W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

100 lat polskiej społeczności w Windsor - wystawa...

100 lat polskiej społeczności w Windsor - wystawa...
28.07.200811:20

Zapraszamy na wystawę pt.: "100 lat polskiej społeczności w Windsor. Biały orzeł w Windsor." Wernisaż  nastąpi 31 lipca o godzinie 11.00 w Galerii Ratusz. Otwarcia dokonają: Jerzy Barycki, wiceprezes Kongresu Polonii Kanadyjskiej, organizator Polskiego Tygodnia w Windsor i uroczystości 100. lecia osadnictwa polonijnego w Windsor oraz Adam Wasilewski, prezydent Lublina.

W tym roku przypada stulecie osadnictwa polskiego w tym kanadyjskim mieście. Wystawa to swoista prezentacja dokonań Polaków w Windsor. Przedstawia jak bardzo kultywowana jest polska tradycja, kultura oraz religijność. Przedstawia także sukcesy i osiągnięcia naszych rodaków w Kanadzie. Wystawa została przygotowana w języku angielskim i przesłana przez przedstawicieli Polonii w Windsor. Do wystawy będzie załączona broszura informacyjna w języku polskim.



Rys historyczny osadnictwa polskiego w naszym mieście partnerskim Windsor w Kanadzie

Pierwsza fala polskiej imigracji przybyła do Windsor na początku XX wieku. Jednak miasto już zamieszkiwali pierwsi polscy imigranci z 1881 roku. Aaron Meretsky, Żyd pochodzący ze Sztabinu w Polsce wyemigrował tu wraz ze swoją żoną Katarzyną z Gorset, stając się tym samym jednymi z pierwszych polskich osadników.

Według legendy, pierwsza chrześcijańska rodzina, która osiedliła się w Windsor, przybyła tu w 1908 roku, stanowiąc początek stuletniego już osadnictwa. Ruch imigracyjny drastycznie wzrósł na przełomie wieków spowodowany ciągłą dominacją obcych sił na terytorium państwa, które miało przekształcić się w suwerenną Polskę po pierwszej wojnie światowej. Rozwój przemysłowy w latach dwudziestych sprzyjał dalszej imigracji Polaków w lokalne strony, gdy dobrobyt miasta Windsor związany był z przemysłem produkcyjnym i samochodowym.

Większość polskiej ludności skupiona jest w centralnym regionie miasta wzdłuż ulic Langlois, Parent Ave., Ottawa St., Moy St. Oraz Walker Rd. Podobnie jak inne grupy etniczne zamieszkujące miejskie dzielnice, duża część polskiej społeczności jest silnie związana ze swoją parafią, rzymsko-katolickim kościołem pod wezwaniem Świętej Trójcy. W okolicy pełno jest sklepów mięsno-spożywczych, piekarni i restauracji w stylu polsko-amerykańskim, które pozwalają mieszkańcom niemającym polskich korzeni doświadczyć polskiej gościnności i zasmakować w naszej tradycji kulturowej. Z dala od tzw. epicentrum polskiej kultury, w rejonie Old Castle, znajdują się wielkie przedsiębiorstwa przemysłowe takie jak Gorski Bulk Transport, Victoria Steel oraz Eagle Press.

Obecność większej części polskiej ludności w Windsor przypisywana jest amerykańsko-polskim osadom w regionie Wielkich Jezior. Podczas gdy obecni polscy imigranci przybyli tam w dużej mierze po upadku sowieckiego bloku wschodniego, pierwsi polscy osadnicy osiedlili się w mieście kierowani tymi samymi pobudkami co pierwsi francuscy kolonizatorzy w regionie rzeki Detroit ponad trzysta lat temu. Większość zróżnicowanej etnicznie populacji w Windsor skupia się wokół stowarzyszeń biznesowych, religijnych oraz wielu innych organizacji, jednak każdy mieszkaniec miasta posiada własną historię. Powstanie i rozwój grupy etnicznej zwanej Polonią Windsor zawdzięczyć należy ludziom, którzy założyli swoją lokalną społeczność, zachowując język i tradycję kulturową narodu.