W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Pierwsza edycja „Odkryj Lublin – zainspiruj się historią naszego Miasta!” za nami

Pierwsza edycja „Odkryj Lublin – zainspiruj się historią naszego Miasta!” za nami
22.06.202311:46

Blisko 2,8 tys. uczniów z 45 placówek oświatowych wzięło udział w pilotażowej edycji „Odkryj Lublin – zainspiruj się historią naszego Miasta!”. Nowy cykl spacerów z Przewodnikami Inspiracji dla uczniów lubelskich szkół to jedno z działań wpisujące się w obchody Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023.

– Nowy miejski program dla uczniów lubelskich szkół cieszył się ogromnym zainteresowaniem, o czym świadczy fakt, że wszystkie terminy spacerów i lekcji muzealnych zostały zarezerwowane już kilka dni po uruchomieniu zapisów. Cieszę się, że młodzież chętnie włącza się w tego rodzaju inicjatywy i jest zainteresowana poznawaniem naszego miasta. Młodzi ludzie, zwiększając swoją świadomość historyczną i wiedzę o atrakcjach, tradycjach czy przyrodzie Lublina, stają się niejako jego ambasadorami – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji, Pełnomocniczka Prezydenta ds. Europejskiej Stolicy Młodzieży.

„Odkryj Lublin – zainspiruj się historią naszego Miasta!” to cykl spacerów z Przewodnikami Inspiracji oraz lekcji muzealnych przygotowany z myślą o uczniach lubelskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Inicjatywa miała na celu aktywizację młodzieży i zachęcenie jej do samodzielnego poznawania historii oraz atrakcji turystycznych Lublina. W ramach spotkań odbyły się, m.in.: wędrówki śladem legend lubelskich, zwiedzanie najstarszych zabytków Wzgórza Zamkowego czy spacer szlakiem ciekawostek i tajemnic Koziego Grodu. Ponadto Przewodnicy Inspiracji przygotowali dla młodzieży również gry miejskie oraz łamigłówki, w tym: Puzzle po Lubelsku, grę miejską w przestrzeni Starego Miasta, Quest w okolicach Ogrodu Saskiego czy praktyczną naukę nawigacji w Starym Gaju. Ofertę akcji uzupełniły lekcje w Muzeum Narodowym, zwiedzanie wnętrz Wieży Trynitarskiej oraz przejazdy zabytkowym Gutkiem. Łącznie, w okresie od marca do czerwca, odbyły się 123 wydarzenia (w tym 2 spacery odbyły się w języku angielskim oraz 2 zostały przetłumaczone na polski język migowy), w których wzięło udział 129 klas z 45 placówek oświatowych. W tym czasie blisko 2,8 tys. uczniów spędziło około 240 godzin na poznawaniu Lublina w nieszablonowy sposób, a zadbało o to 13 Przewodników Inspiracji

Projekt Edu Lublin

baner