W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wsparcie dla rozwoju sektora BPO

Wsparcie dla rozwoju sektora BPO
20.11.200919:24

Obecnie w Polsce sektor SSC/BPO (Centrów Usług Wspólnych/ Outsourcingu Procesów Biznesowych) przeżywa dynamiczny wzrost. Z uwagi na optymalizację kosztów, coraz więcej firm decyduje się na tworzenie własnych centrów usług wspólnych bądź też na outsourcing swoich procesów biznesowych przez zewnętrznych partnerów. Już w tej chwili sektor SSC/BPO (szacowany na ok. 200-300 firm) w Polsce daje zatrudnienie ponad 40.000 osobom, a w najbliższych 2-3 latach liczba ta może powiększyć się nawet do 70.000.

Tak dynamiczny wzrost tego biznesu wzbudził potrzebę dialogu i współpracy wśród największych firm, reprezentujących tę branżę. Szybki rozwój jest powodem do zadowolenia, ale stawia też przed firmami wiele wyzwań i problemów - stąd pojawiła się potrzeba bardziej formalnego zaznaczenia swojego istnienia na polskim rynku. W maju tego roku oficjalnie założony został Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych w Polsce (Association of Business Service Leaders ABSL), stowarzyszenie, które reprezentuje interesy tej branży.

W dwudniowej konferencji udział wzięli przedstawiciele firm z branży BPO działających w Polsce, reprezentanci rządu i władz samorządowych. Tematyka spotkania dotyczyła m.in.: promocji Polski jako kraju prężnie rozwijającego się sektora usług, prezentacji wspólnych działań i wyzwań związanych z funkcjonowaniem i rozwojem SSC/BPO, omówieniu strategii, wzbogaceniu obecnych usług oraz przechodzeniu od prostszych do bardziej złożonych i wymagających procesów. Przedstawiciele miast, którym zależy na pozyskiwaniu inwestorów z branży BPO, m.in. Wrocław, Łódź, Katowice, Szczecin i Lublin prezentowali potencjał swoich regionów. Ze strony Urzędu Miasta Lublin, w konferencji uczestniczyli prof. Mirosław Wendeker, Małgorzata Potiopa i Justyna Czyż-Michowska.

Lublin jest atrakcyjnym miastem dla sektora BPO z uwagi na dużą liczbę wykształconych absolwentów, niskie stawki wynagrodzeń oraz powierzchnię biurową, której dostępność na dzień dzisiejszy wynosi 30 000 m kw. – powiedział Prof. Mirosław Wendeker, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Lublin ds. Innowacji. Aktywne wspieranie rozwoju tego sektora przez rząd i władze samorządowe jest bardzo potrzebne z punktu widzenia rozwoju gospodarczego regionów. Jest duża szansa, że firmy, które teraz zainwestują w sektor BPO w Polsce, w perspektywie kilku najbliższych lat, dokonają inwestycji również w sektor wysokich technologii – podsumował Prof. Mirosław Wendeker.

Nasze projekty