W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Plac Litewski w kolorach biało-czerwonym, fioletowym i niebieskim

Plac Litewski w kolorach biało-czerwonym, fioletowym i niebieskim
25.03.202413:00

Najbliższy tydzień przyniesie kilka wydarzeń, z okazji których Plac Litewski zostanie okolicznościowo podświetlony. To Dzień Niepodległości BiałorusiMiędzynarodowy Dzień Padaczki i 100-lecie Kanadyjskich Sił Powietrznych. W związku z tym, dzisiaj (25 marca) topola tzw. Baobab, donice kasztanowców oraz fontanny rozbłysną na biało i czerwono, jutro (26 marca) zaświecą się na fioletowo, zaś w poniedziałek (1 kwietnia) otrzymają kolor niebieski.

  • Poniedziałek (25 marca)

W wyrazie solidarności z białoruskim społeczeństwem przebywającym w Lublinie i w Polsce, jak i Polakami zamieszkałymi na Białorusi, 25 marca od godz. 18.15 Plac Litewski otrzyma oświetlenie w kolorach historycznej białoruskiej flagi biało-czerwono-białej, uznawanej przez białoruską opozycję demokratyczną i środowiska emigracyjne za narodową. Tym symbolicznym gestem Lublin wyrazi wsparcie białoruskiemu społeczeństwu w dalszej walce o podstawowe swobody obywatelskie. Dzień Wolności (biał. Дзень Волі), obchodzony 25 marca przez społeczeństwo białoruskie, a zwłaszcza środowiska niezależnej opozycji demokratycznej, upamiętnia powstanie niepodległego państwa białoruskiego – Białoruskiej Republiki Ludowej. Mimo że nie należy do oficjalnego kalendarza świąt państwowych, stanowi dla białoruskiego społeczeństwa ważny symbol walki o wolność i demokrację. Biało-czerwono-biała flaga to barwy Białoruskiej Republiki Ludowej z lat 1918-1919, pierwszego niepodległego białoruskiego państwa. W czasach Białoruskiej Socjalistycznej Republiki biało-czerwono-białej flagi i herbu Pogoń używała opozycja – związana przede wszystkim z Białoruskim Frontem Narodowym. 19 września 1991 roku Rada Najwyższa Białorusi przyjęła ustawę o fladze państwowej Białorusi, a biało-czerwono-biała flaga przez cztery lata była oficjalnie uznaną flagą kraju. Dziś jest używana przez białoruską opozycję demokratyczną w kraju i na świecie.

Inicjatorem okolicznościowego podświetlenia Placu Litewskiego w tym dniu są przedstawiciele społeczności białoruskiej w Lublinie.

  • Wtorek (26 marca)

Międzynarodowy Dzień Padaczki, tzw. Lawendowy Dzień podejmowana jest akcja podświetlania budynków na kolor fioletowy. W geście solidarności z osobami zmagającymi się z epilepsją, Miasto Lublin włącza się w obchody tego wydarzenia – Plac Litewski będzie oświetlony na fioletowo od godz. 18.15. Chorzy na padaczkę borykają się na co dzień ze skutkami choroby przewlekłej, z ograniczeniami jakie narzuca im konieczność przyjmowania leków, a nierzadko też z niepełnosprawnością. Epilepsja jest nie tylko problemem zdrowotnym, ale także społecznym, gdyż chorzy często wycofują się z życia zawodowego i innych aktywności. Poza wielkim ciężarem choroby przewlekłej, chorzy doświadczają stygmatyzacji i wykluczenia. Tymczasem dzięki właściwej diagnozie i wdrożeniu leczenia możliwe jest uzyskanie kontroli napadów padaczkowych oraz powrót do normalnego życia, także do aktywności zawodowej.

Organizatorem akcji jest Fundacja EPI – BOHATER w Warszawie, działająca na rzecz osób chorujących na padaczkę.

  • Poniedziałek Wielkanocny (1 kwietnia)

Z okazji obchodów 100. rocznicy Królewskich Kanadyjskich Sił Powietrznych obiekty na Placu Litewskim od godz. 19.00 zaświecą na niebiesko. Będzie to okazja do podkreślenia historycznych polsko-kanadyjskich więzi. Przez cały rok organizowane są wydarzenia dla uczczenia tej rocznicy, w tym inicjatywa oświetlenia charakterystycznych obiektów i pomników niebieskim kolorem RCAF, w której udział zgłosiło już 180 uczestników na całym świecie. W 100-letniej historii RCAF ścieżki polskich i kanadyjskich lotników wojskowych splatały się wielokrotnie. Podczas II wojny światowej Polacy i Kanadyjczycy walczyli wspólnie w Bitwie o Anglię w 1940 r., a jedną z eskadr słynnego Dywizjonu 303 dowodził kanadyjski as myśliwski John A. „Kentowski” Kent. Kanadyjczycy byli również wśród załóg biorących udział w niebezpiecznych misjach zaopatrywania Powstania Warszawskiego w 1944 roku. Po wojnie wielu członków personelu Polskich Sił Powietrznych wybrało Kanadę jako swój nowy dom, gdzie mogli kontynuować karierę lotniczą. Dwóch z czterech pilotów testowych Avro Arrow (samolotu powstałego w ramach rewolucyjnego projektu kanadyjskiego przemysłu) było Polakami – to Janusz Żurakowski i Władysław Potocki, kawalerowie Orderu Virtuti Militari.

Wydarzenie jest organizowane na zaproszenie Ambasady Kanady w Polsce. Królewskie Kanadyjskie Siły Powietrzne (RCAF) będą wdzięczne za publikację zdjęć podświetlonych na niebiesko obiektów z hashtagami: #RCAF100, #RCAF2024, #RCAF100Years, #YourAirForce i #100YearsOfFlyingBlue.