W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Finał konkursu wiedzy o Szlaku Jagiellońskim

Finał konkursu wiedzy o Szlaku Jagiellońskim
16.06.201508:10

Organizacja Turystyczna „Szlak Jagielloński” przeprowadziła w Lublinie w dniu 10 czerwca br. konkurs dla gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych dotyczący królewskiego traktu Kraków – Lublin – Wilno. W kategorii gimnazjów I miejsce zajęła Aleksandra Wilkosz z Miejskiego Zespołu Szkół w Annopolu, II miejsce – Patrycja Zgardzińska z Zespołu Szkół w Wólce Gościeradowskiej, III miejsce – Szymon Gumiela z Gimnazjum nr 19 w Lublinie. W kategorii szkół ponadgimnazjalnych I miejsce zajęła Agata Górniak z IX Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie, II miejsce – Anna Bednarz z XXIV LO w Zespole Szkół nr 5 w Lublinie, III miejsce – ex aequo Jakub Jaroszyński z I LO w Lublinie i Michał Paluch z IV LO w Lublinie.

Konkurs wiedzy o „Szlaku Jagiellońskim”, w dwóch podanych wyżej kategoriach, miał miejsce w klasztorze Dominikanów w Lublinie.
- Był on dwuetapowy. Najpierw zaproponowaliśmy test, w formie „krzyżówki” z hasłem. Następnie odbywała się finałowa Gra Edukacyjna polegająca na pokonaniu trasy o kształcie „Szlaku Jagiellońskiego”, wyznaczonej na placu przez pola wskazujące miasta i wsie na królewskim trakcie. Polom tym odpowiadały pytania konkursowe. Szybkość poruszania się po „planszy” zależała zarówno od ilości „oczek” wyrzuconych kostką do gry, jak i poprawności udzielanych odpowiedzi mówi Janusz Kopaczek, prezes Organizacji Turystycznej „Szlak Jagielloński”.

Przygotowanie do konkursu stanowiły: materiały promocyjne i edukacyjne o „Szlaku Jagiellońskim” (przekazane przy okazji projektu aż do 85 szkół z trzech województw: lubelskiego, świętokrzyskiego i małopolskiego), zwiedzanie z przewodnikiem Parku Unii Polsko-Litewskiej „Via Jagiellonica” w Lublinie oraz wykłady popularnonaukowe w IV Liceum Ogólnokształcącym im. Stefanii Sempołowskiej w Lublinie. Prelekcje te poprzedzone zostały prezentacją poświęconą „modzie” dworu Jagiellonów w wykonaniu gospodarzy miejsca.
Mamy nadzieję, że przedsięwzięcie to przyczyni się do wypromowania Lublina jako najważniejszego miejsca postojowego między Krakowem a Wilnem. Wielu turystów przyzwyczajonych jest, że takim miejscem jest Warszawa. Tymczasem w czasach jagiellońskich (zanim „przeniesiono do niej stolicę”) był nim właśnie Lublin, znajdujący się w jednej trzeciej stołecznego traktu. Do czasu lokacji Parczewa (a dokładniej Parczowa) było to ostatnie miasto przed granicą polsko-litewską. Nie sposób, jak widzimy, oddzielić efektywnej promocji Lublina od promocji całego „Szlaku Jagiellońskiego” ani nie jest to naszym zamiaremmówi prezes Kopaczek.

Teraz rozpoczyna się zwiedzanie Parku Unii Polsko-Litewskiej „Via Jagiellonica” w większych grupach, które może potrwać nawet do końca czerwca. Zainteresowane klasy gimnazjalne oraz ponadgimnazjalne będę mogły zwiedzić z przewodnikiem bezpłatnie m.in. kaplicę Trójcy Świętej, Piwnicę Pod Fortuną i kościół pobrygidkowski. Wolnych jest jeszcze około stu miejsc. O rezerwacji decyduje kolejność zgłoszeń. Więcej informacji na portalu szlakjagiellonski.pl

13 czerwca osoby zainteresowane historią i poznaniem Przedmieścia Lwowskiego mogą wziąć udział w comiesięcznym spotkaniu w ramach cyklu pt. „Dni i Noce Jagiellońskie”. Do zwiedzania zaprasza Fundacja „Via Jagiellonica”.
Ostatnio byliśmy m.in. w kościele pw. św. Wojciecha oraz na wystawie „Lublin. Pamięć miejsca” w Ośrodku Brama Grodzka – Teatr NN. Tym razem uzupełniając wcześniejsze zwiedzanie Czwartku, na początek odwiedzimy cerkiew katedralną, a później udamy się na dawne przedmieście Lwowskie. Zobaczymy, którędy gościniec litewski i ruski zmierzał w kierunku przeprawy przez rzekę Bystrzycę. Wiadomo, że wiódł on trasą zbliżoną do ul. Kalinowszyzna, przy której społeczność żydowska założyła tzw. Stary Kirkut. Naszym punktem docelowym będzie tzw. Słomiany Rynek (gdzie znajduje się kościół pw. św. Agnieszki). Zastanowimy się, czy to możliwe, że w miejscu tym pobierano od podróżnych cło – mówi Bartosz Tratkowski, prezes Fundacji „Via Jagiellonica”, a zarazem licencjonowany przewodnik turystyczny. Zwiedzanie w dniu 13 czerwca br. rozpocznie się o godz. 15 przy Zamku. Szczegółowe informacje można uzyskać kontaktując się z Centrum Obsługi Turystycznej „Via Jagiellonica” w Lublinie, przy ul. Skłodowskiej 3/15: od poniedziałku do piątku w godz. 8-16, tel. (81) 441-11-18. lub na portalu szlakjagiellonski.pl