W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Ukrajins’kyj Zriz UKRAINE! UNMUTED – dyskusje towarzyszące wystawie

Ukrajins’kyj Zriz UKRAINE! UNMUTED – dyskusje towarzyszące wystawie
25.10.202310:48

Zapraszamy do wzięcia udziału w dyskusjach towarzyszących piątej edycji Triennale Sztuki Współczesnej Ukrajins’kyj Zriz pt. „UKRAINE! UNMUTED”, które odbędą się w dniu 26 października w Galerii Białej w Centrum Kultury w Lublinie.

Mówić.
Obecnie, po półtora roku trwania pełnowymiarowej wojny i niebywałej agresji ze strony Rosji, dla Ukraińców ważne jest, aby nie przestawać mówić.
Tak, aby nas wciąż słyszano. Mówić nie tylko o bólu i stratach, które obecnie przeżywamy, lecz także o tym, co wspiera nas i daje wiarę w jutro. Co Ukraina, jej obywatele/-ki, wspólnoty, miasta, może wnieść do ogólnoeuropejskiego skarbca, do przyszłości Zjednoczonej Europy? Co jest źródłem solidarności i dlaczego jednoczenie się — warunek postępu społecznego — staje się w sytuacji granicznej gwarancją przetrwania? Jak siła solidarności i empatii otworzyła się przed Ukraińcami pośród najstraszniejszego mroku? Jak agresja rosyjska zmieniła postrzeganie kultury ukraińskiej na świecie, w innych krajach europejskich? Jak i co Ukraińcy opowiadają teraz innym poprzez kulturę i sztukę — czy też dokładniej co ci inni słyszą i dlaczego? O tym będziemy rozmawiać podczas debat w ramach Triennale Ukraińskiej Sztuki Współczesnej „Przekrój Ukraiński: UKRAINE! UNMUTED”. Udział w nich wezmą wezmą menedżerowie i menedżerki, badacze i badaczki kultury, artyści i artystki, kuratorzy i kuratorki z Ukrainy, Polski, Litwy, Wielkiej Brytanii, USA. W centrum uwagi będzie możliwość kandydowania przez ukraińskie miasta do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury, solidarność między wspólnotami i wewnątrz wspólnoty w czasach kryzysu, sztuka współczesna jako sposób uzyskania podmiotowości, opowiadanie własnej/-ych historii oraz współdziałanie z Innym.

Program dyskusji dostępny jest na stronie Centrum Kultury w Lublinie.

Pliki do pobrania