W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Zrównoważone zarządzanie trawnikami

Zrównoważone zarządzanie trawnikami
18.04.202412:24

Trwa pierwsze w tym roku koszenie miejskich trawników w pasach drogowych. Na wielu terenach ze względów ekologicznych, przede wszystkim w celu ochrony gleby przed przesuszaniem, koszenie jest ograniczane. Zasadą jest też strefowanie lub też dostosowywanie wysokości koszonej trawy do aktualnych warunków pogodowych.

– Zrównoważone zarządzanie zielenią miejską to nasza odpowiedź na zmieniające się warunki klimatyczne. Mniej koszenia to więcej tlenu, czyste i wilgotne powietrze, więcej pokarmu dla owadów zapylających, schronienie dla drobnych zwierząt oraz nieoceniona w mieście różnorodność biologiczna. Oczywiście takie ograniczenie nie dotyczy głównych dróg i okolic skrzyżowań, rond czy też przejść dla pieszych, które zgodnie z przepisami muszą być koszone priorytetowo, tak by nie stanowiły zagrożenia dla bezpieczeństwa. Pamiętajmy też, że nie wszystkie tereny, na których koszona jest trawa należą do miasta. Wiele z tych gruntów to obszary zarządzane przez spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, które to jednostki realizują własną politykę utrzymania zieleni – mówi Blanka Rdest, Dyrektor Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Lublin.

Miasto Lublin już od kilku lat zarządza zieleńcami i trawnikami w sposób zapewniający równowagę między bezpieczeństwem ruchu drogowego i estetyką a korzyściami środowiskowymi. Miejsca o dużym natężeniu ruchu w ramach infrastruktury pasa drogowego – arterie dróg, okolice skrzyżowań, ronda, wjazdy, tereny wzdłuż chodników czy ścieżek rowerowych są koszone priorytetowo, aby nie utrudniać ruchu ulicznego, kołowego czy pieszego i nie stanowić zagrożenia dla bezpieczeństwa. Koszenie w tych miejscach odbywa się według potrzeb, co najmniej trzy razy do roku. Koszenie rzadsze dotyczy trawników przyulicznych zlokalizowanych w miejscach o mniejszym natężeniu ruchu czy ulic osiedlowych.

Część miejsc jest koszona 1-2 razy w sezonie, dotyczy to przede wszystkim terenów, gdzie realizowany jest program „Tu kosimy rzadziej”. To projekt polegający na wyznaczeniu terenów zieleni wyłączonych z koszenia, w celu utworzenia naturalnych łąk.

Podstawowe zasady koszenia miejskich trawników:

Trawniki w pasach drogowych

  • ulice o dużym natężeniu ruchu, okolice skrzyżowań, ronda, wjazdy, tereny wzdłuż chodników czy ścieżek rowerowych są koszone 3-4 razy w sezonie,
  • trawniki przyuliczne zlokalizowane w miejscach o mniejszym natężeniu ruchu, np. ulice osiedlowe, są koszone 2-3 razy w sezonie.

Miejsca pełniące funkcje rekreacyjne

  • skwery, place zabaw, boiska, siłownie, polany rekreacyjne w parkach i wąwozach będą koszone 3-5 razy w sezonie, tak aby dostęp do nich był swobodny i nieutrudniony.

Miejsca z roślinnością ozdobną

  • trawniki w pobliżu zaprojektowanych układów krzewów, bylin, traw i żywopłotów będą koszone 3-5 razy w sezonie, tak aby wyeksponować ich walory ozdobne.

Trawniki czasowo wyłączone z koszenia w ramach akcji „Tu kosimy rzadziej”

  • szerokie pasy zieleni przyulicznej, skarpy, pasy rozdzielające jezdnie, murawy o bogatym składzie gatunkowym będą koszone w minimalnym możliwym zakresie 1-2 razy w sezonie. W tym sezonie planujemy wyłączyć z koszenia ponad 85 ha trawników, między innymi: al. Smorawińskiego – skarpy i część węzła Poniatowskiego, al. Szeligowskiego – skarpa, al. Kompozytorów – skarpy od al. Solidarności do al. Smorawińskiego, ul. Mełgiewska skarpy, al. Andersa (skarpy, cmentarz, teren przy ul. Krokusowej), ul. Metalurgiczna pas środkowy oraz teren za ekranami, al. Witosa – skarpy, ul. Wilcza, ul. Plagego i Laśkiewicza, teren przy ul. Wrotkowskiej i ul. Inżynierskiej oraz ul. Wrotkowska – skarpa przy hipermarkecie, ul. Diamentowa – fragmenty, ul. Jana Pawła II – skarpy, ul. Nadbystrzycka – skarpa przy skrzyżowaniu z ul. Romantyczną, teren przy ul. Krochmalnej, ul. Zana rondo Mokrskiego – łąka wieloletnia, ul. Głęboka pas środkowy – łąka wieloletnia, ul. Armii Krajowej – skarpy, ul. Orkana – skarpy, skwer Pana Tadeusza i skwer Balladyny, al. Mazowieckiego – skarpy, ul. Wojciechowska (wlot od al. Kraśnickiej prawa strona), ul. Nałęczowska – fragmenty, al. Tysiąclecia – przy Młynie Krauzego, al. Solidarności – skarpa, teren przy ul. Prusa, teren przy ul. Północnej, od al. Poniatowskiego do ul. Lubomelskiej, ul. Poniatowskiego – węzeł, teren pomiędzy ul. Kąpielową a al. Unii Lubelskiej, teren przy ul. Snopkowskiej, teren przy al. Unii Lubelskiej, teren przy ul. Rusałka, Wąwóz Rury – skarpy, wąwóz przy ul. Nowomiejskiej – koszone będą tereny tylko wzdłuż ścieżki i przy ul. Zana.

Wydział Zieleni i Gospodarki Komunalnej utrzymuje blisko 800 ha zieleni, z której większość, bo blisko 500 ha, stanowią trawniki w pasach drogowych. Powierzchnia parków wynosi 144 ha, reszta to tereny gminne zlokalizowane poza pasem drogowym.

ekoLublin logo

Baner Wyszukiwarka odpadów - na pierwszym tle cztery pojemniki na odpady w kolorach żółtym, zielonym, niebieskim i brązowym

baner_kompostowanie

Baner Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków - żółto-białe napisy na tle niebieskiego nieba i zielonej trawy

Strona informacyjna programu Bezpieczni bez Azbestu

Zielony Lublin - Miejsce dla Ciebie