W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Lubelski Kościół oficjalnie przekazany wspólnocie ukraińskiej

Lubelski Kościół oficjalnie przekazany wspólnocie ukraińskiej
17.11.202311:59

W dniu 16 listopada kościół pw. św. Jozafata przy ul. Zielonej 3 w Lublinie został uroczyście przekazany wspólnocie Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego w Lublinie.

Liturgia odbyła się pod przewodnictwem Arcybiskupa Większego Kijowsko-Halickiego Światosława Szewczuka, Metropolity Lubelskiego abpa Stanisława Budzika i Metropolity Przemysko-Warszawskiego abpa Eugeniusza Popowicza. Wizyta zagranicznych gości związana była także z obchodami 400-lecia męczeńskiej śmierci św. Jozafata Kuncewicza oraz 30-lecia erygowania parafii greckokatolickiej w Lublinie. Głównym i zamykającym punktem było przekazanie kościoła Świętego Męczennika Józafata Kuncewicza na użytek wspólnoty Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego w Lublinie. Dokument podpisali Arcybiskup-Metropolita Lubelski Stanisław Budzik i Jego Świątobliwość Światosław. W tym podniosłym wydarzeniu udział wzięli również pan Wasyl Zwarycz, Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej, pan Oleh Kuts, Konsul Generalny Ukrainy w Lublinie oraz Krzysztof Stanowski, Dyrektor Biura-Centrum Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta Lublin.

Nowym gospodarzem będzie ks. mitrat Stefan Batruch, proboszcz parafii greckokatolickiej w Lublinie. Mitrat z lubelskiej cerkwii, w imieniu swoim i całej społeczności ukraińskiej mieszkającej w Lublinie, podziękował wszystkim za przybycie, w szczególności tym, którzy włączyli się w przygotowanie wczorajszej uroczystości.

Kościół przy ul. Zielonej w Lublinie został wybudowany w II połowie XVIII wieku przez lubelską prawosławną diasporę grecką. Po I wojnie światowej stał się własnością rzymskokatolickiej diecezji lubelskiej i zyskał wezwanie św. Jozafata. Po II wojnie światowej pełnił funkcję kościoła rektoralnego parafii archikatedralnej, a w latach 80. XX wieku był miejscem odradzania się życia lubelskich grekokatolików.

Jozafat Kuncewicz, święty, męczennik. Urodzony we Włodzimierzu Wołyńskim (1580), przełożony klasztoru bazyliańskiego w Wilnie, arcybiskup Połocka, stracony w Witebsku (1623), trumna ze szczątkami ukrywana podczas zaboru rosyjskiego w Białej Podlaskiej (1765-1916), obecnie zabalsamowane relikwie św. Jozafata znajdują się w ołtarzu bocznej nawy Bazyliki św. Piotra na Watykanie (1963).