W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Badania

Barometr turystyczny – co to za narzędzie?

Referat ds. Turystyki Urzędu Miasta Lublin koordynuje projekt badawczy, którego celem jest zintegrowany system monitoringu zjawisk turystycznych w Lublinie.

Kim są turyści odwiedzający nasze Miasto? Skąd przyjeżdżają i jak długo pozostają w Lublinie? Ilu ich jest? Postanowiliśmy zdobyć wiedzę na ten temat przeprowadzając profesjonalne badanie ruchu turystycznego. Dlatego uruchamiamy Barometr Turystyczny.

Istotą Barometru jest systematyczne gromadzenie danych, pochodzących od różnorodnych podmiotów zaangażowanych w tworzenie lubelskiego produktu turystycznego, które w efekcie pozwolą uzyskać wiarygodną informację o stanie turystyki w mieście. Pomogą nam w tym przewodnicy turystyczni, pracownicy obiektów noclegowych i biur turystycznych.

Główne cele badawcze projektu:

-A-

Badanie Desk Research mające na celu oszacowanie liczby turystów odwiedzających Lublin. Termin „turysta” rozumiany jest zgodnie z definicją GUS, jako: odwiedzający, którzy przynajmniej przez jedną noc korzystali z zakwaterowania w odwiedzanym miejscu. Przedmiot analizy: dane za 12 miesięcy wstecz, począwszy od ostatniego okresu sprawozdawczego przed opracowaniem raportu z badania (dla celów analizy porównawczej oraz określenia kierunku trendu rozwoju ruchu turystycznego w Lublinie, badaniem objęte zostaną dane archiwalne za lata 2012-2015).

-B-

Monitoring obiektów noclegowych mający na celu określenie ilości i struktury demograficzno-geograficznej turystów korzystających z noclegów w Lublinie.

Okres realizacji monitoringu: 6 fal (pomiarów) realizowanych raz w miesiącu w okresie od 01.07 – 10.12.2016 r. Skala badania: kategoryzowane obiekty noclegowe w Lublinie (zgodnie z listą CWOH Ministerstwa Sportu i Turystyki) oraz inne obiekty noclegowe (ewidencja tzw. innych obiektów Wydziału Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Lublin).

-C-

Badania PAPI (bezpośredni indywidualny wywiad kwestionariuszowy) przewodników turystycznych i biur turystycznych mające na celu określenie charakterystyki obsłużonych grup zorganizowanych. Okres realizacji badania: 6 fal (pomiarów) realizowanych raz w miesiącu w okresie od 01.07 – 10.12.2016 r. Wielkość próby: N=40 na każdą falę (pomiar).

Liczymy na udział w projekcie osób zaangażowanych w tworzenie produktu turystycznego i popularyzację idei badań w środowisku.

Za przygotowanie koncepcji i realizację badań w 2019 roku odpowiada Biostat Sp. z o.o.

Biostat Sp. z o.o.
ul. Kowalczyka 17, 44-206 Rybnik
KRS 0000351860
https://www.biostat.com.pl/

Do pobrania

Badania Turystyczne Miasta Lublin 2016.pdf
Badania Turystyczne Miasta Lublin 2016
Badania Turystyczne Miasta Lublin 2017.pdf
Badania Turystyczne Miasta Lublin 2017
Badania Turystyczne Miasta Lublin 2018.pdf
Badania Turystyczne Miasta Lublin 2018