W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Rekomendacje panelu obywatelskiego

Rekomendacje panelu obywatelskiego
20.06.201813:39

Zakończyły się obrady pierwszego w Lublinie panelu obywatelskiego - 60 wybranych losowo osób wspólnie z ekspertami poszukiwało odpowiedzi na pytanie „Co zrobić, aby oddychać czystym powietrzem?”. Lublin, wspólnie z Gdańskiem, testuje nowe metody prowadzenia dyskusji w ważnych sprawach dla miasta i jego mieszkańców.

Wylosowani w dwóch etapach mieszkańcy miasta przez 6 sobót spotykali się, by przy wsparciu merytorycznym ekspertów zagłębić się w temat panelu, a następnie dyskutować i wspólnie wybrać rekomendacje mające poprawić jakość powietrza w Lublinie. Podczas ostatniego spotkania panelu 60 mieszkańców i mieszkanek wybrało ostateczny zestaw rekomendacji, który w ich ocenie pozwoli zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza w mieście. Zasady głosowania nad rekomendacjami w panelu obywatelskim opisane są tutaj.

- Partycypacja to proces wzajemnego uczenia się poprzez rozmowę. Często rozmowie tej towarzyszą nieuniknione emocje. Realizując panel obywatelski kreujemy jako miasto nowe narzędzia prowadzenia dialogu z mieszkańcami. Jestem pod wrażeniem zaangażowania wylosowanych mieszkańców w rzeczową i merytoryczną dyskusję oraz otwartości na argumenty. Mam nadzieje, że osoby, które poświęciły swój czas dla Lublina, staną się ambasadorami aktywności obywatelskiej w swoim najbliższym sąsiedztwie – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Paneliści mieli przedstawionych około 250 rekomendacji z zakresu ogrzewania, transportu, planowania przestrzeni, zieleni, procedur i działań edukacyjno-informacyjnych. Poparcie 80% panelistów otrzymało 55 z nich. Zgodnie z umową zawartą z osobami uczestniczącymi w panelu, po miesiącu od głosowania, Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk przedstawił im propozycje sposobów realizacji rekomendacji. W spotkaniu wzięła udział większość osób uczestniczących w panelu. W trakcie prezentacji odbyła się dyskusja uszczegóławiająca sposoby realizacji rekomendacji.

Panel obywatelski został zorganizowany w Lublinie dzięki współpracy Urzędu Miasta Lublin z organizacjami pozarządowymi: Lubelską Grupą Badawczą oraz Pracownią Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”. Zespół pracujący nad panelem był wspierany przez dr. Marcina Gerwina, kierownika trzech paneli obywatelskich w Gdańsku. Doświadczenia związane z realizacją paneli obywatelskich w Polsce zostały zaprezentowane przedstawicielom samorządów w trakcie V Forum Praktyków Partycypacji, które w tym roku odbyło się we Wrocławiu.

Pliki do pobrania