goście zwiedzili także Muzeum Narodowe w Lublinie oraz Państwowe Muzeum na Majdanku.

Ołomuniec, metropolia regionu Haná, jest jednym z najważniejszych centrów administracyjnych, przemysłowych, handlowo-usługowych, akademickich (m.in. Uniwersytet Palackiego) i kulturalnych. Stanowi także ważny węzeł drogowy i kolejowy Kraju Ołomunieckiego i zawsze był jednym z najważniejszych miast w Czechach. Dzięki swojemu położeniu, starożytnemu uniwersytetowi, tradycjom duchowym, kulturalnym i rzemieślniczym, przez kilka stuleci był naturalnym centrum Moraw, przyciągając artystów, uczonych i kupców. Ołomuniec, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2000 roku dzięki Kolumnie Trójcy Przenajświętszej, jest drugim po Pradze największym rezerwatem zabytków w Republice Czeskiej.