W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Proszę się przesiąść ... na rower. Jak w Münster

Proszę się przesiąść ... na rower. Jak w Münster
03.11.201512:37

W niemieckich miastach rowery są cenione dużo bardziej niż samochody. Są nie tylko zdrowsze, przyjaźniejsze dla środowiska i tańsze, lecz także szybsze.

W Niemczech znajduje się 72 miliony rowerów, prawie 2 na każdy dom. Niemal 30% domostw w miastach powyżej 500 000 mieszkańców ma tylko rower, a nie posiada auta czy motoru. Urząd statystyczny ogłosił, że Niemcy przejechali rocznie prawie 25 miliardów kilometrów na rowerze - przy zużyciu 800 kalorii na osobę przez godzinę.

Majsterkowanie w kawiarni

Pomysł przybył z Holandii: przy pomocy innych osób można w kawiarni zreperować przedmioty codziennego użytku, które w przeciwnym razie zostałyby wyrzucone. Te tzw. Repair Cafes to mieszanka samoobsługowego warsztatu i bistro.
W Niemczech pomysł ten spotkał się z dużym uznaniem. Powstało już ponad 100 miejsc tego typu, z czego tuzin znajduje się w Berlinie.

Zielone światło dla rowerzystów
W Hamburgu znajduje się najstarszy tunel drogowy dla rowerzystów.

Miasto rowerów
Pierwszeństwo przejazdu w Münster

Münster jest rowerową stolicą Niemiec. Dziennie prawie 100 000 ludzi w mieście liczącym 300 000 mieszkańców porusza się na rowerze. Obszar w centrum miasta, w którym obowiązuje zakaz poruszania się samochodami oraz park rowerowy dla 3500 rowerzystów tworzą idealną rowerową infrastrukturę. W 2015 roku Münster zostało określone jako miasto z najlepszą atmosferą dla rowerzystów.

Manufaktura
Miłość do szczegółów

Rocznie produkuje się w Niemczech 2 miliony rowerów, a prawie 3 importuje się z zagranicy. Oprócz dużych zakładów produkcyjnych istnieją także liczne, małe manufaktury, które oferują indywidualne rozwiązania jak np. bambusowe rowery czy rowery sterowane smartfonem. Najnowsze osiągnięcia prezentuje się co roku na targach rowerowych w Friedrichshafen.

„Przy żadnym innym wynalazku pożyteczność i przyjemność nie jest tak blisko ze sobą związana jak przy rowerze” - Adam Opel

Markus Lewe jeździ do pracy rowerem. Każdego dnia, czy świeci słońce, czy pada deszcz. To nic dziwnego, bo tak robi wiele ludzi w Niemczech. Ale Markus Lewe jest burmistrzem miasta, musi go reprezentować, ma mnóstwo ważnych spotkań.
Ale to żaden problem, ponieważ Lewe jest burmistrzem Münster, rowerowej stolicy Niemiec. To 300 000 miasto liczy dwa razy więcej rowerów niż mieszkańców. Markus Lewe posiada 4: rower wyścigowy, składany, holenderski i turystyczny.
Nawet podczas służbowych spotkań porusza się rowerem. Tak jest po prostu praktyczniej. Münster jest spore, leży na równinie i jego infrastruktura rowerowa jest dużo lepsza niż w innych niemieckich miastach.
Rowerzyści i rowerzystki mają wstęp wolny w obszarze w centrum miasta, które jest zamknięte dla samochodów.
Stacja rowerowa na dworcu głównym, największa w Niemczech, zapewnia 3500 miejsc postojowych, w tym warsztat serwisowy, wypożyczalnię rowerów i myjnię.

Munster jest pionierem w rozpowszechnianiu jazdy rowerem. Ludzie zamieniają samochód na rower. Jest to nie tylko zdrowsze, przyjaźniejsze dla środowiska i tańsze, lecz także szybsze. Dużo łatwiej jest w taki sposób pokonać odległość między punktem A i punktem B. Po ostatnich badaniach w 2013 roku okazało się, że 35% ankietowanych jeździ rowerem do pracy czy szkoły, a jeszcze więcej na zakupy czy dla przyjemności. Przy zwiększającej się ilości miejsc, po których moją poruszać się rowery, spada zapotrzebowanie na auta. Trend ten widoczny jest szczególnie w Berlinie, gdzie wielu ludzi decyduje się porzucić własny samochód na rzecz komunikacji miejskiej czy roweru.
Także Hans-Christian Ströbele, poseł do Bundestagu, jeździ rowerem z mieszkania do położonej nieopodal dzielnicy rządowej. We Frankfurcie bankierzy i ich doradcy jeżdżą w mieście wzdłuż rzeki Main.

 

Informacje pochodzą z DE MAGAZIN DEUTSCHLAND D 3/2015.
Tłumaczenie na język polski: Olga Cichońska, filologia germańska, KUL; tytuł i skróty własne