W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

17 września Tour de Pologne zawita do Lublina

17 września Tour de Pologne zawita do Lublina
29.08.200812:49





Do Lublina przybywa wielka sportowa impreza, jakiej w naszym mieście nie było od bardzo wielu lat.

Mieszkańcy Lublina z dłuższym stażem być może pamiętają atmosferę sportowego święta i doping na stadionie Lublinianki, gdy do naszego miasta wjeżdżał kultowy w PRL Wyścig Pokoju. Aż do chwili obecnej, nic podobnego nie miało w Lublinie miejsca.

Tym razem będziemy gościć sportowców tej samej dyscypliny – kolarstwa, a okazją będzie najważniejszy i największy dziś wyścig szosowy w Polsce – 65. Tour de Pologne. Dzięki działaniom Czesława Langa i jego grupy Lang Team – TdP stał się najbardziej prestiżowym wydarzeniem kolarskim w Polsce i jednym z wysoko punktowanych wyścigów w Europie. Co roku na starcie gromadzi dużą część światowej czołówki zawodowego kolarstwa i – co oczywiste – całą polską elitę tej dyscypliny. Stwórzmy więc wspólnie taką atmosferę, by na kolejne wydarzenie sportowe tej rangi nie trzeba było czekać w Lublinie kolejnych trzydziestu lat!

Do Lublina prowadzi IV etap tegorocznego Tour de Pologne. Kolarze pokonają trasę z Bielska Podlaskiego, długości 243,6 km. W Lublinie spodziewani są ok. godziny 15.40. Mieszkańcy Lublina obejrzą jednak nie tylko dojazd do mety i sam finisz, lecz będą mieli okazję kibicować kolarzom na okrążeniach prowadzących ulicami centrum miasta.

Organizatorzy wyznaczyli pętlę długości 4.6 km biegnącą następującymi ulicami:
- alejami Racławickimi (od ul. Poniatowskiego),
- Krakowskim Przedmieściem,
- Kapucyńską,
- Narutowicza,
- Głęboką,
- Sowińskiego.
Peleton aż trzykrotnie pokonana tę pętlę. Na szczycie ulicy Sowińskiego przewidziana jest górska premia III kategorii.
Meta wyścigu zlokalizowana będzie na ul. Krakowskie Przedmieście przy pl. Litewskim.

Do Lublina kolarze wjadą od strony Lubartowa, a na pętlę dojadą ulicami:
- Al. Spółdzielczości Pracy,
- Al. Smorawińskiego,
- wiaduktem i ul. Poniatowskiego. (mapka w załączeniu).

Wyścig to nie tylko wielkie przedsięwzięcie sportowe, lecz także ogrom prac organizacyjnych ze strony miasta. Przygotowania, koordynowane przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Lublinie, trwały od kilku miesięcy. - Dziś możemy powiedzieć, że wszystko jest już zgrane, a poszczególne służby mają zadania dokładnie rozpisane.

Trasę wyścigu zabezpieczać będzie policja, służby miejskie oraz żandarmeria wojskowa. Widzowie, a także kierowcy i przechodnie mogą liczyć na pomoc i wskazówki ze strony przedstawicieli tych służb, operujących wzdłuż całej trasy przebiegającej w mieście. Szczególnie duże znaczenie mieć będzie obecność i aktywność tych służb w obrębie pętli w centrum Lublina. Ulice pętli (a także ul. Poniatowskiego), ogrodzone zostaną płotkami, oddzielającymi jezdnię od chodników, na których – mamy nadzieję – kolarzy dopingować będą dziesiątki tysięcy lublinian.

Wjazd kolarzy do Lublina oznacza oczywiście konieczność dokonania zmian w ruchu kołowym. Wiąże się to z czasowym zamykaniem niektórych ulic.

Jako pierwsze, od godz. 5 rano wyłączone zostanie z ruchu Krakowskie Przedmieście (od Lipowej do deptaka). Tak wczesne zamknięcie związane jest z koniecznym przygotowaniem mety na pl. Litewskim. Od samego rana ruszy na placu budowa imponującej scenografii mety, zacznie się ustawianie płotków wzdłuż ulicy, dogrywane będą wszelkie procedury techniczne.

Ulice pętli wyłączone zostaną z ruchu od godz. 10.00. Zanim kolarze zawodowi dojadą do Lublina, na pętli pojawią się młodzi zawodnicy, którzy rywalizować będą w zawodach Mini Tour de Pologne. Rozegrane zostaną dwa takie wyścigi (tylko na ulicach pętli). Mamy nadzieję, że już one wprowadzą atmosferę sportowej rywalizacji i zachęcą widzów do kibicowania. Być może wśród młodzieży kolarskiej startującej w tych wyścigach, będą przyszli mistrzowie kraju, zwycięzcy TdP za kilka, kilkanaście lat… Zachęcamy do kibicowania i dopingu także ich.

Ulice dojazdowe do pętli – Spółdzielczości Pracy, Smorawińskiego, Poniatowskiego od ok. godz. 15.00 wyłączone będą z ruchu jedynie na czas przejazdu kolarzy.

Normalny ruch na wszystkich wymienionych wyżej ulicach miasta przywracany będzie niemal natychmiast po przejeździe kolumny zamykającej wyścig, za wyjątkiem ul. Krakowskie Przedmieście.

Wszystkie ulice dojazdowe do trasy pętli zostaną odpowiednio oznakowane – ustawione będą znaki nakazujące kierunek ruchu, znaki zakazu oraz znaki informacyjne. Kierowcy w każdym miejscu napotkają na odpowiednie oznaczenia, podobnie – przechodnie.

Ruch tranzytowy przez miasto na najważniejszym kierunku – Wschód-Zachód – odbywać się będzie normalnie, dzięki temu, że kolarze przejadą wiaduktem nad kluczową dla ruchu Al. Solidarności. Ruch na kierunku Północ-Południe czekają zmiany tylko w godzinach przyjazdu peletonu do Lublina. W stronę Lubartowa (i z tego kierunku) zalecamy objazd przez Jakubowice Konińskie.

Ruch w centrum miasta, w obrębie ulic pętli, będzie – co oczywiste – przez około sześć godzin znacznie ograniczony. Organizatorzy apelują więc do wszystkich mieszkańców, a także pracowników instytucji tu się znajdujących, by unikali tego dnia wjeżdżania samochodami w obręb pętli. Jeśli jednak będzie konieczność poruszania się samochodem, to przygotowanych zostało kilka miejsc (tzw. wentyli), w których – pod kontrolą policji będzie można przeciąć ulice pętli (oczywiście, o ile nie będą jechać kolarze). Te punkty zapewniają jednak przede wszystkim możliwość sprawnego poruszania się karetek pogotowia i innych służb ratowniczych.

Także przechodnie, tylko w wyznaczonych miejscach, będą mieli możliwość przekroczenia ulic pętli. Jednocześnie chcielibyśmy poprosić lublinian o stosowanie się do oznaczeń porządkowych, nieprzeskakiwanie przez barierki oraz przechodzenie przez jezdnię wyłącznie w wyznaczonych do tego miejscach.

O wszystkich tych punktach, drogach ewakuacji i wszelkich innych zabezpieczeniach będziemy szczegółowo informować media, podczas naszych kolejnych spotkań. Podobnie – o zmianach w komunikacji miejskiej, które obejmą, w różnych godzinach i zakresie, dużą część linii autobusowych i trolejbusowych. Szczegółowy plan tych zmian został przygotowany w MPK. Będzie go można także znaleźć na stronach internetowych Urzędu Miasta, jak również MOSiR.

Organizatorzy przewidują, że od godz. 17.30 ruch uliczny będzie sukcesywnie przywracany do pełnej płynności, za wyjątkiem ul. Krakowskie Przedmieście.

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji przygotował także kampanię informacyjną mającą na celu dotarcie z wiadomościami na temat wyścigu i wynikających stąd zmian w ruchu – do instytucji znajdujących się w obrębie pętli, a także do mieszkańców Lublina. W tym zadaniu liczymy jednak także na współpracę mediów, które otrzymywać będą od nas wyczerpujące dane dotyczące wszystkich aspektów wyścigu – tak sportowych, jak i organizacyjnych.

17 września 2008 będzie sportowym świętem w życiu Lublina i jego mieszkańców. Jesteśmy pewni, że organizacyjnie i widowiskowo lublinianie spiszą się na piątkę.
Osoba do kontaktu z mediami: Mariusz Szmit, dyrektor MOSiR
email: dyrektor@mosir.lublin.pl tel. 081 – 535 08 31

Czesław Lang na temat 65. Tour de Pologne:

Tour de Pologne obchodzi w tym roku potrójny Jubileusz, 80 lat temu po raz pierwszy kolarze wyruszyli na trasę Tour de Pologne, w tym roku wyścig odbędzie się po raz 65., a piętnaście lat mija, odkąd Lang Team kieruje ściganiem się po polskich szosach. Co roku Lang Team stara się przygotować dla wszystkich jak najbardziej udane widowisko, zarówno pod względem sportowym, organizacyjnym, ale także leży nam na sercu promocja Polski, naszych najpiękniejszych regionów. Tour de Pologne, określany jako największe logistyczne wydarzenie w polskim sporcie, od czterech lat jest w gronie najbardziej prestiżowych imprez kolarskich na świecie - UCI Pro Tour. To zobowiązuje. Trasa 65. Tour de Pologne zapowiada się bardzo ciekawie, na starcie staną najlepsze ekipy na świecie z Reprezentacją Polski, mamy wspaniałych sponsorów, przepiękną scenografię, profesjonalną relację w TVP. Pozostaje mi zatem zaprosić wszystkich na trasę lub przed ekrany telewizorów.
Zapraszam!
Czesław Lang

Spis drużyn biorących udział w wyścigu i mapki przejazdu peletonu zamieściliśmy w załączniku.