Pszczółka AZS UMCS udanie rozpoczęła rywalizację na międzynarodowych parkietach

26.09.201607:32

Pszczółka AZS UMCS Lublin wraca z Rygi z tarczą. Lubelskie koszykarki wygrały dwa mecze w Eastern European Women’s Basketball League, ale były o krok od wywalczenia kompletu punktów. Śmiało mogą jednak mówić o udanej inauguracji europejskich pucharów.

Premierowe spotkanie na Łotwie dziewczyny rozegrały z ubiegłorocznym uczestnikiem EEWBL Kibirkstisem Vilnius. Rywalki z Litwy były w stanie dotrzymać kroku „Pszczółkom” przez 20 minut gry. Miały przewagę w grze na tablicach i wykorzystywały dziury w obronie lublinianek, dzięki czemu zdobywały punkty spod samego kosza. Sytuacja zmieniła się jednak w drugiej połowie tego pojedynku. Wtedy grę zespołu poprowadziły liderki – Tess Madgen i Aliyyah Handford, które zdobyły w sumie odpowiednio 21 i 17 punktów. Swoje dołożyła także Uju Ugoka, która mecz kończyła z double-double na koncie (12 punktów i 11 zbiórek). W pewnym momencie dziewczyny miały nawet 19 punktów przewagi. W ostatniej kwarcie zdarzył im się jeszcze przestój, przez co zawodniczki z Wilna zmniejszyły rozmiary porażki. „Pszczółki” wygrały 73:66. Po raz pierwszy w barwach akademiczek wystąpiła także niedawno pozyskana lublinianka Agata Dobrowolska.

W starciu numer „dwa” koszykarki AZS-u stanęły naprzeciwko triumfatora ubiegłorocznej edycji EEWBL – ekipie TTT Riga. Drużyna gospodyń, prowadzona przez dobrze znaną z polskich parkietów Amerykankę Aishah Sutherland (w Polsce spędziła dwa sezony w barwach CCC Polkowice i Zagłębia Sosnowiec), nie miała jednak zdecydowanej przewagi na parkiecie. Po 10 minutach gry to lublinianki prowadziły 19:15. Słabo spisały się za to w kolejnej partii. Miejscowe zaczęły grać bardzo mocnym pressingiem już na połowie rywalek. „Pszczółki” miały kłopoty z przeprowadzeniem piłki na pole ataku, a nawet z wprowadzeniem jej do gry. Z takich „prezentów” skrzętnie korzystały gospodynie. Brakowało także wsparcia z ławki rezerwowych. Pierwsza „piątka” zdobyła w sumie 62 punkty. Tylko 2 „oczka” dołożyła Kateryna Dorogobuzova (przy 26 punktach z ławki przeciwniczek). W ostatnich minutach meczu lublinianki ciągle miały jeszcze szanse na zwycięstwo, bo dwukrotnie, najpierw po rzucie Ugoki, a kilka chwil później Madgen, straty udało się zniwelować zaledwie do 1 punktu. Drużyna TTT nie wypuściła jednak wygranej z rąk i ostatecznie pokonała „Pszczółki” 68:64.

Na zakończenie pierwszego turnieju EEWBL akademiczki zmierzyły się z zespołem Tsmoki Mińsk. Od pierwszych minut pojedynek był bardzo jednostronny. „Pszczółki” dominowały w każdym elemencie, a przede wszystkim zagrały solidnie, choć nie bezbłędnie, w obronie. Ubiegłoroczny półfinalista EEWBL pozwalał lubliniankom na spokojną grę. Pomimo początkowych kłopotów ze skutecznością dziewczyny zabrały się do pracy w drugiej i trzeciej kwarcie. Wtedy wypracowały sobie znaczącą przewagę, dzięki czemu na boisku mogliśmy oglądać najmłodsze zawodniczki – Aleksandrę Kędzierską, Kaję Grygiel i Dominikę Poleszak. Pierwsza z nich weszła do gry już w drugiej kwarcie i spędziła na boisku niemal 15 minut. Mniej, bo niecałe 7 i nieco ponad 4 minuty, na parkiecie przebywały Grygiel i Poleszak. Udało im się jednak zapisać w protokole meczowym, bo zdobyły odpowiednio 4 i 2 punkty. Całe spotkanie „Pszczółki” wygrały 75:38.

Dwa zwycięstwa są na pewno dobrą zaliczką przed kolejnym etapem walki o Final Eight. Kolejne mecze w EEWBL Pszczółka AZS UMCS rozegra w dniach 2-4 grudnia w Lublinie. Po powrocie do Polski dziewczyny będą skoncentrowane na pierwszym spotkaniu w Basket Lidze Kobiet. 2 października o godzinie 17:15 oficjalnie zainaugurują tegoroczne rozgrywki meczem z Artego Bydgoszcz w lubelskiej hali MOSiR.

======

Kibirkstis Vilnius – Pszczółka AZS UMCS Lublin 66:73 (18:21, 17:15, 12:25, 19:12)

Pszczółka: Ugoka 12 (11 zb.), Handford 17, Owczarzak 6, Madgen 21, Jujka 5 – Mistygacz 2, Szumełda-Krzycka 2, Dobrowolska 4, Dorogobuzova 4

TTT Riga – Pszczółka AZS UMCS Lublin 68:64 (15:19, 23:13, 13:14, 17:18)

Pszczółka: Ugoka 10 (10 zb.), Handford 8, Owczarzak 11, Madgen 25, Jujka 8 – Dorogobuzova 2, Mistygacz, Szumełda-Krzycka, Dobrowolska

Tsmoki Mińsk – Pszczółka AZS UMCS Lublin 38:75 (9:19, 7:19, 11:21, 11:16)

Pszczółka: Ugoka 13 (13 zb.), Handford 13, Owczarzak 8, Madgen 10, Jujka – Grygiel 4, Mistygacz 2, Szumełda-Krzycka 10, Poleszak 2, Dorogobuzova 10, Dobrowolska 4, Kędzierska