W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

1 mln zł na wymianę pieców w 2020 r. - Lublin walczy ze smogiem

1 mln zł na wymianę pieców w 2020 r. - Lublin walczy ze smogiem
11.12.201912:25

168 pieców i kotłów zlikwidowano w 2019 r. w ramach 1 mln zł dotacji przeznaczonej z Programu Ograniczania Niskiej Emisji. Miasto podpisało 133 umowy z mieszkańcami na wymianę pieców. Nadal trwa nabór wniosków, Prezydent Miasta Lublin w projekcie budżetu na 2020 rok zagwarantował kolejny 1 mln zł na walkę ze smogiem w ramach programu.

PONE obejmuje dofinansowanie do 50% kosztów działań polegających na trwałej zmianie systemu ogrzewania opartego na paliwie stałym na inny, bardziej ekologiczny, czyli podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej, montaż ogrzewania gazowego, elektrycznego bądź olejowego, pompy ciepła lub systemu hybrydowego. Z dofinansowania mogą skorzystać osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe, osoby prawne, przedsiębiorcy, jednostki sektora finansów publicznych, ale także lokatorzy mieszkań komunalnych, którzy mają umowę najmu lokalu i którzy uzyskają zgodę ZNK na przeprowadzenie zmiany instalacji grzewczej.

Od 2013 r. w ramach programu walki ze smogiem Miasto przeznaczyło ok. 3 mln zł na likwidację ponad 500 pieców i kotłów. Zagwarantowanie w budżecie miasta 1 mln na wymianę pieców jest realizacją rekomendacji Panelu Obywatelskiego poświęconego temu tematowi.

Stałe kontrole w ramach Eko Patrolu prowadzi Straż Miejska. Od początku 2019 r. strażnicy przeprowadzili ponad 700 kontroli w zakresie spalania w piecach niedozwolonych substancji, jednocześnie edukując mieszkańców w zakresie prawidłowej techniki palenia w piecach.

Równolegle z działaniami prowadzonymi w ramach Programu realizowana jest kampania edukacyjna pn.: „Miasto to też Twój Dom – Masz wpływ na dobrą atmosferę”. Celem Kampanii jest kształtowanie i podnoszenie świadomości mieszkańców w zakresie codziennie podejmowanych wyborów, wskazanie wpływu tych decyzji na jakość powietrza oraz przedstawienie oferty miasta dla mieszkańców w tym zakresie. W ramach Kampanii przed Ratuszem prezentowana była wystawa, w autobusach i trolejbusach pojawiły się plakaty i spoty, na przystankach i billboardach zaprezentowane zostały działania i oferta miasta w walce ze smogiem. Do lubelskich placówek oświatowych zostały skierowane materiały dydaktyczne. Przeprowadzenie Kampanii Edukacyjnej jest kolejną odpowiedzią na oczekiwania mieszkańców i realizacją rekomendacji Panelu Obywatelskiego.

Pliki do pobrania