W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Zostań kowalem!
07.03.201812:40

Muzeum Wsi Lubelskiej zaprasza w niedzielę, 11 marca w godz. 12.00 – 14.30, dzieci od lat 9 oraz rodziny na wspólne odegranie i obecność na spektaklu „Zostanę kowalem”. Sztuka ta – napisana wierszem –  jest wędrówką po muzealnych wsiach i miasteczku.

Dwunastoletni Maciej pragnie zostać kowalem. Ojciec zabiera go do kuźni, gdzie pracuje kowal Jędrzej. Jędrzej godzi się przyjąć Maćka na czeladnika, jednak pod warunkiem, że na praktykę przybędzie on z własnym kowadłem – do dziś jest to jedno z najdroższych narzędzi rzemieślniczych. Wkrótce nie tylko Szczepan, Maciek, kowalowa, ale i miasteczkowi kupcy głowią się, jak zdobyć kowadło dla Maćka. Jest interes. Jest pomysł. W sklepie żelaznym w miasteczku są dwa kowadła. Jedno stoi na ladzie i pomaga sklepowej. Drugie od stu lat śpi na podłodze sklepu i aż rwie się do pracy.

Spotkanie rozpocznie się 11 marca o godz. 12.00 na grze-wystawie „Budujemy Lublin” w ratuszu z Głuska w muzealnym miasteczku. Ok. godz. 14.00 po odegraniu spektaklu w ratuszu z Głuska uczestnicy podsumują wydarzenie.

Zapraszamy do podjęcia ról, listy dialogowe przygotowano do odczytania na kartkach. Pragnących wystąpić wyłącznie w roli publiczności zapraszamy, zależnie od biegu akcji – na widownię i do korowodu. Dla aktorów przygotowano również identyfikujące ich elementy ubiorów.

Grzegorz Miliszkiewicz

"Zostanę kowalem"

Sztuka w 5 aktach. Premiera albo zdarzenie odegrane po przeszło 80 latach w Muzeum Wsi Lubelskiej.

Akt 1. W zagrodzie ze wsi Niemce.

Akt. 2. Wędrówka po gościńcach muzealnych wsi Wyżyna Lubelska i Roztocza.

Akt 3. W pracującej kuźni z Ciosm na Roztoczu.

Akt. 4. Wędrówka z kuźni gościńcem, następnie klinkierówką i przez brukowany rynek do sklepu żelaznego w muzealnym miasteczku.

Akt. 5. W sklepie żelaznym w miasteczku.

Więcej informacji na stronie Muzeum Wsi Lubelskiej.