W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Przedstawiciele UNHCR z wizytą w Lublinie

Przedstawiciele UNHCR z wizytą w Lublinie
28.03.202413:03

Miasto Lublin wraz z nadzorowanymi przez siebie jednostkami, oraz UNHCR, Agencja ONZ ds. Uchodźców, kontynuują współpracę rozpoczętą tuż po 24 lutego 2022 r., mającą na celu wspieranie ochrony, pomocy i rozwiązań dla uchodźców przebywających w Lublinie. Wśród różnych obszarów współpracy Miasta Lublin i UNHCR znaczące wysiłki nadal koncentrują się na wspieraniu uchodźców znajdujących się w trudnej sytuacji, przebywających w miejscach zbiorowego zakwaterowania. Obecnie Lublin nadal przyjmuje łącznie ponad 600 uchodźców z Ukrainy w punktach zakwaterowania, hostelu interwencyjnym oraz Domu Uchodźcy (dane na dzień 28 lutego 2024 r.). Lublin zarządza trzema z tych obiektów, oferując bezpieczne i godne zakwaterowanie głównie osobom starszym, osobom z niepełnosprawnościami i kobietom z dziećmi. Wiele z nich wymaga również specjalistycznego wsparcia. W ramach udzielonej placówkom pomocy przeprowadzono m.in. termomodernizacje i remonty, dostarczono sprzęt, wymieniono system ogrzewania oraz zatrudniono specjalistyczną kadrę pracowniczą. UNHCR ściśle współpracuje z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie (MOPR) i Centrum Interwencji Kryzysowej w Lublinie, które zarządzają miejskimi punktami zakwaterowania w imieniu miasta Lublin, a także z Fundacją im. Leny Grochowskiej, która prowadzi Dom dla Uchodźców w Lublinie.

W dniu 26 marca 2024 roku w Lublinie odbyła się wizyta zespołu UNHCR, Agencji ONZ ds. Uchodźców na czele z Kevinem Allenem - Przedstawicielem UNHCR w Polsce w hostelu interwencyjnym dla uchodźców przy ul. Bronowickiej 3 w Lublinie. Celem wizyty było podsumowanie wsparcia udzielonego placówce, w której przebywa w niej obecnie około 60 osób uchodźczych. W 2023 roku UNHCR zapewnił placówce sprzęt i zlecił wykonanie prac remontowych i siłowni, mające na celu stworzenie przestrzeni przyjaznej dzieciom i młodzieży.

Opublikowane na początku marca 2024 roku badanie pn. „Analiza wpływu uchodźców z Ukrainy na gospodarkę Polski”, które zostało przeprowadzone przez Deloitte dla UNHCR, pokazuje pozytywny wpływ uchodźców na polską gospodarkę: uchodźcy z Ukrainy w ciągu ostatnich dwóch lat wnieśli znaczący wkład w polską gospodarkę. Szacuje się, że w 2023 roku ich udział w polskim Produkcie Krajowym Brutto wyniósł od 0,7 do 1,1 proc. Jak wynika z badania, wielkość tego udziału prawdopodobnie będzie nadal rosła.

Pozytywny wpływ uchodźców na gospodarkę był możliwy poprzez sprawne włączenie ich w rynek pracy. Pomimo psychicznych obciążeń związanych z wojną w ich kraju i ciążących na nich obowiązków rodzinnych, wielu uchodźców w ciągu kilku miesięcy znalazło w Polsce zatrudnienie lub założyło firmy, wspierając tym samym kasę publiczną swoimi podatkami i składkami na ubezpieczenie społeczne, zamiast żyć z pomocy humanitarnej lub swoich oszczędności. W Polsce pracuje obecnie od 225 000 do 350 000 uchodźców z Ukrainy. Więcej informacji o badaniu znajdą Państwo tutaj.

Zdjęcia - UNHCR