W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wymiana młodzieżowa online - „Włączenie i Kultura Anulowania w aktywizmie młodzieżowym”

Wymiana młodzieżowa online - „Włączenie i Kultura Anulowania w aktywizmie młodzieżowym”
22.11.202312:55

Europejskie Centrum Wergelanda, we współpracy z Miastem Lublin, zaprasza młodych ludzi i pracowników młodzieżowych na seminarium online, które jest częścią serii wymian młodzieżowych między Ukrainą, Polską a Norwegią. Wymiana odbędzie się 23 listopada w godzinach 17:00-19:00, a głównym jej tematem będzie Włączenie i Kultura Anulowania w aktywizmie młodzieżowym.

Kultura anulowania, znana również jako "cancel culture" to zjawisko społeczne, w którym jednostki lub grupy są publicznie bojkotowane, krytykowane i często wykluczane ze społeczności ze względu na ich rzekome lub rzeczywiste przewinienia, głównie związane z poglądami politycznymi czy kwestiami społecznymi. Wprowadza ona skomplikowane aspekty do radzenia sobie z sytuacjami emocjonalnymi, poczuciem przynależności, samopoczuciem, a nawet zjawiskiem radykalizacji, zwłaszcza wśród młodzieży w szkołach i poza nimi.

Media społecznościowe umożliwiają stałe utrzymywanie kontaktu z innymi., są narzędziami promocji własnego wizerunku i publicznego wyrażania swoich opinii. Tworzenie treści na platformach takich jak TikTok czy udostępnianie zdjęć na Instagramie, które odzwierciedlają poglądy młodych ludzi, może wpływać na ich postrzeganie i opinie innych o nich. W tym kontekście kultura anulowania stała się globalnym trendem. Dlatego też podczas seminarium online na temat „Włączenia i Kultury Anulowania w aktywizmie młodzieżowym” poruszone będą następujące kwestie:

  • Jak kultura anulowania i włączenie sprawdzają się w kontekście aktywizmu młodzieżowego?
  • Jak praktykujemy i rozumiemy włączenie, a jak kultura anulowania może na to wpływać?
  • Jak działa kultura anulowania i dlaczego powinniśmy się jej przeciwstawiać?
  • Jak podchodzimy do budowy bardziej współczującego społeczeństwa?

Podczas wymiany internetowej będzie także możliwość zgłębienia wiedzy i rozmowy na tematy jak:

  • Przyczyn i skutków kultury anulowania w aktywizmie młodzieżowym
  • Budowy alternatywnych narracji
  • Tworzenia praktyk wspierających włączenie

Seminarium poprowadzi Anastas Krusińska (zamienne zaimki) – osoba tworząca bezpieczne przestrzenie dla społeczności queer w Polsce oraz doświadczona facilitatorka dialogu, edukatorka praw człowieka i rozwiązywania konfliktów, Monika Kochowicz. Uczestnictwo w wymianie młodzieżowej jest bezpłatne, ale konieczna jest rejestracja, aby móc wziąć w niej udział. Link zostanie wysłany zarejestrowanym uczestnikom 30 minut przed rozpoczęciem wymiany.

Rejestracja znajduje się tutaj.

Wydarzenie na FaceBook’u: https://fb.me/e/1eC7rxA5f

To drugie seminarium online zorganizowane przez Europejskie Centrum Wergelanda, we współpracy z Miastem Lublin, w ramach inicjatywy dwustronnej "Młodzież dla Miasta, Miasto dla Młodzieży - projekty i inicjatywy angażujące i działające w społecznościach lokalnych", której udziela wsparcia grant Islandii, Liechtensteinu i Norwegii, poprzez Fundusze EOG i Norweskie. Poprzednia wymiana online odbyła się w październiku i dotyczyła zarządzania konfliktami.