W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spotkanie Komitetu Sterującego UE „Partnerstwa na rzecz Zrównoważonych Miast” w Barcelonie

Spotkanie Komitetu Sterującego UE „Partnerstwa na rzecz Zrównoważonych Miast” w Barcelonie
19.03.202413:25

W dniach 12-14 marca 2024 r. w Barcelonie w Hiszpanii odbyło się drugie spotkanie Komitetu Sterującego UE „Partnerstwa na rzecz Zrównoważonych Miast”. Partnerstwo na rzecz Zrównoważonych Miast to inicjatywa uruchomiona przez Komisję Europejską w 2018 roku, aby zachęcić miasta na całym świecie do współpracy i opracowania zrównoważonych rozwiązań problemów miejskich. W ramach tego programu Miasto Lublin realizuje projekt partnerski z miastem Kiszyniów w Mołdawii - MOVE IT like Lublin - Inicjatywa na rzecz zrównoważonego rozwoju transportu miejskiego w Kiszyniowie. Miasto Lublin reprezentowała Małgorzata Gałus z Biura Centrum Współpracy Międzynarodowej, a z Kiszyniowa obecni byli Burmistrz Generalny Kiszyniowa Ion Ceban oraz Zastępca Burmistrza Ilie Ceban.

Komitet Koordynacyjny programu odbywa się raz w roku i aktualnie skupia 57 partnerstw miast z całego świata, finansowanych i wdrażanych w ramach tego globalnego programu Unii Europejskiej. Celem dwudniowego spotkania była debata dotycząca tzw. decentralised cooperation, czyli współpracy zdecentralizowanej, podejmowanej przez samorządy lokalne i regionalne na rzecz zrównoważonego rozwoju miast. Odbyły się panele i warsztaty tematyczne obejmujące tematykę związaną z planowaniem terytorialnym, gospodarką odpadami, jakością wody, promowaniem przedsiębiorczości czy partycypacji obywatelskiej. Uczestnicy omawiali zdobyte doświadczenia i wyniki, wskazując dodatkowo obszary, które wymagają usprawnienia podczas kolejnych miesięcy realizacji partnerskich projektów. Zwracano uwagę na kluczową rolę takich partnerstw dla wspierania demokracji lokalnej i poprawy życia społeczności lokalnych w tym m.in. lepszego zarządzania w miastach w obszarach edukacja, klimat, opieka zdrowotna, czy gospodarowanie odpadami.

Spotkanie było okazją do rozmowy jak sprawnie koordynować tego typu projekty i, co ważniejsze, jak zapewnić trwałość rezultatów działań po zakończeniu realizacji projektów.