W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Upamiętnienie emigracji zarobkowej Polaków do Francji

Upamiętnienie emigracji zarobkowej Polaków do Francji
09.11.202308:50

Środowiska polonijne we Francji obchodzą ponad stuletnią historię emigracji zarobkowej do tego kraju. Z tej okazji w  maju br. zorganizowana została I edycja Festiwalu Filmów Polskich w miejscowości Lorgues w Prowansji. Festiwal ten został zainicjowany przez Stowarzyszenie „Sur Un Air De Poland” przy wsparciu „Ciné Bleu” w Lorgues, ale także dzięki Konsulatowi Generalnemu RP w Lyonie.

W ramach wspomnianych obchodów w mieście Toul powstanie POMNIK PAMIĘCI EMIGRACJI EKONOMICZNEJ POLAKÓW DO FRANCJI W OKRESIE MIĘDZYWOJENNYM 1918 – 1939, mający na celu upamiętnienie 500 tysięcy Polaków przybyłych do Francji w ramach podpisanej w 1919 roku polsko-francuskiej umowy imigracyjnej. Podpisanie umowy miało przede wszystkim służyć ułatwieniu emigracji zarobkowej z Polski do pracy, głównie w przemyśle i rolnictwie, w celu uzupełnienia niedoborów rąk do pracy powstałych w wyniku ogromnych strat ludzkich w czasie I Wojny Światowej. Dla większości emigrantów droga do Francji przechodziła przez  miejscowość Toul w Lotaryngii. Dzięki jej inicjatywie władze miasta Toul zadeklarowały chęć przyjęcia pomnika, pokrycia kosztów jego montażu i współorganizacji uroczystości jego odsłonięcia, a zamiar włączenia się w działania potwierdzają kolejne organizacje polonijne.

Inicjatorką obu wydarzeń jest Anne Wozniak, emerytowana nauczycielka i aktywistka polonijna z ponad 40 letnim doświadczeniem, Prezes stowarzyszenia „Sur un Air de Pologne” („Na Nucie Polskiej”), wywodząca się z polskiej rodziny przybyłej do Francji przed 100 laty.
Ojciec Pani Anny – Mieczysław pochodzący z Lublina wyemigrował w 1923 roku do Francji, by podjąć pracę w kopalni.
Pani Anne wychowana była w poszanowaniu dla francuskiej ziemi i polskich korzeni. Aktywnie uczestniczy w akcjach prowadzonych we Francji i w Polsce, współpracując z francuskimi i polskimi władzami administracyjnymi. Jest prezesem „Women Leaders Poland”,  Światowego Stowarzyszenia „Kobiety Liderki”. Za swoją działalność zawodową, stowarzyszeniową i charytatywną została odznaczona orderami: Kawalera Orderu Legii Honorowej Francuskiej, Oficera Orderu Francuskiego Zasługi oraz Kawalera Orderu Zasługi RP,  jest także Członkiem Stowarzyszenia Legii Honorowej.
Pani Anne wraz z mężem Christianem Gaisse odwiedzili Lublin kilkukrotnie. W lipcu tego roku spotkali się z pracownikami Biura Centrum Współpracy Międzynarodowej - Romanem Jaborkhelem, Zastępcą Dyrektora oraz Martą Wójtowicz, Kierownikiem Referatu ds. promocji międzynarodowej. Tematami rozmów były sprawy dot. działalności Stowarzyszenia, w tym dot. obchodów 100-lecia polskiej emigracji zarobkowej.

Dziękujemy Pani Annie i jej mężowi za wkład w krzewienie polskich tradycji we Francji i życzymy powodzenia we wszystkich podejmowanych przedsięwzięciach.